Přejít k hlavnímu obsahu

Češka od svého exmanžela vysoudila 5 milionů za domácí práce: Úklid, vaření a management domácnosti je práce jako každá jiná

Takzvaná „druhá směna” je práce, kterou v drtivé většině případů vykonávají ženy. Řeč je o práci v domácnosti, úklidu, vaření a tvoření příjemného domácího zázemí. Na to, že se jedná o stejně náročnou práci, jako je každá jiná, upozorňují feministky již několik desítek let. Za tuto práci však není žádné ohodnocení a v mnohých případech ani vděk. Server iDnes.cz přichází s ojedinělým případem Češky, které dal španělský soud za pravdu, a tak si od svého exmanžela vysoudila celých 5 milionů korun.

5 milionů za domácí práce

Server iDnes.cz přináší březnový případ, který u mnohých vyvolal určitou vlnu pozdvižení. Ivana Moralová, Češka žijící ve Španělsku, vysoudila v přepočtu 5 milionů korun od svého exmanžela. Soudkyně Laura Ruiz Alaminosová rozhodla, že by žena měla obdržet částku, kterou si vydělala během pětadvaceti let práce v domácnosti a péče o manželství, a to na základě minimální mzdy. Navíc bude muset exmanžel ženě platit penzi a finančně přispívat na výchovu dvou dcer. „Důvod, proč jsem šla k soudu, je, že chci, aby ostatní ženy viděly, že můžeme žádat finanční náhradu za práci v domácnosti, a to i když je uzavřena předmanželská smlouva”. Právě předmanželskou smlouvu s manželem uzavřeli, týkala se ale pouze majetku, který si po rozvodu měli rozdělit. Veškeré finance měl získat muž. To znamená, že by Ivaně po rozvodu připadla pouze polovina jejich domu. „Využil situace a nechal mě kompletně bez ničeho, když jsme se rozvedli“, řekla Moralová pro server I News. „S dcerami jsme zůstaly naprosto bez prostředků, přestože jsem všechna ta léta investovala svůj čas, energii a lásku do naší rodiny“ dodala.

Chování, kterým muže zaručeně odradíte od vztahu: Neočekávejte, že za vás automaticky vše zaplatí

Vztahy jsou složité a vyžadují vzájemné porozumění, kompromisy a respekt, aby mohly fungovat harmonicky. Pro muže, stejně jako pro ženy, existují určité vlastnosti a chování, které mohou vytvářet napětí a dokonce vést k rozpadu vztahu. Přečtěte si, které chování muži opravdu nesnášejí a můžete ho tak definitivně odradit od vztahu.
svetzeny.cz

Práce jako každá jiná

Úklid, žehlení, praní, vaření a další činnosti, které ženy v domácnosti dělají na denním pořádku. Ne vždy, ale často tyto činnosti berou partneři žen za automatické, ačkoliv by to tak nemělo být. Neplacená práce v domácnosti nezahrnuje pouze fyzický výkon činnosti, ale také tzv. mentální práci. A o co se jedná?

Znamená to, že je to většinou právě žena, která v hlavě drží všechny úkoly a věci, které jsou v domácnosti třeba udělat a dál koordinuje další členy rodiny. Ve zkratce jde o to, že většinou je to žena, která má „otravné připomínky” k věcem, které se mají v domácnosti udělat. Ať se jedná o vynesení odpadků, vyklizení nádobí z myčky, či pověšení prádla. A spousta lidí nevnímá, že myslet na všechny tyto věci je stejně náročné, jako fyzická práce sama o sobě. Právě tím se zabývá americká autorka Eve Rodsky ve své knize Fair Play, kde se zamýšlí nad tím, čím to je a proč je většina domácností nastavena právě takto.

Autorka upozorňuje na to, že podle ní existují dvě odlišná vnímání času – u žen a u mužů. Znamená to, že čas u mužů bývá vnímán jako něco omezeného a vzácného a přirovnává jej k diamantům. Naopak čas žen přirovnává k písku – tedy k něčemu nekonečnému. Žena si podle autorky na věci v domácnosti nemusí vymezit určitý čas, prostě je udělá, protože se v mnohých případech stává, že když je neudělá ona, tak nikdo.

4 věci, které vyzrálé ženy pro muže nedělají

Každá žena pravděpodobně prošla vztahem kdy by pro svého vyvoleného udělala vše. Ženy mají často tendence se chovat tak, aby se svému protějšku co nejvíce líbily. A velmi často také svému drahému ustupují, odpouštějí a různé věci přehlížejí jen proto, že jsou zkrátka zaslepeny láskou. Každá žena ale jednou dojde do určité fáze vyzrálosti, kdy si uvědomí, že některé věci už zkrátka dělat nebude. A které to jsou?
svetzeny.cz

Princip „fair play”

Autorka se ve své knize snaží vyzdvihnout fakt, že všichni členové domácnosti by se na jejím chodu měli podílet úplně stejně. Zároveň ale upozorňuje na to, že pokud chcete ve své domácnosti princip „fair play” zavést, zbavit se tak částečné mentální zátěže a uvést do praxe jinou koordinaci domácnosti a jejích členů, musíte se připravit na možnoé konfrontace se svým partnerem. Ty mohou nepříjemně prověřit nejen váš vztah, ale také hloubku feministického myšlení vás obou. Může to sice celé znít možná až moc ortodoxně, opak je ale pravdou. Práce v domácnosti je pro ženy stejně náročná, jako každá jiná. Dává proto smysl si ji férově rozdělit mezi vás, vašeho partnera a případně další její členy.

Zdroj článku