Přejít k hlavnímu obsahu

Milostný příběh krále Eduarda VIII. a jeho ztracené koruny. Abdikoval kvůli lásce

Jedním z nejslavnějších a nejkontroverznějších milostných příběhů z britské královské rodiny je příběh britského krále Eduarda VIII., který zanechal svůj trůn kvůli lásce. Eduard VIII. ve své době vzbudil rozruch v celé zemi a jeho abdikace ovlivnila následnictví trůnu. Díky jeho abdikaci je dnes králem Karel III. a před ním i jeho matka královna Alžběta II.

Legendární fotografie z balkonu: Princ George se zapsal do historie, král a královna pozdravili statisíce fanoušků

Královská rodina završila korunovační den krále Charlese a královny Camilly tím, že se sešla na balkóně paláce a pozdravila příznivce v Londýně. Princ George (9), princezna Charlotte (8) a princ Louis (5) se připojili k dědečkovi v jeho velký den spolu se svými rodiči, princem Williamem a Kate Middleton .
svetzeny.cz

Narodil se jako následník trůnu

Eduard VIII. se původně nazýval princ Edward Albert Christian George Andrew Patrick David a narodil se 23. června 1894 jako prvorozený syn britského krále Jiřího V. a královny Marie. Vyrůstal v privilegovaném prostředí královské rodiny a byl předurčen k nástupu na britský trůn. Jeho osud se však dramaticky změnil, když se zamiloval do americké rozvedené ženy Wallis Simpsonové.

Láska na první pohled to nebyla

Eduard a Wallis se poprvé setkali v roce 1930 během společenské události, na které byla Wallis se svým tehdejším manželem. Zpočátku si mezi nimi jiskra nepřeskočila, ale postupem času se jejich vztah prohluboval. Wallis byla charismatická a inteligentní žena, která zaujala prince svým osobitým stylem a vtipem. Jejich vztah byl však zastíněn faktem, že je Wallis na pokraji rozvodu a ještě ke všemu již jednou rozvedená. Královská společnost na takové věci pohlížela velmi kriticky. Jeho otec, král Jiří V., nesouhlasil s jeho vztahem a nařídil mu, aby se s Wallis nevídal. Avšak Eduard se rozhodl postavit se proti rodinným a společenským konvencím a odmítl opustit svou lásku.

Korunovační kuře a zlatý kočár: Připomeňte si nejzajímavější fakta o korunovaci královny Alžběty II.

S korunovací krále Karla III. nastal správný čas připomenout si korunovaci královny Alžběty II., která se konala 2. června 1953 ve Westminsterském opatství v Londýně, a byla první televizní korunovací na světě. Byla to již šestá korunovace, která se v tomto opatství konala, a šlo o naprosto úchvatnou podívanou.
svetzeny.cz

Ženě dal přednost před trůnem

V roce 1936 král Jiří V. zemřel a na trůn nastoupil Eduard VIII. Jen o několik měsíců později však vyvolal jednu z největších krizí britské monarchie, když oznámil svůj záměr oženit se s Wallis. Britská veřejnost a politická elita byly přesvědčeny, že Wallis není vhodnou partnerkou pro krále kvůli jejím rozvodům a pověsti „neslušné ženy“. Král Eduard VIII. byl postaven před těžké rozhodnutí - buď se vzdát své lásky a zůstat na trůně, nebo abdikovat a žít se svou vyvolenou mimo královskou rodinu. Po dlouhých úvahách a tlaku ze strany rodiny a vlády se Eduard rozhodl abdikovat, což se stalo 11. prosince 1936. Stal se tak prvním britským panovníkem, který abdikoval z lásky. Doba jeho vlády trvala pouhých 325 dní. Po abdikaci se Eduard stal vévodou z Windsoru a s Wallis se oženil v roce 1937. Začali spolu žít život mimo veřejnou scénu. Pár žil převážně v exilu ve Francii, kde si užívali soukromí a navazovali přátelství s mnoha slavnými osobnostmi. Vlnu nevole vyvolala jejich návštěva Adolfa Hitlera. Jejich manželství trvalo až do Eduardovy smrti v roce 1972. Wallis se po jeho úmrtí stala vévodkyní vdovou z Windsoru a zemřela v roce 1986.

Jeho abdikace významně ovlivnila následnictví trůnu

Jeho rozhodnutí ovlivnilo nejen jeho vlastní život, ale i budoucnost britské monarchie. Eduardův mladší bratr, Albert, se stal novým králem pod jménem Jiří VI. a musel čelit výzvám a tlaku, které toto neočekávané dění s sebou přineslo, jelikož nebyl vychováván k tomu, že bude jednou králem. I přes tento skandál se britská monarchie dokázala zotavit a pokračovat v dějinách s novým králem.

Zdroj článku