Přejít k hlavnímu obsahu

Kariéra po padesátce: Hlavní je nebát se

Trh práce vyžaduje přednostně mladé lidi, a tak ti starší často marně hledají práci i roky nebo zůstávají stísněně v zaměstnání, které je sice nebaví, ale je jejich životní jistotou. Ale to lze změnit! Budovat kariéru můžete i v pozdějším věku, chce to jen vědět, jak na to a nepodceňovat se!

Zaměstnavatelé často vnímají uchazeče o zaměstnání okolo padesátky a víc jako znevýhodněné. Mají za to, že starší lidé mají své limity a s oblibou je třídí podle věku již v prvním kole přijímacích řízení. Mladý člověk má oproti nim v jejich očích výhody flexibility a energie. Ta ale nemusí být nutně cennější než životní zkušenosti!

Problémem je nízké sebevědomí

Lidem ve vyšším věku při pohovorech brání hlavně jejich nízké sebevědomí a strach ukázat, že na to mají. Jenže práce dnes není zaručena pro všechny jako dřív. "Vnitřní nejistota nás automaticky vyřazuje z trhu. Nechceme se nabízet, uráží nás, když například proti nám sedí mládě s právě dokončenou školou, které nemá žádné životní zkušenosti a dává nám naučené otázky a pod čarou naznačuje, že už jsme za zenitem,“ říká Hana Vančurová, která pracuje jako koučka v bance ČSOB. Jak sama říká, hlavní, co vidí u starších lidí při pohovorech, je strach. "Mladí přemýšlejí jinak, mají za sebou již v začátcích své pracovní éry zkušenost se ztrátou zaměstnání i jeho neúspěšným hledáním. Třeba i několikrát přišli o zaměstnání, mají zkušenosti z přijímacích pohovorů a vícekolových řízení a třeba i ví, jaké to je marně čekat na odpověď z agentur. Takové zkušenosti mu dodaly protilátky, vniřní odolnost, která staršímu člověku často chybí,“ dodává.

Čím dál od Prahy, tím hůř

Bohužel statistiky mluví jasně. Lidé po padesátce práci hledají nejhůře a čím dále bydlí od Prahy, tím se práce hledá obtížněji. Dobrou zprávou ale je, že se názor na zkušenější, byť starší lidi, konečně mění a mnohé firmy si výhody zaměstnanců po padesátce začínají uvědomovat.

Věk nevýhod i výhod

Každý věk má totiž své pro i proti. Ve vyšším věku se samozřejmě musí počítat s mírnějším pracovním tempem, ale to nutně pro zaměstnavatele nemusí být nevýhoda. Lidé po padesátce mají nesporně zkušenosti z oboru, které nejsou mnohdy nahraditelné mladickým elánem. Navíc ve vyšším věku má člověk i osobní rozhled, který je pro samotný kolektiv obrovským přínosem. Navíc věková rozmanitost je pro týmovou práci velmi přínosná. Mladší se učí od starších, ti zas čerpají z jejich energie.

7 rad, jak získat práci i po padesátce

Přijít o práci před důchodem není žádná legrace a zaručený recept na rychlé nalezení nového místa není. Ale přece jen lze definovat základní body, které vám pomohou práci získat.

1. Nestraňte se lidí, nezůstávejte sami, obklopte se přáteli. Přijít o práci není žádná ostuda!
2. Nebojte se požádat o radu profesionály, např. kouče, psychologa, terapeuta.
3. Nevzdávejte se pomoci, získávejte nové informace, nebuďte pasivní. Využijte všech dostupných možností – pracovního úřadu, zaměstnavatele, agentur k  tomu určených.
4. Stále ještě platí, že nejlepším životopisem pro zaměstnavatele je doporučení jiného člověka.
5. Ovládněte současné komunikační prostředky, nemusíte být zrovna na Twitteru nebo Facebooku, ale internet by měl být vaším spojencem.
6. Popřemýšlejte, jestli nemůžete nabídnout něco nového, udělejte ze svých koníčků zaměstnání a   třeba si založte vlastní živnost.
7. Rekvalifikujte se - kdo řekl, že nemůžete udělat kariéru v  jiném oboru, než jste celý život dělali?

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: