Přejít k hlavnímu obsahu

Česká královna Eliška Rejčka: Manželé jí zajistili bohatství, její srdce však patřilo o 21 let staršímu milenci

Eliška Alžběta Rejčka, také známá jako Alžběta Polská nebo Richenza, vstoupila do historie dvakrát jako královna česká a byla také polskou panovnicí. Jelikož na ni manželé štědře mysleli, mohla se po jejich smrti usadit ve svých věnných městech v Hradci Králové a strávila také necelých 15 let svého života v Brně. Tam založila klášter a také pivovar. Opravdovou lásku ale nenašla u králů, milovala o 21 let staršího muže.

Kde se vzalo jméno Rejčka? 

Eliška Rejčka se narodila koncem 13. století v polské Poznani, od sedmi let žila ve vyhnanství s macechou. Původně se měla provdat za jejího bratra Otu Braniborského, ten ovšem ještě před sňatkem nečekaně zemřel. A tak se stala manželkou ovdovělého krále Václava II., což mu velmi napomohlo v posílení nároku na polskou korunu. Eliška Rejčka byla totiž dcerou posledního korunovaného polského krále Přemysla II. Velkopolského. Dívence bylo teprve 12 let a při korunovaci královnou českou a polskou v roce 1303 přijala jméno Alžběta. Kde se tedy vzalo jméno Rejčka? Je to zkomolenina jejího původního polského jména Ryksa, které je v historických pramenech uváděno právě jako Rejčka anebo Richenza. 

Může být hrob sexy? Bronzová socha neznámého novináře láká na jeho rozkrok

Na hřbitov Père Lachaise v Paříži míří kroky mnoha návštěvnic francouzské metropole. Byly zde pohřbeny významné osobnosti historie a největším lákadlem je pro ně hrob, kde odpočívá spisovatel Oscar Wilde. Jen nedaleko se nachází náhrobek Victora Noira a i k němu se vydávají dámy z celého světa. Čím je jeho bronzová podobizna tak ojedinělá, že je díky dotykům jejich dlaní na intimním místě sochy zcela zbavena barvy?
svetzeny.cz

Oba její manželé zemřeli krátce po svatbě

Manželství s králem Václavem II. si Eliška moc neužila, zemřel dva roky po její korunovaci. A když byl zavražděn v dějepise často zmiňovaném roce 1306 i Václav III., skončila nadvláda rodu Přemyslovců a na trůn zamířili Habsburkové. Rudolf si vybral ovdovělou Elišku za manželku, ale ani to jí nepřineslo partnerské štěstí. Král zemřel jen o rok později při obléhání Horažďovic, a v historických pramenech se spekuluje, zda skonal na úplavici nebo na žaludeční vředy. Každopádně v posledních měsících svého života jedl pouze kaši a o život jej tedy nepřipravil žádný hrdinský souboj, ale nemoc. Ještě před svou smrtí sepsal Rudolf Habsburský závěť, v níž zdvojnásobil své milované Elišce věno na dvacet tisíc stříbrných hřiven. 

Slavný Trójský kůň nebyl kůň: Zjistěte, kde se skrývá pravda v příběhu řecké mytologie

Báje o Trójském koni stále fascinuje celý svět. Jenže podle posledních objevů se zdá, že důmyslný úkryt řeckých bojovníků vůbec nemusel mít tvar koně. Italský archeolog Francesco Tiboni tvrdí, že se báje sice mohla zakládat na pravdě, ale její výklad je mylný kvůli chybě v překladu.
svetzeny.cz

Bohatá vdova Eliška Rejčka našla opravdovou lásku

Dvojnásobná vdova Eliška Rejčka byla bohatá, v zástavě měla pět českých měst a život jí velmi znepříjemňovaly Přemyslovny. Musela utéct z Pražského hradu a přijmout ochranu Habsburků. Ti ovšem silnou mocenskou pozici v zemi české neudrželi, na scénu přišli téměř vzápětí Lucemburkové a Eliška Rejčka se opět stěhovala. Tentokrát i v doprovodu své dcery Anežky Přemyslovny do Hradce Králové. A právě zde začal také její milostný vztah s mocným šlechticem Jindřichem z Lipé, o 21 let starším mužem, který byl dlouhé roky jejím věrným druhem. 

Vlkodlak z německých lesů: Tragický příběh farmáře Stumppa, zarytého protestanta v katolickém středověku

Peter Stumpp byl německý farmář žijící v 16. století, který se stal známým díky svému údajnému vlkodlačímu životnímu stylu. Byl obviněn z účasti na vraždách a dalších krutostech, které měl páchat za jeho údajné zvířecí proměny. Tento příběh se stal jedním z nejznámějších případů domnělého vlkodlačího chování a dodnes je významným příkladem stíhání a perzekuci lidí obviněných z praktikování čarodějnictví v době temného středověku.
svetzeny.cz

Lásce nepřála Eiška Přemyslovna

Na krásnou a klidnou milostnou romanci ale mohla Eliška Rejčka zapomenout. Kvůli ochraně českých zájmů se dostaly do mocenských půtek dvě skupiny šlechticů. Jedna byla vedena naším mileneckým párem a druhá Eliškou Přemyslovnou, manželkou Jana Lucemburského. A právě Přemyslovna tlačila na manžela, aby milence Rejčky uvěznil. Jindřich z Lipé skončil na půl roku v okovech na hradě Týřov, což popudilo velkou část moravské šlechty a Elišku hluboce ranilo. Král Jan nakonec podlehl tlaku vlivných mocných pánů, zaplatil Elišce Rejče 10 tisíc hřiven stříbra za její věnná města a milence z vězení propustil. Odstěhovali se spolu do bezpečí moravského Brna, Eliška zde začala budovat cisterciácký klášter a Jindřich se věnoval rozvoji zemského hejtmanství. Jejich vztah již nenarušovaly mocenské boje, usmířili se i s králem Janem a Eliška Rejčka nechala vystavět také baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Tam byl také pohřben její milovaný Jindřich, který v roce 1329 odešel na věčnost. 

Dojemné setkání milenců z Osvětimi po 72 letech: Láska jim pomohla přežít

Tento neuvěřitelný příběh napsal sám život. David Wisnia (†94) a Helen Spitzerová (†99) se do sebe zamilovali v koncentračním táboře v Osvětimi. Jejich láska jim pomohla přežít ta nejhorší lidská utrpení, která se za ostnatými dráty odehrávala. A oni si po neskutečných 72 letech znovu řekli slova lásky.
svetzeny.cz

Kde odpočívá Eliška Rejčka?

Eliška Rejčka ztrátou milovaného partnera velmi trpěla, zcela změnila svůj život a stala se z ní zbožná vdova, vyjížděla na poutě v doprovodu své dcery a shromažďovala svaté ostatky. Traduje se, že v roce 1325 dala založit brněnský pivovar a popíjení lahodného chmelového moku jí dodávalo útěchu ve stesku po milovaném muži. Zemřela v roce 1335 a její tělo bylo pochováno na stejném místě jako Jindřichovo. Tedy v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Brně, ovšem na nejčestnějším místě kostela před hlavním oltářem. 

Zdroj článku