Přejít k hlavnímu obsahu

Ukradené děti z porodnic v komunistickém Československu. Novorozeňata byla prohlášena za mrtvá a mizela neznámo kam

Přestavte si, že porodíte zdravé dítě a druhý den vám sestra v porodnici řekne, že je mrtvé. Už nedostanete šanci ho vidět, porodnice ho údajně nechá zpopelnit a pohřbít. Takové případy se děly v 70. letech nejen v Československu. Případy odhalující kšeftování s dětmi se snaží už několik let objasnit známý novinář Josef Klíma.

Kauzu ukradených dětí odstartoval před necelými třemi lety příběh paní Ulrychové, která se obrátila na Josefa Klímu s tím, že jí nikdo nevěří, že jí ukradli dítě. Novinář začal pátrat a natočil o svých zjištěních reportáž pro pořad Případy Josefa Klímy. Na jejím základě se ozvalo 29 dalších lidí, kteří měli podobný příběh.

Případ ukradené holčičky z děčínské porodnice

Příběh, kterým kauza kradených dětí z porodnic začala, vyprávěl Josef Klíma i v rozhovoru s Martinou Kociánovou na rádiu Universum. Podle něj paní Ulrychová v roce 1970 přivedla na svět pár dní před termínem v porodnici v Děčíně zdravou holčičku. Druhý den jí ještě dětská sestřička dovolila, aby se na ní šla podívat k inkubátoru. Odtud ji ale vyhodila lékařka, která vynadala i sestřičce, že tam nemají co dělat. Další den pak dotyčná lékařka paní Ulrychové oznámila, že její dcerka zemřela. Dala jí podepsat nějaký papír s tím, že se nemocnice postará o ostatky miminka a zařídí pohřeb. Tenkrát zoufalá maminka nic nerozporovala, dokonce ani když zjistila, že na rodném listě je špatně uvedeno datum narození její dcery. Až po 40 letech se ale od jiné zdravotní sestry náhodou dozvěděla, že nemocnice žádné pohřby zařizovat nesmí.

Od záměny holčiček v třebíčské porodnici uplynulo již 17 let

Již 17 let uběhlo od události, která ovlivnila osud dvou rodin. V porodnici se tehdy stala chyba, kdy lékaři omylem zaměnili dvě malá děvčátka. Ta byla poté po dobu jednoho roku vychovávána v rodinách, které nebyly jejich vlastní. Pojďme si společně připomenout příběh, který rezonoval celým Českem.
svetzeny.cz

„Paní Ulrychová začala pátrat a zjistila, že její holčičce někdo v Děčíně založil hrob, o čemž nikdo nevěděl. Ona šla tak daleko, že si sehnala povolení k exhumaci. V hrobě nejen že nebylo žádné dítě, ale nikdy tam nikdo nekopal. Snažila se pátrat dál, ale nikdo jí nevěřil,“ říká Josef Klíma v rozhovoru pro rádio Universum s dodává, že nakonec našel porodníka, který tenkrát v porodnici působil. Podle něj si lékařka vzala za muže důstojníka STB a často jezdila do západního Německa s tím, že si přivezla například BMW a všem tvrdila, že ho dostala jako dárek. Tato informace Klímu více méně přesvědčila o tom, že dítě bylo prodáno právě do Německa.  

Ukradených dětí z porodnic bylo více

Na reportáž Josefa Klímy reagoval i pán, který se narodil z jednovaječných dvojčat. Podle reportéra Klímy se případ odehrál tak, že rodičům tehdy lékaři řekli, že jedno z dětí má zdravotní problémy a odvezli ho. Pak už se jen dozvěděli, že druhý chlapec zemřel a byl zpopelněn. Rodina měla ale příbuzného u STB, který slíbil, že zjistí, co se stalo. Pak ale přišel s tím, že všechny dokumenty k případu zničil a že nemají pátrat, že jejich dítě se narodilo jinde, jindy  a někomu jinému.

Info ikona
Josef Klíma

Kauza ukradených dětí s nejistým výsledkem

„Na této kauza pracuji už několik let. Nevím, jak dopadne a co se z toho vyvine", říká Josef Klíma. Jisté je, že dal podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství, aby všechny případy prošetřilo.

Podobné případy se děly i v zahraničí

Při svém pátrání Josef Klíma přišel na to, že se děti kradly za komunismu i ve východoněmeckých porodnicích, a to převážně rodinám disidentů. Prsty v tom měla pravděpodobně německá tajná policie Stasi, která novorozeňata prodávala do sousedního západního Německa.

Belgií zase otřásl v loňském roce církevní skandál. Tamní katolická církev údajně měla v 80. letech tajně matkám, které porodily v klášterech, odebírat děti a prodávat je novým rodinám.

Zdroj článku