Přejít k hlavnímu obsahu

Nejpoulárnější jména pro děti roku 2021 ve světě i u nás a jejich význam

Info ikona
Miminko

Výběr jména pro miminko je pro nastávající rodiče velmi zodpovědný a důležitý úkol, jelikož jméno bude dítě minimálně v dětství provázet, pokud se v pozdějším věku samo nerozhodne pro změnu, což nemusí být vždy tak jednoduché. Podívejte se, jaká jména byla nejpopulárnější ve světě v roce 2021 a jaká jména již několikátým rokem přetrvávají na předních příčkách v České republice.

Info ikona
Miminko

Nejoblíbenější jména ve světě

První příčku v žebříčku nejoblíbenějších dětských jmen v roce 2021 ve světě obsadila tato jména: Olivia a Liam. Prvních deset dívčích jmen tak zůstalo od roku 2020 s výjimkou menších změn stejných. Na straně chlapců došlo k menším změnám, když se do první desítky dostala dvojice nových jmen Levi a Asher. Mimo žebříček se pak také rozmohla tzv. unisex jména jako například Finley, Tatum, Willow, Ivy či Sage, která jdou použít pro chlapce i dívky. Podívejte se na žebříček prvních deseti jmen, kdy první jméno je dívčí a druhé uvedené je pro chlapce.

  1. Olivia, Liam
  2. Emma, Noah
  3. Amelia, Oliver
  4. Ava, Elijah
  5. Sophia, Lucas
  6. Charlotte, Levi
  7. Isabella, Mason
  8. Mia, Asher
  9. Luna, James
  10. Harper, Ethan

Nejmladší matka na světě: Porodila v pouhých 5 letech. Dívka se možná stala obětí zvrhlého náboženského rituálu

svetzeny.cz

Info ikona
Miminko

Popularita netradičních jmen roste

S některými jmény jako například Emma, Amelia, Isabella, Oliver či Noah se můžete setkat i v České republice, kde v posledních letech nabyly na popularitě netradiční jména. Při výběru jména někteří rodiče hledí také na význam či původ jména. Vítězné dívčí jméno Olivia (u nás spíše jako Olivie) je jméno zřejmě latinského původu. Vychází ze slova oliva, které nikterak překvapivě znamená olivovník. Jméno se dá tedy vyložit jako pěstitelka oliv či přeneseně jako plodná, mírumilovná či božská. V České republice je asi 156 nositelek jména Olivia, 172 nositelek jména Olívie a 251 nositelek jména Olivie. Vítězné chlapecké jméno Liam pochází z Irska a představuje bojovníka s pevnou vůlí. Jedná se o odvozeninu jména William a občas se s ním můžete setkat i ve formě Lyam. Ačkoliv se jedná v České republice na první pohled o ojedinělé jméno, podle všeho se zde nachází hned 45 nositelů tohoto jména.

Nejošklivější žena na světě: Nechala se šikanovat proto, aby uživila své děti

svetzeny.cz

Info ikona
Miminko

Česká jména

Na prvních příčkách českých žebříčků jmen se dlouhodobě objevují jména Eliška a Jakub. Těsně za nimi jsou Anna, Jan, Adéla, Tomáš, Tereza a Matyáš. V první desítce se mezi holčičími jmény objevují také Sofie, Viktorie, Ema, Karolína, Natálie či Amálie. Mezi chlapeckými zase Adam, Filip, Vojtěch, Martin, Matěj či Ondřej. A jaký je význam vítězných jmen? Eliška, či její zkrácená verze Elza , pochází z hebrejštiny a svátek slaví dne 5. října. Jméno vzniklo zřejmě z hebrejského jména Elíšéwah, což se dá přeložit jako „přísahám na svého Boha“ či „Bůh je má přísaha“. Momentálně se v České republice nachází asi 61517 nositelek tohoto jména. Jméno Jakub pochází z hebrejského výrazu pro patu a svátek slaví dne 25. července. Podle Bible se totiž patriarcha hebrejského národa Jákob narodil jako druhé z dvojčat a při porodu držel svého staršího bratra za patu. Jméno se tedy občas vykládá i jako „druhorozený“. V České republice žije přibližně 108013 nositelů tohoto jména.

Minulé životy dle numerologie: Odvíjí se od životního čísla. Byli jste vůdci, čarodějové, otroci či šamani?

svetzeny.cz

Zdroje: KdeJsme, Babycenter