Přejít k hlavnímu obsahu

Zavzpomínejte na dětství: Na tyto retro dobroty z dob socialismu jsme nedali dopustit

Nehledě na tehdejší režim s sebou socialismus nesl i pár pozitivních věcí, na které rádi vzpomínáme doteď. Jednou z nich jsou i cukrovinky a dobroty, které jsme v dětství milovali. Některé z nich najdeme v regálech obchodů i dnes a věříme, že každé kousnutí nás všechny myšlenkami přenese zpátky do dětství.

Socialistický režim sice v roce 1989 v Čechách padnul, ale některé tolik oblíbené cukrovinky se i nadále drží v obchodních regálech. Jejich chuť přenese do dětství snad každého, kdo v době socialismu vyrůstal. A protože je jejich výčet opravdu velký, vybrali jsme některé z nich, na které vzpomínáme nejraději. Připomeňte si chuť dětství spolu s námi.

Jak vypadalo mládí za socialismu? Do setmění venku, skákání panáka nebo ploužáky

Když pomineme tehdejší režim, generace, která dospívala v socialismu měla krásné mládí. Děti trávily hodiny venku a rodiče měli problém je vůbec zahnat domů. Každá škola v přírodě nebo sportovní zájezd na hory byl ve znamení těšení se na ploužáky a tajného navštěvování na pokojích. A kdo měl céčka, byl králem party.
svetzeny.cz

Jesenka

Jesenka primárně sloužila jako ochucovadlo do kávy či čaje. Zahuštěná smetana s cukrem se ale pro svou lahodnou a extrémně sladkou chuť stala dobrotou, kterou nejen děti mlsaly přímo z tuby. Svůj název získala tato pochutina podle místa, kde se původně vyráběla, což byla mlékárna nedaleko Jeseníků. A ačkoliv si dnes můžeme koupit i další podobné produkty, Jesenku jen tak něco nepřekoná.

Granko

Věděli jste, že název Granko pochází ze spojení slov “granulované kakao”? Kdo v dětství nezapíjel snídani tímto instantním kakaovým nápojem, jako by nebyl. Ihned po uvedení na trh si Granko získalo neuvěřitelnou oblibu. Dokonce se začaly vyrábět i varianty s banánovou, broskvovou, jahodovou či borůvkovou příchutí. Pod značkou Orion, která spadá pod švýcarskou firmu Nestlé, se Granko vyrábí dodnes.

Retro kvíz: Vzpomenete si, jak se žilo za socialismu? Otestujte svou paměť

Od pádu komunistického režimu na našem území uběhlo již více, než třicet let. Život v socialistickém Československu s sebou nesl spoustu výhod i nevýhod. Každý toto období zkrátka vnímal jinak. Jedno je ale jisté – vzpomínky na něj v nás všech vyvolají velkou vlnu nostalgie. Zjistěte, kolik si toho z tohoto období pamatujete a zavzpomínejte na něj spolu s námi díky zábavnému kvízu.
svetzeny.cz

Pribináček

Oblíbenost této pochoutky je nesmrtelná, stejně jako produkt samotný. Ne nadarmo má přeci také svou vlastní píseň od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře v pohádce Ať žijí duchové! Slavný "Pramen zdraví z Posázaví" byl v minulosti dokonce vyráběn v 16 různých příchutích. Lidé ho milovali a milují dodnes.

Hašlerky

Hašlerky buď lidé milují, nebo je nenávidí. Jejich chuť je tak specifická, že se jen těžko najde někdo, kdo by na ně neměl vyhraněný názor. Než se ale zrodily Hašlerky v takové podobě jak je známe dnes, byly na trhu tzv. Destinky. Ty dostaly jméno po slavné pěvkyni Emě Destinnové. Tyto bonbony se ale nesetkaly s velkou popularitou, a tak výrobce upravil jejich recepturu a  přejmenoval je po zpěváku Karlu Hašlerovi. A tak vznikly typické bonbony, které mlsáme dodnes.

Kofila

Čokoládová tyčinka s kávovou náplní je jednou z nejstarších sladkostí firmy Orion. Vznikla již v roce 1923! Jen 6 let poté dokonce tato ikonická tyčinka spolu s celou kolekcí Orion vyhrála cenu Grand Prix na světové výstavě v Barceloně. Kofilu dodnes najdeme v obchodech v jejím ikonickém žlutém obalu s mouřenínem, který pije kávu. V regálech ji tak rozhodně nepřehlédnete.

Zavzpomínejte na dobroty, které jsme za socialismu milovali
Zdroj článku