Promotion
Promotion
Promotion

Pohledný a ženami milovaný Antonín Novotný: Herectví nikdy nebral moc vážně, spolupráci s NASA ano

Promotion
Promotion

Půvabný vzhled uhlazeného gentlemana

Antonín Novotný se narodil 15. března roku 1913 v Táboře. Jeho otec František byl obchodník střižního zboží a jeho bratr Vladimír známý kameraman. Antonín vystudoval táborské gymnázium a poté se i s rodinou po roce 1930 přestěhoval do Prahy a pokračoval ve studiu tam. V roce 1931 se i spolu s bratrem zúčastnil konkurzu na komparzistu do filmu Před maturitou, ale nakonec byl režisérem Svatoplukem Innemannem vybrán do hlavní role filmu - postavy studenta Jana Šimona. Tato role odstartovala jeho hereckou kariéru, kdy byl následně hojně obsazován do rolí milovníků, mladých hrdinů a sympatických mladíků. Tyto role zvládal bravurně díky svému uhlazenému vzhledu a klidnému a milému hlasu

Role hrdinů a milovníků

Z hraní milovníků a hrdinů se stal takový jeho herecký stereotyp, objevil se například v roli skladatele Petra Brauna ve filmu Srdce za písničku, novináře Franka v Záhadě modrého pokoje, inženýra Zemana ve filmu Naše jedenáctka a mnoha dalších. Mezi jeho nevýznamnější role patří postava obchodního zástupce van Houdena v komedii Friče a Buriana Tři vejce do skla z roku 1937, poté postava septimána Jindry Benetky ve Fričově filmu Škola, základ života! z roku 1938. Dále hrál například postavu medika a trampa Karla v komedii Příklady táhnou z roku 1939 nebo postavu Dr. Marka v další Fričově  a Burianově tvorbě Katakomby z roku 1940. Jeho poslední rolí byla postava hudebního skladatele Františka Sojky v opuštěném hotelu v notoricky známém filmu Hotel Modrá hvězda z roku 1941. Po této roli však dobrovolně svět filmu opustil a vrátil se ke své skutečné vášni, kterou byla chemie.

Herectví nikdy nebral moc vážně, spolupráci s NASA ano

Antonín Novotný svoji hereckou kariéru již před válkou nebral nikdy moc vážně a jeho skutečnou vášní byla chemie, kterou začal studovat na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy ještě předtím, než nacisté uzavřeli vysoké školy. Po válce pak získal titul inženýra chemie a následně i Dr. technických věd na ČVUT, kde byl chvíli i odborným asistentem. Do roku 1948 pak podnikal v chemickém průmyslu, kdy jeho specializací byly smalty. Stal se také zakladatelem výzkumného ústavu v Komárově, odborným poradcem ve strojírnách v Chotěboři a externím pedagogem gymnázia v Chotěboři. Před srpnem roku 1968 byl vyslán na stáž do západoněmeckého Coburgu, kde se kvůli následné okupaci jeho rodné země usídlil natrvalo. Později spolupracoval dokonce s NASA na smaltových destičkách, které se používají na raketoplánech do dnešních dnů! Po roce 1989 pak Antotnín Novotný ještě několikrát navštívil svoji rodnou a milovanou zemi. Zemřel 23. dubna roku 2005 v požehnaném věku devadesáti dvou let a jeho ostatky poté byly na jeho žádost rozptýleny v České republice.

Zdroj: FDb

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion

Roční předplatné Svět Ženy

Svět ženy
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion