Přejít k hlavnímu obsahu

Jaká byla nejoblíbenější dětská jména v roce 2022? Některá jména vás možná překvapí

Info ikona
mimi

Zvolit jméno pro miminko se rodičům může zdát jako nadlidský úkol. Vybrání takového jména, které se bude líbit oběma partnerům a bude hezky ladit k příjmení, může předcházet klidně i několikaměsíční diskuze. Přinášíme vám seznam nejoblíbenějších dětských jmen v loňském roce. Pro zajímavost, nebo třeba jako inspiraci.

Nejoblíbenější jména v zahraničí

Ačkoliv se poslední dobou, především u celebrit, objevují poměrně netradiční jména, která u mnohých vyvolávají otázky, seznam nejoblíbenějších dětských jmen se stále drží spíše těch tradičních. Mezi přeborníky v netradičních a velmi originálních jménech pro své děti patří např. klan Kardashian-West, ve kterém se objevují jména jako North (Sever), Saint (Svatý), Psalm (Žalm), True (Pravda), Stormi (storm = bouře), a nebo Aire (air = vzduch). Většina populace ale pro své děti stále volí méně netradiční jména. Na vrcholu žebříčku jmen pro holčičky se, stejně jako v předchozím roce, umístila Olivia, následovaná Emmou a Amelií. Vítěznou pětici pak uzavírá Ava a Sophia. Šesté místo si vybojovala Isabella, po které následují Luna, Mia, Charlotte. Naší desítku uzavírá Evelyn, která se ještě v předchozím roce v TOP 10 neobjevovala vůbec.

Co se týče chlapeckých jmen, ani zde se nevyskytují žádné obrovské změny oproti minulému roku. Na prvním místě stále vede Liam, následovaný Noem, Oliverem, Elijahem a Mateem, kteří tvoří vítěznou pětici. V druhé polovině seznamu pak najdeme jména jako Lucas, Levi, Asher, nebo James. Top desítku uzavírá Leo.

Info ikona
mimi

Dědičnost po rodičích: matka rozhoduje o inteligenci, otec může za vaše duševní zdraví

svetzeny.cz

Nejoblíbenější česká jména

I u nás platí, že klasiky nikdy neomrzí. Česká jména jsou zajímavá, zvučná a pěkná. Český statistický úřad naposledy zveřejnil seznam nejoblíbenějších jmen v roce 2019, avšak jejich pořadí se v průběhu let nijak zásadně nemění. V žebříčku top 10 jmen pro holčičky vede Eliška, následovaná Annou a Adélou. Na čtvrté a páté příčce se pak nachází Tereza a Sofie. V druhé polovině top desítky najdeme Viktorii, Emu, Karolínu, Natálii a na posledním místě Amálii.

Co se týče jmen u chlapců, novorození chlapečci velmi často dědí jméno po svém otci. Výzkum prokázal, že rodiče mnohem častěji předávají svému potomku jméno po otci, než po matce. V mužské linii dědí jméno téměř 16% novorozenců, zatímco v ženské linii pouze 4%. První příčku top desítky nejoblíbenějších českých jmen zaujímá Jakub, kterého následují Jan, Tomáš, Matyáš a Adam. V druhé polovině seznamu pak najdeme Filipa, Vojtěcha, Martina, Matěje a Ondřeje.

Výchova dětí, která může dětem zničit život nebo naopak. Vyhněte se zásadním chybám jako je neustálé "ne"

svetzeny.cz

Význam jmen

Napadlo vás někdy nevybírat jméno podle toho, jak se vám líbí, ale podle toho co vlastně znamená? Přinášíme vám původ a význam nejoblíbenějších českých i zahraničních jmen, které se umístily na prvních příčkách.

 

Eliška: Jméno pochází z hebrejského slova eliševah, což v překladu znamená „Bůh je má přísaha (věřím)”. Alternativou tohoto jména je jméno Alžbeta.

Olivia: Jméno zřejmě pochází z latinského původu. Vychází ze slova oliva, které v latině znamená olivovník, v přeneseném významu pěstitelka oliv, plodná a mírumilovná žena.

Jakub: Jméno Jakub pochází z hebrejského výrazu pro patu – podle Bible se totiž patriarcha hebrejského národa Jákob narodil jako druhé z dvojčat a držel se při porodu svého staršího bratra za patu. Vykládá se tedy jako „ten, kdo se drží za patu, druhorozený“.

Liam: pochází z Irska a značí bojovníka s pevnou vůlí. Jde o odvozeninu od jména William. Občas se můžete setkat se zápisem Lyam.

Zdroj článku