Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle jsou nejméně obvyklá jména, která dávají rodiče svým dětem v Čechách

Každý rok se v Česku narodí stovky tisíc dětí. A rodiče jim dávají různá jména. Ačkoliv se na prvních příčkách stále objevují ta poměrně běžná, čím dál častěji se setkáváme se jmény, která tak obvyklá nejsou. Která jména jsou ta nejméně obvyklá?

Nejpopulárnější jména roku 2022

První příčku mužských jmen na plné čáře obsadil Jakub. Ten dominuje chlapeckým jménům už od roku 2011, kdy přebral prvenství Janovi. Právě jméno Jan se objevilo na místě druhém, přičemž se již od roku 1950 každoročně objevuje v žebříčku top deseti nejoblíbenějších jmen. Oproti tomu se Jakub do tohoto žebříčku probojoval až v roce 1984. Třetí místo pak v loňském roce obsadil Matyáš, který mezi nejoblíbenější česká jména patří od roku 2010.

Co se týče dívčích jmen, v tomto případě opět kralovala Eliška. Druhé místo pak získala Viktorie, která se v žebříčku nejoblíbenějších jmen objevuje teprve od roku 2014. Třetí příčku pak obsadilo jméno Anna, které je dlouhodobě velmi oblíbené a do žebříčku top jmen se řadí už od poloviny minulého století.

5 rad, jak vychovat zdravě sebevědomé dítě

Na dětech se jako rodiče nebo blízcí můžete dopustit spoustu škody a to i tehdy, kdy si myslíte, že konáte v jejich zájmu. Někdy stačí jen špatné slova, chování nebo gesta, kterými dětem narušíte jejich vývoj nebo v nich zapudíte nově rašící sebevědomí. Je důležité, aby se děti nebály prosadit, říct o sobě, že jsou v něčem dobré. Zkrátka mít sebevědomí. Jak vychovat zdravě sebevědomé dítě?
svetzeny.cz

Nejméně obvyklá jména v Čechách

Zatímco na prvních příčkách popularity vedou poměrně tradiční a běžná jména, která asi nikoho nepřekvapí, čím dál populárnější trend mezi novopečenými rodiči je dávat svým ratolestem jména, která jsou naprosto neobvyklá. Kreativitě se meze nekladou a u dětských jmen to v některých případech platí dvojnásob.

Přeci jen, v zahraničí je velkým trendem dávat dětem jména, která jsou jaksi zvláštní. Zářným příkladem může být v tomto případě klan Kardashian- West, kde maminky své děti pojmenovávají všelijak. Najdeme zde třeba North (Sever) s příjmením West (Západ), dále malou True (Pravda), Saint (Svatý), Stormi (Bouře), Chicago nebo Psalm (Žalm). Další pozoruhodné jméno pro své dítě zvolil například Elon Musk, který svého syna pojmenoval X Æ A-Xii Musk. Jak se toto jméno čte, to je pro mnohé záhadou.

V takových extrémech se sice v Česku ještě nepohybujeme, nicméně i zde najdeme jména, nad kterými mnohým lidem zůstává rozum stát. Mezi taková jména patří například Šanel, Amáta, Tess či Lilly Hope. A dokonce jsou i rodiče, kteří svou dceru pojmenovali Madonna Mia.

Také u chlapců na prvních příčkách dlouhodobě vedou běžná jména jako Jakub, Jan, Tomáš, Lukáš a další. Ovšem i u některých chlapečků rodiče nešetří kreativitou, a tak se můžeme setkat s těmi, jejichž jména zní Kaito, Heliodor, Logan či Loki, podle boha ze severské mytologie a jedné z hlavních postav filmů společnosti Marvel.

Dědičnost po rodičích: Po matce můžete mít nejen chronické nemoci

Genetika a dědičnost po rodičích je velmi složité téma, nad kterým někdy zajisté přemýšlel každý z nás. V některých případech v sobě vidíme odraz svých rodičů, někdy naopak vůbec. Některé specifické vlastnosti a rysy dědíme buď po matce, nebo po otci. A které to jsou?
svetzeny.cz

Jaká je legislativa těchto jmen?

Pokud si myslíte, že můžete pojmenovat svého potomka úplně libovolně, není to tak docela pravda. I v této oblasti platí určitá pravidla, a proto není možné zvolit jméno, které je neobvyklé, zkreslené nebo příliš podobné názvu nějaké věci. Především je nutné prokázat, že dané jméno je reálné a někdo ho skutečně v minulosti či v současnosti používal. Pokud tak neučiníte, může být povolán soudní znalec, který detailně prozkoumá otázky spojené s výběrem jména a následně vydá rozhodnutí. Pokud se vám pro vašeho potomka líbí nějaké cizí jméno, které je v dané zemi běžné, není důvod mít s jeho použitím nejmenší problémy.

Zdroj článku