Přejít k hlavnímu obsahu

6 největších chyb při úklidu: Některé vám dokonce zadělávají na zdravotní problémy

Info ikona
úklid

Je před Velikonocemi a řada z nás už plánuje, jak se pustí do velkého jarního úklidu. Bývá to pro nás už rutinní záležitost, a tak nás možná ani nenapadne, že bychom něco mohli dělat špatně. V článku vám prozradíme, jakých 6 nejčastějších chyb se lidé dopouštějí při uklízení domácnosti. Vyvarujte se jich, některé totiž mohou způsobi i zdravotní potíže.

1. Třídíte příbory při vkládání do myčky

Pokud třídíte příbory při vkládání do myčky způsobem, že dáváte do řady nože, pak vidličky a na závěr opět lžičky k sobě, pak děláte velkou chybu. Nesmíte se následně divit, že příbory vytáhnete nedokonale umyté a nelesknoucí se. Ředitel společnosti vyrábějící elektrospotřebiče pro domácnost prozradil, že je lepší různé typy příborů promíchat a rovnoměrně rozložit, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku mytí.

2. Myjete okna, když venku svítí sluníčko

Také umýváte okna, když je venku hezky a svítí sluníčko? Hezké jarní počasí úplně vybízí k úklidu a reorganizaci domácnosti, ale vynechte umývání oken. Podle Institutu Good Housekeeping totiž sluneční svit ohřívá sklo a způsobuje, že čistič oken na něm velmi rychle zasychá. V momentě, kdy se již zaschlý čistič rozhodnete začít leštit, akorát vytvoříte na skle šmouhy.

3. K čištění nerezu používáte bělidla

Používáte často chlorová bělidla v honbě za hygienicky čistou domácností? Je nutné tyto prostředky nepoužívat na vše vyrobené z nerezové oceli. Tím byste totiž povrch mohli zcela zničit. Pokud prostředek použijete omylem, ihned nerezovou ocel opláchněte vodou. A čím tedy tento typ povrchu čistit? Jedině utěrkou z mikrovlákna namočenou v teplé vodě a trochou saponátu na nádobí.

Desetiminutové jarní čištění ledničky. Ukládáte potraviny na správné místo?

svetzeny.cz

4. Umýváte litinové nádobí saponátem

Nádobí jako nádobí? Tak to rozhodně neplatí pro nádobí z litiny, to potřebuje zvláštní péči. Pokud byste jej myli spolu s ostatním nádobím ve dřezu saponátem, dojde k narušení ochranné olejové vrstvy, nádobí byste tím zničili. Litinové nádobí však nepatří ani do myčky, vlhké prostředí a působení mycích prostředků by jej učinilo náchylným ke korozi. Jak jej tedy vyčistit správně? Stačí jemně otřít papírovou utěrkou, nevadí, když nádobí zůstane trochu mastné. Rozhodně se také vyvarujte drhnutí litinových hrnců a pánví drátěnkou, opět platí, že byste tím nádobí poškodili.

5. Neperete sprchové závěsy

Pokud neperete pravidelně sprchové závěsy, zaděláváte si na zdravotní problémy. Časem se totiž na povrchu plastu tvoří bakterie, které způsobují plísně. Nejenže jsou nevzhledné, ale také mohou například zhoršovat alergie. Závěsy je vhodné vyprat v pračce na 40 oC. Hned po vyprání je třeba sprchový závěs dát sušit do dobře větrané místnosti. Pokud je závěs hodně zašpiněný, budou potřeba dva prací cykly za sebou.

6. Jste líní čistit rychlovarnou konvici

Rychlovarná konvice by se správně měla umývat po každém použití. Tak poctivě ji asi nečistí nikdo z nás, ale neradíme vám její čistění úplně vynechat. Pak se vám totiž uvnitř ní může vytvořit semeniště bakterií, usazeniny i plíseň. Přitom jde vyčistit jednoduše a rychle – za pomoci octa. Do konvice nalijte vodu a ocet v poměru 1:1. Konvici zapněte a nechte vodu s octem dojít k bodu varu. Nechte roztok působit 15 minut a vaše rychlovarná konvice bude zase jako nová.

Olej, který pomáhá hubnout? Existuje jich hned pět. Vyberte si ten nejvhodnější

svetzeny.cz

Ucpal se vám odpad a nepříjemně zapáchá? Než zavoláte instalatéra, vyzkoušejte pár účinných triků, které ho vyčistí

svetzeny.cz