Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Jak řešit po rozvodu hypotéku?

V České republice se rozvádí téměř každé druhé manželství a mnohé z těchto dvojic splácejí hypotéku. Jednou z nepříjemností, které s sebou rozvod nese, je také nutnost nějak se se společnou hypotékou vypořádat.

Otázka: Vzhledem k dlouhodobým problémům v mém manželství uvažuji o rozvodu. Mám ale obavu, jak by se řešila okolnost, že jsme si s manželem vzali hypotéku na byt. Jaké jsou možnosti řešení?
Kateřina P.

Odpovídá Helena Dušková, tisková mluvčí finanční skupiny Wüstenrot:

V případě rozvodu manželství se hypoteční úvěr, stejně jako vlastnictví nemovitosti, stává součástí vypořádání společného jmění manželů. Pokud se manželé na vypořádání společného jmění manželů dohodnou, mají několik možností, jak s hypotečním úvěrem naložit. Hypotéku lze společně s vlastnictvím nemovitosti převést na jednoho z manželů. K vyvázání jednoho z manželů z úvěru je nutné získat souhlas financující banky, která bude vyžadovat doložení dostatečné platební schopnosti zbývajícího dlužníka, případně přistoupení jiného bonitního spoludlužníka. Další možností je prodej nemovitosti společně s převzetím hypotečního úvěru – manželé si pak v rámci vypořádání SJM rozdělí případný výnos z tohoto prodeje. I s tímto způsobem musí samozřejmě souhlasit financující banka.

DuskovaSvé dotazy můžete zasílat na e-mail: [email protected]

Foto: Depositphotos (1), archiv (1)