Přejít k hlavnímu obsahu

"Potila jsem se a byla neustále naštvaná". Tři ženy prozrazují své zkušenosti s přechodem

Menopauza s sebou přináší mnoho různých příznaků, které můžete pocítit v plné síle, ale také ne. U každého je to velmi individuální a každá žena se s tím vypořádá jinak. Je to podobné jako s těhotenstvím, příznaky a symptomy jsou jiné u každé ženy. Některá toto období zvládne s lehkostí, jinou umí pěkně potrápit. Hrozíte se přechodu a přemýšlíte, jak jej zvládnout? Přinášíme příběhy tří žen, které se podělily o své zkušenosti s menopauzou.

Přechod mě překvapil

Rok před padesátkou jsem cítila, že už to přichází. Pocení, návaly horka, to jsou věci, které jsem čekala. Byla jsem vybavená informacemi, přečetla jsem moře článků, měla jsem pocit, že mě nic nepřekvapí. A překvapilo. Ne příznaky, ale spíš to, co se odehrávalo v mé hlavě. Stavy úzkosti, emoce nekontrolovaného vzteku, agrese i naštvání se střídaly s pláčem, smutkem, když jsem sledovala film v televizi. Budila jsem se s úzkostí, věci, které jsem normálně zvládala mi najednou přišly neřešitelné. Nešla jsem na kafe s kamarádkami, protože jsem měla pocit, že se nemůžu nadechnout, porady v práci mě stresovaly, protože mě úzkost naprosto ovládala. Trvalo to měsíce než jsem se s tím svěřila gynekoložce, která se zeptala, jak zvládám menopauzu. Doporučila mi hormonální přípravky, chodila jsem na dlouhé procházky, byla chvíli v klidu doma a zlepšilo se to. Nikdy bych nevěřila, jak mě může menopauza potrápit” uzavírá Jolana své vyprávění.

6 neobvyklých příznaků menopauzy, o kterých jste nikdy neslyšeli

Témata menopauzy a perimenopauzy již dávno nejsou tabu. O fázi, kterou si projde každá žena, se mluví otevřeně a to je jedině dobře. Některé příznaky jsou všem známé, ovšem existují i takové, o kterých jste možná ještě nikdy neslyšeli. Které to jsou a jak se s nimi vypořádat?
svetzeny.cz

Manžel můj přechod nezvládá

Přechodem by si měli projít i chlapi, aby poznali, jaké to je. Neustálé zlehčování a tvrzení, že se jen vymlouváme, mě neuvěřitelně štvezačíná ostře Jarmila. “Když má můj chlap obyčejnou rýmu, sepisuje málem závěť, ale když já jsem během přechodu trpěla pocením, návaly horka a náladovostí, říkal, že se vymlouvám. Můj přechod byl takový středně těžký. Pocení jsem korigovala pravidelným sprchováním, různými přípravky, což trochu pomohlo. Nálady jsem se snažila krotit, ale občas jsem prostě vybouchla nebo byla podrážděná. Celkem vzato nebylo to nic tragického, ale možná je to tím, že se snažím na všem hledat to pozitivní a když jsem protivná, jdu prostě na procházku se psem nebo začnu zuřivě uklízet, abych si vybila vztek” krčí rameny Jarmila.Chlapům bych přechod naordinovala z fleku, ať si to taky vyzkouší, pak by je ani nenapadlo prohlásit, že se na něco vymlouváme!” končí stejně ostře, jako začala.

 

Info ikona
Přechod a jak jej zvládnout

Můj přechod mě trápil měsíc

Asi tím spoustu žen naštvu, ale nějakými většími problémy jsem netrpěla. Narovinu přiznávám, že to nebylo nic hrozného. Neomezovalo mě to víc, než bych čekala. Po různých zkušenostech kamarádek jsem měla strach, jak to zvládnu. Možná je to dědičné, moje máma a babička neměly s přechodem problémy vůbec, snad ho ani nezaregistrovaly. Co jsem pocítila delší dobu byly změny nálad, byla výbušnější, ale ne nijak moc. U mě to nebylo tak hroznékrčí rameny Eva.

Jak zvládnout přechod?

Některé ženy mají občas návaly horka po dobu několika dní, jiné ženy mají návaly horka a noční pocení každých pár minut, se vším mezi tím” říká pro bbc.co.uk doktorka Dawn Harperová. Na noční i denní pocení může pomoci šalvěj lékařská, udělejte si z ní čaj nebo odvar do koupele. Rozkolísanou náladu uklidní levandule nebo meduňka. Dopřejte si dostatečný spánek, pomoct může cvičení, jóga, meditace. Dopřejte si také intimní potěšení, pokud se na něj cítíte. Naučte se něco nového, dopřejte si spoustu odpočinku i aktivit. Pokud se projevy přechodu nezmírňují, můžete navštívit lékaře, který vám pomůže upravit hladinu hormonů a poradí, co dál.

Zdroj článku