Přejít k hlavnímu obsahu

Tyhle potraviny byste měli jíst každý den. Zbavíte se špatné nálady, získáte zpět energii a ještě zhubnete

Info ikona
Potraviny nálada

Aktuální náročná pandemická situace, ale i stres v práci nebo nedostatek sociálních kontaktů mohou způsobit, že se cítíte osaměle, bez energie a máte mizernou náladu. Naštěstí ale existuje pár způsobů, jak se těchto pocitů snadno zbavit. Co takhle začít nejdříve se změnou jídelníčku? Následující potraviny vám dodají sílu a zaženou všechny chmury.

Většina žen si už někdy ve snaze zlepšit si náladu nebo zahnat nudu dopřála na posezení celou čokoládu nebo snědla pořádně sladký dortík. Když je tomu tak jednou za čas, určitě to ničemu nevadí. Musíte si ale dávat pozor na fakt, že právě čokoláda a obecně všechny sladkosti jsou velmi návykové. Je tak možné, že frekvence pojídání sladkostí se u vás začne stávat čím dál častější, až se nakonec nezdravý cukr stane nedílnou součástí vašeho každodenního jídelníčku. To je ale chyba! Co s tím?

Mlsnou využijte ve svůj prospěch

Když vás honí mlsná, máte rozhodně i jiné zdravější možnosti. Sáhněte po potravinách, které potěší vaše chuťové buňky, a přitom nijak nezatíží váš organismus ani vám nepřidají kila navíc, jako je tomu u průmyslově zpracovávaných potravin. A co by měl tedy správně náš jídelníček obsahovat podle výživových terapeutů? Především byste do něj měla zařadit hodně semínek, ořechů i rybího masa, které jsou důležité pro svůj významný obsah potřebných omega-3 nenasycených mastných kyselin i všech důležitých vitaminů a dalších látek. Uvidíte, že lepší náladu i větší pocit pohody na sobě začnete pozorovat hned po několika prvních dnech, kdy začnete jíst lépe. Jaké další potraviny nesmí chybět ve vašem jídelníčku, protože vám dokonale zvednou náladu?

Důvody, proč ženy přibírají v karanténě: Které z nich se týkají vás?

svetzeny.cz

Borůvky, pomeranče a banány

Borůvky jsou doslova super potravinou nabitou antioxidanty, které čistí organismus a uvolňují stres. Poskytují proto účinnou prevenci mnoha nemocí, včetně deprese. Vaši náladu ale pozitivně ovlivní také citrusy, v čele s pomeranči, které obsahují vitamin B8 zvaný inositol. Ten podle provedených studií dokáže po měsíci zvýšeného přísunu mírnit stavy paniky a úzkostí, takže se dá považovat za jeden z nejpotřebnějších vitaminů pro zlepšení nálady. Pozadu ale nejsou ani banány, které obsahují aminokyselinu tryptofan přeměňující se na serotonin, jinak přezdívaný také jako hormon štěstí. Jejich každodenní konzumace váš den tedy dokonale zpříjemní.

Co je zelené, to je zdravé?

Ne nadarmo vás maminka v dětství nutila jíst hodně brokolice, špenátu nebo kapusty. Zelená zelenina totiž obsahuje mnoho kyseliny listové, která přispívá k tvorbě potřebných neurotransmiterů – nervových přenašečů nezbytných pro správné fungování nervové soustavy, tedy i pro navození pocitů dobré nálady. Mimo to je ale zelená zelenina také bohatá na hořčík a další velmi potřebné minerály, které chrání naši nervovou soustavu.

4 nejzdravější potraviny světa, které musíte zařadit do svého jídelníčku

svetzeny.cz

Kešu a další ořechy

Jak jsme již zmínili, obecně všechny ořechy jsou bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Navíc jsou vhodné i pro vaši štíhlou linii. Pozor na větší množství tuku musíte dávat pouze u některých druhů, například u vlašských ořechů, které jsou kvůli vyšší kalorické hodnotě vhodnější spíše na snídani. Dobrou náladu vám dodají třeba i hodně oblíbené kešu oříšky, které jsou podobně jako banány bohaté na tryptofan podílející se na vzniku hormonu štěstí serotoninu. Kromě toho ale také obsahují zklidňující hořčík a vitaminy skupiny B, včetně vitaminu B3 niacinu, který napomáhá zlepšovat kvalitu spánku. Dokonale tak přispívají k ochraně vašich nervů i zlepšení nálady.

Aromatické kari

Už dlouho zvažujete donášku ze své oblíbené indické restaurace? Rozhodně dál neváhejte. Na jídle s aromatickým kari si totiž nejen pochutnáte, ale díky němu také uděláte mnoho pro svou psychiku a duševní zdraví. Jedna z obsažených látek v kari, zvaná kurkumin má totiž podle vědeckých studií účinky, které se vyrovnají některým lékům proti depresi. Navíc dokáže zpomalovat i případné záněty v mozku, a tím napomáhá jeho regeneraci. To ale není zdaleka vše. Průzkumy totiž ukazují, že konzumace kari zlepšuje také naši paměť. Orientálních receptů s exotickým kari je spousta. Kromě příjemné vůně, nabízí i výbornou chuť. Neváhejte proto vyzkoušet nové recepty, které vám rozšíří obzory a zvednou náladu.

Sladcí ochránci zdraví: Co jste určitě nevěděla o banánech a proč si je dopřávat každý den

svetzeny.cz

Zázvor umí mnohem více než pouze uzdravovat

svetzeny.cz