Přejít k hlavnímu obsahu

Roztomilá Leontýnka z Ať žijí duchové: Nadějná herečka a režisérka prohrála svůj životní boj v pouhých 41 letech

Kdo jí podá kopretinu, kdo jí srdce zahřeje? Ptala se Dana Vávrová (†41) ve své nejslavnější roli Leontýnky z filmu Ať žijí duchové. Květinu jí podal německý manžel a za hranicemi měla slibně rozjetou kariéru. Bohužel zasáhl nemilosrdný osud a předčasně ukončil život nejen talentované herečky.

Co dnes dělají děti z komedie století S tebou mě baví svět? Najdeme mezi nimi pošťáka, bankéře, ale také člena sekty

Bertík, Matýsek, Míša, Pepíno, Kačenka a Dášenka. To jsou dětští hrdinové komedie století S tebou mě baví svět. Od jejího natočení uběhlo neuvěřitelných 41 let. Z malých rošťáků, kteří pořádně zatápí pod kotlem tatínkům nejen na expedici Ydykseb, jsou dospěláci. Kam se vydaly jejich kroky a viděli se ještě někdy po natáčení?
svetzeny.cz

Už jako malá holčička navštěvovala Dana dramatický kroužek a probudila v sobě velký talent. Svou bezprostředností si pak omotala režiséra Oldřicha Lipského (†62) kolem prstu a o postavě Leontýnky bylo rozhodnuto. 

Od první lásky dostala košem

Během kamerových zkoušek se tehdy jedenáctiletá Dana zamilovala do Jiřího Procházky (59), jenž hrál postavu Dlouhého Janka. Nemusela tak svou lásku, která byla napsaná i ve scénáři předstírat. ‚‚Měla jsem výhodu, že jsem se do něj zamilovala, a tak jsem to přesvědčivě zahrála," uvedla tehdy herečka s úsměvem. Od Jiřího ale dostala košem. ‚‚Danuška byla pěkná holka, ale na mě tehdy moc mladá. Já už koukal po holkách, kterým rostla prsa. Trochu na mě kvůli tomu byla naštvaná," dodal Procházka, kterému v době natáčení táhlo na patnáct let. Herci se pak už nikdy nesetkali, ale zůstali přáteli na dálku a občas si napsali dopis. 


 

Info ikona
Leontýnka s Jankem.

Jak dnes vypadá syn slavných rodičů Chýlkové s Krausem? Z malého Jáchyma je pořádný fešák, který pláchnul do světa

Dávno pryč je malý průšvihář ze seriálu Gympl s (r)učením omezeným. Z Jáchyma Krause (25) vyrostl velký fešák, kterého ale bohužel herectví více neuchvátilo a raději se vydal do světa. Naposledy zakotvil v Asii, kam se za ním vypravili i rodiče.
svetzeny.cz

Manžel ji odvezl do Německa

Po uvedení filmové pohádky se Daně rozjela skvělá kariéra. Točila jeden dětský film za druhým a objevila se také v seriálu Arabela. Zahrála si postavu Červené karkulky. Talentované dívky si všimli i němečtí sousedé a obsadili ji do seriálu Kousek nebe. Během natáčení se seznámila se scenáristou Josephem Vilsmaierem a v pouhých devatenácti letech se za něho provdala. Manžel byl o 28 let starší a odvezl si Danu do Mnichova. 

Nadějná režisérka

V Německu se stala Vávrová hojně obsazovanou herečkou. V Čechách nemohli komunisté její odchod rozdýchat a Dana se dostala na seznam zakázaných umělců. O to více se ponořila do práce v Mnichově a vyzkoušela si, jaké je to stát na opačné straně kamery. Vrcholem její režijní práce je válečné drama Poslední vlak, jenž získalo i Bavorskou filmovou cenu! Vávrové se dařilo na všech frontách. Porodila tři dcery, v manželství byla spokojená a filmová kariéra před i za kamerou byla na vzestupu. Bohužel osud byl nemilosrdný…


 

Fanoušci se strachují o nejslavnější českou herečku Jiřinu Bohdalovou. Přiznala vážnou nemoc a další ránu osudu

Jiřina Bohdalová letos oslavila 92. narozeniny a vždy ve společnosti hýří dobrou náladou a optimismem. Přiznala bolesti zad, ovšem to nebyly ty nejděsivější momenty. Herečka prodělala vážnou nemoc a nyní se možná bude muset rozloučit se svým milovaným pořadem v televizi.
svetzeny.cz

Rok bojovala s nemocí

Ve 40 letech byla Daně diagnostikována rakovina děložního hrdla, která se pak rychle rozšířila do dalších orgánů. Herečka s nemocí statečně bojovala, ale po roce svůj boj prohrála. S jejím odchodem se dodnes nevyrovnala ani její sestra Hana Heřmánková (60). „Vůbec si to nepřipouštím, Dana je pořád s námi,“ uvedla pro Blesk.cz manželka herce Karla Heřmánka (75). Přesto, že má Vávrová na svém kontě mnoho filmů a seriálů, navždy zůstane krásnou a křehkou Leontýnkou.  

 


 

Z pohádkové Leontýnky se Dana stala uznávanou režisérkou.
Zdroj článku