Přejít k hlavnímu obsahu

Nejoblíbenější jména pro děti roku 2023: Favority byly známé klasiky, některá jména vás nemile překvapí

Výběr toho správného jména pro své dítě je pro většinu rodičů pěkný oříšek. To, které se líbí partnerovi či partnerce se nemusí líbit vám a naopak. Potomek jméno ponese celý život, a tak je nutné vybrat takové, abyste s ním byli spokojeni vy, ale především vaše dítě. Jaká jména byla v roce 2023 ta nejoblíbenější?

Otázku, jak se bude dítě jmenovat, řeší každoročně statisíce lidí po celém světě. V potaz musí rodiče vzít hned několik věcí. Především, aby jméno bylo hezké, libozvučné a líbilo se oběma rodičům. Křestní jméno by rozhodně mělo dobře sedět k příjmení. V neposlední řadě by si rodiče měli uvědomit, že jejich potomek bude mít jméno, které mu vyberou, celý život. Proto je důležité zvolit takové, které nabízí různé varianty skloňování pro dětská a posléze i dospělá léta.

Vzhledem k současné době, moderním trendům a stále se měnící společnosti má mnoho rodičů tendenci své dítě pojmenovat co nejneobvykleji. Velmi často se tak objevují jména, která jsme buď nikdy neslyšeli, nebo se objevují jen velmi málo. Z toho důvodu bychom možná čekali, že nejpoužívanější jména v minulém roce byla netradiční. Opak je ale pravdou! Na prvních příčkách nejpoužívanějších jmen pro děti se v České republice stále drží osvědčené klasiky.

Miminka slavných roku 2023: Neobvyklá jména i tatínci, kteří by mohli být spíš dědečci

Rok 2023 se pomalu blíží ke konci, a tak je nejvyšší čas se za ním poohlédnout. Na svět letos přisly stovky tisíc dětí, a to nejen těch “obyčejných”. I mnohé celebrity se letos staly rodiči. Kdo z VIP řad letos přivítal své potomky na světě?
svetzeny.cz

Nejoblíbenější dívčí jména roku 2023

Český statistický úřad loni v říjnu zveřejnil seznam nejoblíbenějších jmen. Někteří možná byli z výsledků překvapeni, jiní nikoliv. Na žebříčku nejoblíbenějších jmen pro holčičky na plné čáře vede Eliška, která první místo zaujímá již od roku 2012. Narozdíl od minulých let se ale ostatní jména na stupnici trochu prostřídala. Druhé místo získala minulý rok Viktorie. Ta po několika letech předběhla Annu, která je nyní na místě třetím. Následují Sofie Natálie, která uzavírá top pětku. Těsně v závěsu se pak vyskytuje Tereza, která se v minulosti držela na prvním místě dlouhých 19 let.

Seznam nejoblíbenějších dívčích jmen za rok 2023:

1. Eliška

2. Anna

3. Viktorie

4. Sofie

5. Natálie

6. Tereza

7. Adéla

8. Ema

9. Amálie

10. Nela

Dědičnost podle rodičů: Inteligence je po mamince, prožité trauma můžete zdědit po otci

Některé nové studie provedené v oblasti genetiky přinesly na světlo světa nová, překvapivá zjištění ohledně dědičnosti inteligence a psychických poruch. Výsledky studií nejenže rozšiřují naše chápání ohledně dědičnosti, ale také mohou mít potenciální dopad na budoucí diagnostiku mentálního zdraví.
svetzeny.cz

Nejoblíbenější chlapecká jména roku 2023

Od roku 2011 si prvenství v žebříčku nejoblíbenějších chlapeckých jmen drží Jakub a jinak tomu nebylo ani loni. Na druhém místě se pak umístil Jan, který v minulosti zaujímal první místo dlouhých 28 let. Následující místa obsadili Matyáš, Adam a Tomáš, kteří se v top pětce pohybují již několik let, jen se mění jejich pořadí.

Seznam nejoblíbenějších chlapeckých jmen roku 2023:

1. Jakub

2. Jan

3. Matyáš

4. Adam

5. Tomáš

6. Matěj

7. Filip

8. Vojtěch

9. Dominik

10. David

Zavzpomínejte na dětství: Na tyto retro dobroty z dob socialismu jsme nedali dopustit

Nehledě na tehdejší režim s sebou socialismus nesl i pár pozitivních věcí, na které rádi vzpomínáme doteď. Jednou z nich jsou i cukrovinky a dobroty, které jsme v dětství milovali. Některé z nich najdeme v regálech obchodů i dnes a věříme, že každé kousnutí nás všechny myšlenkami přenese zpátky do dětství.
svetzeny.cz

Nejoblíbenější jména ve světě

Zatímco se v Čechách stále nejvíce uchylujeme k tradičním jménům a ta zahraniční se zde zatím neobjevují v takové míře, ve světě je tomu trochu jinak. Samozřejmě, že záleží na regionu a zemi, globálně však některá jména vítězí na plné čáře. Z dívčích jmen to jsou: Olivia, Emma, Amelia, Sophia, Charlotte nebo Ava. Všimněte si, že mezinárodní vliv se dostává i k nám - některá jména jsou totiž shodná, nebo velmi podobná. Ze jmen pro chlapce pak mezi ta top patří: Noah, Liam, Oliver, Elijah, Mateo či Lucas.

Nejneobvyklejší jména v historii

Pokud někdy narazíte na něčí jméno a klepete si na čelo s otázkou, jak mohli rodiče své dítě pojmenovat zrovna takhle, možná vás teď překvapíme tím, že se v historii objevily ještě zvláštnější varianty jmen. V prvním případě ale zůstaneme v současnosti - Elon Musk a jeho partnerka přivítali v roce 2020 na světě syna. Jméno, které pro něj zvolili, je X Æ A-Xii. V historii se pak objevila jména jako například Fifa (po mezinárodní federaci fotbalových asociací), Phelony (odvozené od anglického slova felony = zločin), Cinnamon (v překladu skořice) nebo North (v překladu sever). V těch chlapeckých se pak objevila jména jako Lucifer, Almond (v překladu mandle), Man (v překladu muž) nebo Buddy Bear (v překladu kamarád medvěd).

Zdroj článku