Přejít k hlavnímu obsahu

Rodiče ovlivňují sexuální život dětí: Ty, které emocionálně zanedbávali, trápí sexuální dysfunkce i nespokojenost se sexem

Rodiče výrazně ovlivňují sexuální život svých dětí. Podle odborníků se emocionální zanedbávání dítěte ze strany rodičů v jeho dospělosti projevuje řadou negativních projevů, mezi nimiž mohou být vedle malého sebevědomí i různé sexuální dysfunkce či tendence k rizikovým sexuálním praktikám. Potvrdila to nejnovější studie, podle níž se s emočním zanedbáváním v různé míře setkalo 65 procent respondentů.

Jedním z nejzásadnějších vztahů v životě každého člověka je vztah k rodičům. Ten následně ovlivňuje celou řadu dalších vztahů, které si v průběhu života budujeme, sexuální a partnerský vztah nevyjímaje. Právě na toto spojení se zaměřila i nedávná studie uveřejněná v odborném žurnálu International Journal of Sexual Health, která zjistila, že problémy spojené s milostným životem mohou být zapříčiněny emocionálním zanedbáváním ze strany jednoho či obou rodičů, s nímž se v průzkumu setkalo celých 65 procent dotázaných.

Od přehlížení k sexuálním dysfunkcím

Mezi emocionální zanedbávání odborníci zařazují například takové chování, kdy si rodič potomka pravidelně nevšímá, nepečuje o jeho citové potřeby nebo jim nerozumí, není mu oporou, skoro s ním nemluví či obecně působí, že dítě nemá rád. „Lidé, kteří toto chování ze strany rodiče nebo rodičů zažili, ve studii častěji vykazovali sexuální obtíže, jako například různé dysfunkce, nespokojenost se sexem, negativní postoj k vlastní sexualitě, případně se pouštěli do rizikových či přímo škodlivých sexuálních praktik,“ komentuje závěry studie Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Mohlo by se vám líbit

Jaké následky může mít odpírání sexu jako trest?

Když vás partner něčím naštve, přemýšlíte, čím ho "vytrestat". Odborníci rozebírají, proč rozhodoně není vhodné jako trest používat odpírání sexu.
svetzeny.cz

Psychologové mohou pomoci vytvořit si bezpečné citové vazby

Jak vlastně mohou nezajímající se rodiče přivodit svým dětem problematický milostný život? Pojítkem je podle vědců především narušené či nedostatečně rozvinuté vnímání sebe sama i vnitřních pocitů jak svých, tak i ostatních lidí. Všechno toto je přitom mimořádně důležité pro pozitivní a zdravou sexualitu. „Pokud se lidem nedostávalo potřebné péče a pozornosti od tak blízkých osob, jako jsou rodiče, mohou se potýkat s pocity osobní méněcennosti. Často si také myslí, že nejsou pro ostatní důležití, nevědí, jak se o sebe starat a nemají jasno ve svých potřebách – ty sexuální nevyjímaje,“ vysvětluje Adam Durčák s tím, že pro tyto lidi je velmi důležité, aby si své problémy připustili a pokusili se je řešit, ideálně s pomocí psychologa. Kvalitní terapie jim pomůže naučit se lépe identifikovat i vyjadřovat jejich emoce a vytvářet si bezpečné citové vazby.  

Lidé upřednostňují vlastní zdravý milostný život a to díky porozumění svým vlastním pocitům a lepším schopnostem je vyjádřit. Podpořením sebevědomí terapie také pomáhá lidem přiznat si a reflektovat svoje sexuální preference, uznat vlastní právo na sexuální potěšení a získat větší jistotu v komunikaci o svých milostných potřebách, což vše potenciálně snižuje výskyt nejrůznějších sexuálních poruch.

Mohlo by se vám líbit

Tajemství orgazmu odhaleno: Co se při vyvrcholení odehrává v našem těle?

Jen 23% žen má pravidelně při sexu orgazmus a my víme proč a jak to změnit. Z 90% procentech jde o nastavení mysli, jen 10% ovlivňuje naše tělo.
svetzeny.cz