Přejít k hlavnímu obsahu

Nejoblíbenější dívčí jména roku 2023: Na plné čáře vítězí tradiční, populární jsou ale i ta méně obvyklá

Jména dětí jsou čím dál více neobvyklá. Spousta rodičů se inspiruje v zahraničí, a tak se některým jménům kolikrát nestačíme divit. Zajímalo nás, která dívčí jména však u Čechů vyhrávají na plné čáře a vypadá to, že i přes popularitu těch zahraničních se v prvních příčkách stále drží tradiční česká jména. A která to jsou?

Nejčastější dívčí jména v roce 2023

Vybrat jméno pro svou holčičku je pro nadcházející rodiče velká čest, ale zároveň i zodpovědnost. Často se v rodičích perou dvě roviny – tendence oslovovat svou holčičku tím nejroztomilejším jménem, protože pro ten malý uzlíček se přece nic jiného nehodí. Na druhou stranu však uvažují tak, že jméno, které nyní své dceři vyberou, se s ní pravděpodobně ponese celý život. Partneři se často v výběru jmen nemohou shodnout a tak i takováto radostná věc může vést k nepěkné hádce a neshodám. Pokud vybíráte jméno pro svou dceru, nechte se inspirovat seznamem nejoblíbenějších dívčích jmen, které Češi svým dcerkám dali v roce 2023. Možná vás některé z nich zaujme, a nebo vám připomene jména, na která jste s partnerem dočista zapomněli.

Mohlo by se vám líbit

Jaká byla nejoblíbenější dětská jména v roce 2022? Některá jména vás možná překvapí

Zvolit jméno pro miminko se rodičům může zdát jako nadlidský úkol. Vybrání takového jména, které se bude líbit oběma partnerům a bude hezky ladit k příjmení, může předcházet klidně i několikaměsíční diskuze. Přinášíme vám seznam nejoblíbenějších dětských jmen v loňském roce. Pro zajímavost, nebo třeba jako inspiraci.
svetzeny.cz

Top 3 jména pro dívky

Na první příčce se drží česká verze původně hebrejského jména Elizabeth, Eliška. Hebrejský význam tohoto jména je „Bůh je spása”, nebo „Bůh je moje přísaha”. Toto jméno je poměrně rozšířené a celosvětově se vyskytuje v různých podobách. Jméno Eliška je v Čechách populární již po staletí a na popularitě neztrácí ani v současnosti. Hned v závěsu je biblické jméno Anna, které má stejně, jako Eliška, původní verzi v hebrejštině. V Čechách je Anna jedním z nejběžnějších jmen a je oblíbené zejména pro svou jednoduchost a elegantní zvuk. Na třetím místě se pak vyskytuje jméno Adéla, které má původ v germánském jazyce. Toto jméno bylo v historii populární mezi šlechtou a aristokracií v různých evropských zemích.

Mohlo by se vám líbit

Dědičnost po rodičích: Po matce můžete mít nejen chronické nemoci

Genetika a dědičnost po rodičích je velmi složité téma, nad kterým někdy zajisté přemýšlel každý z nás. V některých případech v sobě vidíme odraz svých rodičů, někdy naopak vůbec. Některé specifické vlastnosti a rysy dědíme buď po matce, nebo po otci. A které to jsou?
svetzeny.cz

Další oblíbená jména pro dívky

Mezi obecně oblíbená jména, která Češi svým dcerkám s oblibou dávají, patří Tereza. Toto jméno má poměrně složitý původ a historii. Původně pochází z Řecka, ale světově se rozšířilo až ve spojitosti se svatou Terezií z Lisieux, katolickou světicí a mniškou. Jméno Tereza má celosvětově několik různých podob. V Čechách je oblíbené zejména pro svou elegantní zvučnost a historickou tradici. V Řecku má původ i další populární jméno, a sice Sofie. V překladu toto jméno znamená moudrost, znalost a vědění. Právě proto bylo jméno historicky velmi populární zejména ve filozofii, moudrost totiž byla v řeckém myšlení považována za velmi vysokou hodnotu, a proto jméno Sofie získalo svou popularitu. Dalším favoritem mnoha Čechů je jméno Viktorie, které má původ v latinském slově „viktoria”, což znamená vítězství. V římské kultuře bylo jméno spojováno právě s bohyní vítězství. Právě pro svou vznešenou zvučnost a bohatou historii je toto jméno u českých rodičů čím dál více populární. Mezi další oblíbená jména, která spoustu Čechů zvolila pro své dcery v roce 2023 pak patří například Ema, Karolína, Natálie, nebo Amálie.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček