Přejít k hlavnímu obsahu

Od záměny holčiček v třebíčské porodnici uplynulo již 17 let

Info ikona
Záměna dětí v třebíčské nemocnici šokovala celé Česko

Již 17 let uběhlo od události, která ovlivnila osud dvou rodin. V porodnici se tehdy stala chyba, kdy lékaři omylem zaměnili dvě malá děvčátka. Ta byla poté po dobu jednoho roku vychovávána v rodinách, které nebyly jejich vlastní. Pojďme si společně připomenout příběh, který rezonoval celým Českem.

V roce 2006 se v Třebíči narodily dvě holčičky, Nikola a Veronika. Personál nemocnice ovšem omylem novorozence zaměnil, a tak si obě rodiny - Čermákovi z Přibyslavic a Brožovi z Jabloňova - odvezly domů cizí miminko. Toho, že k záměně došlo, si nebyl nikdo vědom. A tak rodiče vychovávali děti jako své vlastní, aniž by něco tušili.

Jste určitě rodiče vlastního dítěte? Reálné příběhy dětí, které zaměnili v porodnici

svetzeny.cz

Jak se přišlo na to, že došlo k záměně

Za to, že se ve finále přišlo na to, že k záměně došlo, mohli kamarádi jedno z tatínků - Libora Brože. Ti si totiž neustále dělali legraci z toho, že mu jeho dcera vůbec není podobná. Pan Brož nakonec nátlak kamarádů nevydržel a nechal si udělat test otcovství. A pak přišel šok. Holčička opravdu nebyla jeho. Pan Brož tedy svou ženu okamžitě začal podezírat z nevěry, což by v tomto případě udělal pravděpodobně každý. Nicméně, maminka holčičky, Jaroslava Trojanová, si byla jistá, že k ničemu takovému nedošlo. Neustále jí to vrtalo hlavou, a tak se v září 2007 nechala otestovat také. A přišel další šok. Holčička totiž nebyla ani její. V tu chvíli se jim oběma obrátil celý svět vzhůru nohama. Rok vychovávali dítě, které nebylo biologicky jejich. A to hlavní, co je samozřejmě zajímalo bylo to, kde tedy celou dobu bylo jejich dítě. Ihned tedy začali v porodnici pátrat po ztracené dceři.

Poradna: Moje děti možná nejsou moje (Mirek 66)

svetzeny.cz

Personál v porodnici děvčátka vyměnil

Nakonec byl nalezen druhý pár, který vychovával dceru Libora a Jaroslavy. Jejich malá holčička strávila téměř rok s rodinou Čermákových, kteří ji též nevědomky vychovávali jako vlastní. Zpráva, že milovaná Veronika není jejich biologickým potomkem, samozřejmě způsobila značné emocionální rozpoložení. Na prvním setkání se obě rodiny ale dohodly na výměně dívek, a to za dohledu psychologů.

V roce 2008 došlo k další změně, tentokrát v jménech obou malých dívek. Původní záměr rodičů byl jednoduše prohodit jména, avšak nakonec se rozhodli pro kompromisní řešení. Jedna dívka byla pojmenována jako Nikola Veronika Brožová, zatímco druhá  jako Veronika Nikola Čermáková.

Obě rodiny vysoudily miliony

Celý případ skončil u soudu. Nemocnice v Třebíči nejprve nabídla poškozeným rodinám odškodné ve výši 300 tisíc korun, ale rodiče tuto nabídku odmítli. Později Brožovi a Čermákovi požadovali rekordní odškodné ve výši dvanácti milionů korun za psychické utrpení.

Soudní procesy nebyly snadné, obě rodiny čelily právním i emocionálním výzvám a velkému mediálnímu zájmu. Záměna novorozenců v prosinci 2006 zasáhla obě rodiny, které odmítly mimosoudní dohodu s nemocnicí. Hlavní soudní jednání před brněnským krajským soudem přineslo citlivá svědectví obou stran. Nakonec se rodinám podařilo dosáhnout odškodnění ve výši více než tři miliony korun. Finanční kompenzace sice mohla trochu ulehčit jejich život, ale vzpomínky na ztracený rok s dcerami jim už nikdo nevrátí. Web Českého rozhlasu jménem Radio Prague International uvádí, že s největší pravděpodobností byly změněny identity obou dívek.

Dědičnost po rodičích: matka rozhoduje o inteligenci, otec může za vaše duševní zdraví

svetzeny.cz

Nejedná se o ojedinělý případ

Záměny dětí se ve světě stávají častěji, než by se zdálo. Mezi nejznámější případy patří například ten z Itálie z roku 2000, kdy personál porodnice uložil novorozená děvčátka do nesprávných postýlek. Testem DNA se odhalila záměna až po třech letech. Matky děvčátek se následně dohodly, že budou společně vychovávat obě holčičky. Postupem času se staly velmi blízkými a  dokonce se rozhodly žít společně pod jednou střechou, aby si byly co nejblíže. O tom, že byly holčičky vyměněny, se ony samy dozvěděly až v osmi letech.

Další známý případ záměny dětí pochází z Číny, kde byli v roce 1991 vyměněni dva novorození chlapečci. Na omyl se díky DNA testům přišlo až za dlouhých 15 let. Rodiny se spojily a společně podaly žalobu proti nemocnici. Získané finanční prostředky následně investovaly do stavby domu, kde v současné době společně žijí.

Takových případů existují ve světě desítky. A nejhorší na tom všem je, že ne všem rodinám se povedlo přijít na to, že k záměně jejich dětí došlo. Někteří rodiče tedy možná doteď vychovávají dítě, které ve skutečnosti není jejich.

Připomeňte si případ záměny dětí, který otřásl celým Českem
Zdroj článku