Přejít k hlavnímu obsahu

Nejoblíbenější jména miminek roku 2022 u nás i ve světě: Rodiče se inspirují noční oblohou i přírodou

Info ikona
baby

Tipnete si, jaká jsou nejoblíbenější chlapecká a dívčí jména roku 2022 u nás i v zahraničí? Trendy hovoří jasně, rodiče se nebojí dávat originální nezvyklá jména, v Čechách ale stále vedou ta tradiční. Inspiraci hledají lidé v noční obloze i přírodních krásách.

Nejoblíbenější jména miminek roku 2022 ve světě

Níže naleznete žebříček nejpopulárnějších chlapeckých jmen ve světě. Obecně se dá říct, že se v něm drží stálice, jako je James, Theo, Oliver či Arthur. V USA touto dobou vede jméno Liam, které obsadilo tamní první příčku. Stoupá také popularita jmen Mateo, Lucas či Sebastian, tento trend můžeme pozorovat i u nás v Čechách.

Žebříček nejoblíbenějších chlapeckých jmen

1. Liam

2. Noah

3. Oliver

4. Elijah

5. Mateo

6. Lucas

7. Levi

8. Asher

9. James

10. Leo

Nejoblíbenější chlapecká jména a jejich numerologický význam: Jaký osud jste vybrali svému dítěti?

svetzeny.cz

Co se týče dívčích jmen, rovněž platí, že existují stálice, které svou pozici asi jen tak neztratí. Patří mezi ně Lily, Olivia, Emma, Amelia, Sophia/Sofie, Ella i Isabella. Tato jména jsou populární hlavně v USA. 

Žebříček oblíbených dívčích jmen

1. Olivia

2. Emma

3. Amelia

4. Ava

5. Sophia

6. Isabella

7. Luna

8. Mia

9. Charlotte

10. Evelyn

Numerologický význam dívčích jmen oblíbených v dětství našich babiček: Zjistěte, co symbolizují jména Marie, Jana, Věra a další

svetzeny.cz

Nejoblíbenější jména miminek roku 2022 u nás

V České republice to máme trochu složitější s určením těch skutečně nejoblíbenějších dětských jmen. Český statistický úřad totiž poslední souhrnnou statistiku publikoval za rok 2019, od té doby nejsou data známá. Z dívek tehdy vedla Eliška, nejoblíbenější jméno pro kluka bylo Jakub. O tom, jaká další jména v Čechách v současné době dominují, si můžeme udělat jen velmi přibližný obrázek na základě informací z porodnic, které tyto statistiky sdílí s regionálními deníky či na svých sociálních sítích.

Tak například ve FN Olomouc minulý rok vedla Anna a Adam. Mezi další populární chlapecká jména patřil Mikuláš, Jan, Šimon, Lukáš, Tomáš či Oliver. Z dívčích jmen se rodičům zalíbila Laura, Anežka, Viktorie, Adéla a Barbora. Ačkoliv převládají tradiční jména, zároveň platí, že Češi se v posledních letech nebojí dávat originální a zahraniční jména. V minulém roce to byla například jména: Raul, Zoela, Altan, Nathaniel, Amir, Atif, Franko či Ustym.

Info ikona
Miminko

Rodiče se inspirují noční oblohou i přírodou

Pokud bychom se podívali na kompletní žebříčky jmen roku 2022, můžeme vypozorovat určité trendy. Rodiče se často nechávají inspirovat noční oblohou a přírodou. Proto jsou na vzestupu jména, která jsou spojena s květinami a stromy – Iris, Meadow, Juniper, Wren. Rodiče v roce 2022 také často pojmenovávali své syny po pohoří Atlas, tento trend lze částečně vidět i v Čechách.

Populární byla i jména související s  oblohouLuna (španělsky Měsíc), Lyla („noční kráska“), Stella (hvězda) a Aurora (polární záře). Vliv mají i celebrity a dění kolem nich. Zatímco popularita jména Amber po soudu Amber Heard a Johnnyho Deppa klesá, chlapecké jméno Johnny je naopak na vzestupu. Stejně tak klesá popularita jména Elon, zřejmě to souvisí s kroky Elona Muska ohledně Twitteru. Roste naopak obliba jmen tenisových hvězd, v kurzu je Roger, Serena i Venus.

Zdroj článku