Přejít k hlavnímu obsahu

Nejúčinnější babské rady: Jak odstranit skvrny od džusu, kávy nebo vína? Vyzkoušejte tyto jednoduché triky

Info ikona
Vino

Zná to asi většina lidí. Stačí chvilka nepozornosti a nevzhledná skvrna nebo flíček na koberci či sedačce je na světě. Co ale s tím? Než kvůli tomu začnete nekompromisně vyhazovat jinak zachovalou výbavu vaší domácnosti či šatníku, vyzkoušejte pár ověřených babských rad, jak se nejčastějších typů skvrn zbavit.

Není nic nepříjemnějšího, než když vám na oblíbené halence či vaší pohodlné sedačce vznikne flek, na který žádný běžný čisticí prostředek sám neplatí. Ale co s tím? Tyto problémy zná většina hospodyněk. Naštěstí už na ně existuje i pár ověřených triků. Jaké to jsou? Možná vás překvapí, jak jednoduché a snadné jsou způsoby čištění i odolných skvrn. Navíc vás potěší i fakt, že na ně platí to, co máte běžně k dispozici doma a ve své kuchyni.

Na skvrny od vína platí sůl

Zejména skvrny od červeného vína jsou na světlém nábytku či koberci hodně vidět. Pokud se vám ale doma nechtěně zvrhne sklenička, je zbytečné začít láteřit a nadávat nad tím, jakou máte smůlu. Namísto toho raději vyzkoušejte ověřené babské rady se solí. Jak na to? Skvrnu co nejrychleji zasypte větším množstvím soli, které se odvíjí především od velikosti politého místa. Jedna špetka vám ale rozhodně stačit nebude ani v případě malých flíčků. Sůl na polité místo naneste co nejrychleji a nechte působit alespoň čtvrt hodiny až dvacet minut. Dokáže dokonale vstřebat tekutinu a vytáhne i červené barvivo.

Pokud se jedná o skvrnu na oblečení nebo třeba na ubrusu či látkovém potahu, sůl z místa poté odstraňte a oblečení ještě vyperte. Jestliže se však jedná o skvrnu na koberci nebo na nábytku, nechte sůl působit ještě o něco déle, ideálně alespoň hodinu. Poté ji vysajte a celý postup ještě jednou zopakujte. Nakonec koberec očistěte navlhčenou houbičkou nebo hadříkem namočeným v teplé vodě.

Nezavíráte víko od toalety? Děláte velkou chybu z hlediska hygieny i životní energie

svetzeny.cz

Co s fleky od džusu? 

Nevíte jak úspěšně zatočit s nežádoucími skvrnami od džusu? Čerstvé skvrny snadno odstraníte jejich proléváním vroucí vodou. Až bude váš oblíbený nábytek nebo tričko dostatečně opláchnuté, dejte ho ještě vyprat do pračky, nebo ho alespoň ručně vyčistěte. Skvrny by měly zmizet. Pokud ale na politém místě přesto ještě zůstane nepatrný flíček, polijte ho citronovou šťávou a zkuste znovu vyčistit. Budete možná překvapená, jak tento poměrně jednoduchý trik funguje.

S kávou rychle pod kohoutek

Pokud se během důležité porady nebo během práce na počítači polijete kávou, nezoufejte. Důležité je především jednat co nejrychleji. V prvé řadě si dejte také pozor na čištění svého oblíbeného kousku horkou vodou. Na rozdíl od kávy samotné totiž skvrnám od ní, podobně jako flekům od čaje, horká voda nesvědčí. Polité místo tedy co nejrychleji vložte pod proud studené vody. Na potřísněný nábytek nebo koberec postačí, když přiložíte na vrch hadřík namočený ve studené vodě. Pokud je to možné, vložte zároveň suchou utěrku nebo hadr také pod tkaninu, aby mohl absorbovat přebytečnou vlhkost. Hadříky důkladně propláchněte a celý postup zopakujte.

Na poskvrněnou oblast pak nakonec nasypte trochu pracího prášku, jedlé sody nebo na ni kápněte tekuté mýdlo. Nechte čistič chvíli působit a poté místo znovu důkladně opláchněte nebo otřete. V případě politého oblečení pak ihned dejte svůj oblíbený módní kousek ještě do pračky. Co se týče nábytku či koberce, po prvotním procesu odstranění nejvýraznějších flíčků, zhodnoťte jeho zbývající míru znečištění. Když to bude potřeba, nechte ho dočistit profesionály. V případě, že se vám skvrnu povedlo zcela nebo skoro úplně odstranit, použijte klidně jen vlastní účinné prostředky a skvrnu s nimi ještě znovu sama očistěte.

Dny Marianne startují nově i na jaře. Nepropásněte je!

svetzeny.cz

Tyto potraviny byste nikdy neměli dávat do mrazáku

svetzeny.cz