Přejít k hlavnímu obsahu

Make-up, šperky i cigarety: Jak dětské soutěže krásy kradou dětství, ale i ničí životy

Info ikona
Dětská modelka

Dětský modeling je vcelku obvyklou záležitostí. U dětí je jen třeba dbát na vkus a nepřehánět to s líčidly, protože pak ztrácí na významu používat jako modely děti, když stejně vypadají jako dospělé ženy.

Dětské soutěže krásy vzbuzují v lidech často velmi negativní pocity a jsou považovány za kontroverzní záležitost. V minulosti je doprovázely dokonce tragické události jako například vraždy dětských modelek nebo zneužívání. Některé děti se však tváří, že je tyto soutěže baví a dodávají jim pocit sebedůvěry. Nebo jim bylo řečeno, aby se tak tvářily? Kde je hranice mezi dětskou zábavou a pouhým plněním snů rodičů?

Zábava pro děti nebo pro rodiče?

Děti si rády půjčují šminky či šaty od maminky, nebo se pyšně procházejí v lodičkách o několik čísel větších, než mají jejich drobné nožky. Jenže v tomto případě se stále jedná o činnost, která je pro dítě zábavná a není na něj vyvíjen žádný tlak ohledně jeho vzhledu. Naproti tomu některé dětské soutěže krásy se mohou stát pro dítě velmi stresující záležitostí, kdy maminky na hladkou pleť svých dětí patlají několik vrstev make-upu, nutí je chodit do solária, nanášejí všemožné laky a spreje a vše dovrší oblečením, které je mnohdy daleko za hranicí vkusu a netroufla by si na něj možná ani žena lehkých mravů.

Kostýmy prostitutek a botox

Americký seriál Toddlers and Tiaras vyvolal v mnoha lidech nevoli, když sledoval osobní život rodin soutěžících v dětských soutěžích krásy. Dospělí lidé zde nutili děti do velmi nevhodného chování, kdy například v jednom díle vystupuje čtyřletá dívka jako zpěvačka Dolly Parton a má vycpaná ňadra. Jiná dívka zas byla oblečená jako slavná prostitutka z filmu Pretty Woman. Jedna z matek zas svojí dceři dávala nápoj, který byl kombinací několika energy drinků, zřejmě aby malá dívka ustála celý stres ohledně soutěže. Další z dívek zas při svém vystoupení pokuřovala cigaretu, ačkoliv se jednalo naštěstí o falešný kus. Matka jedné z dívek, Kerry Campbell, se zase přiznala, že své dceři před vystoupením aplikovala injekčně botox do obličeje. Hájila se tím, že si myslí, že vrásky nejsou na malých dívkách hezké a prý není zdaleka jediná matka, která tuto praktiku dělá.

Soutěže krásy podle odborníků

Podle některých odborníků mají dost často tyto dětské soutěže krásy znepokojivý sexuální podtext, na což poukazuje i časté velmi nevkusné oblečení a kostýmy, do kterých jsou malé dívky nuceny se oblékat. Někteří odborníci také tvrdí, že tyto soutěže jsou příležitostí pro rodiče, aby si plnili své vlastní sny, které nemohli uskutečnit ve svém vlastním životě. Martina M. Cartwrigh z Univerzity v Arizoně provedla roku 2012 studii během natáčení pořadu Toddlers and Tiaras, ve kterém u rodičů zjistila posedlost finančními a společenskými příležitostmi, které soutěže poskytují. Pro takové rodiče pak byla jakákoliv rizika pro jejich děti vnímána jako druhořadá. Poukázala ve své studii také na šokující fakt, že se v dětských soutěžích krásy točí miliardy dolarů.

Zdroj článku