Přejít k hlavnímu obsahu

Plánujete miminko? Tahle jména jsou nejoblíbenější

Žebříčku holčičích jmen už několik let podle statistiků vévodí Eliška. U kluků byl letos v lednu nejoblíbenější Jakub. Další místa patří u dívek Anně a Adéle, u chlapců to je Jan a Tomáš.

„Stejně jako vloni se i na začátku letošního roku narodilo nejvíce Elišek a Jakubů. Není to žádné překvapení, Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan,” uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). 

Novinky mezi jmény

Ze seznamu dvaceti nejoblíbenějších dívčích jmen letos vypadla Kateřina a vrátila se do něj Sára, které loni vypadla. U chlapců se v tabulce neobjevil Kryštof. „Letošním nováčkem je Rozálie, která se mezi dvaceti nejpopulárnějšími jmény objevila poprvé. Nejlepší výsledky v historii se letos podařily Amálii (9. místo) a Julii (10. místo). U chlapců může být spokojen Antonín na 15. místě, i pro něj je to rekordní pozice. Největší návrat letos zažil Martin, který skončil na 9. místě,” okomentovali žebříček statistici.

Trocha exotiky? 

Rodiče jsou ve vybírání jmen čím dál kreativnější a každým rokem se můžeme setkávat s neobvyklými jmény, které svým potomkům dávají. „Z dívčích bych uvedl Hátu, Lorelaj, Sisi nebo Madonnu Miu. U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki,“ uvedl Tomáš Chrámecký z ČSÚ. Zaujalo by vás některé z netradičních jmen? A dali byste ho svému dítěti? Podělte se s námi o svůj názor na Facebooku.