Přejít k hlavnímu obsahu

Důvody, proč ženy přibírají v karanténě: Které z nich se týkají vás?

Info ikona
Přejídání

Život během lockdownu proměnil denní rutinu milionům lidí po celém světě. Ovlivňuje naše psychické i fyzické zdraví, zároveň může souviset i s přibíráním na váze. Pokud jste i vy během karantény přibrali, neklesejte na duchu, nejste v tom sami. A dá se s tím pracovat. V článku vám prozradíme, proč jdou teď kila nahoru tak snadno a dáme vám tipy, jak je zase shodit.

Stres zvyšuje chuť k jídlu Dle studie z roku 2017 má douhodobý stres za následek zvýšení chuti k jídlu. Stresový hormon kortizol vytváří silnou touhu po jídle, zejména po tom tučném a nezdravém, po kterém přiberete snadno a rychle. Pokud jste navíc omezili sport a tato energie tedy zůstává nespotřebovaná, vše se ukládá do tukových zásob, nejvíce je to obvykle znatelné v oblasti břicha. Navíc stres ještě zpomaluje váš metabolismus.

 

Psychická nepohoda vede k přírůstku na váze

V současné době přibývá lidí, kteří trpí psychickými poruchami, ať už se jedná o úzkosti, deprese či jiné duševní nemoci. Časté jsou také pocity osamělosti, smutku, hodně lidí trápí také nespavost. Nizozemská vědecká studie prokázala, že lidé, kteří trpí psychickými problémy, jsou náchylnější k přibírání na váze. A co hůř, mnohem těžší je pro ně také nabraná kila shodit, zvlášť pokud se jejich psychický stav nelepší, nebo se vůbec neléčí. Dalším úskalím jsou antidepresiva, která dnes bere mnohem více lidí než v době před pandemií. Dle profesorky Evy Češkové může mít jejich užívání vliv na nárůst hmotnosti. V článku, který publikovala, upozorňuje na to, že některé strategie pro léčbu závažných depresí mohou vést k výraznějšímu přírůstku hmotnosti. To však samozřejmě není důvod antidepresiva nebrat! Pokud vám nevyhovují, vždy se obraťte na svého psychiatra a konzultujte s ním svou léčbu.

10 triků, jak zhubnout i bez diety a cvičení

svetzeny.cz

V zajetí sedavého životního stylu

Změny, kterým jsme v současné době vystaveni, sebou přináší i sedavý životní styl. Zaprvé je to dáno tím, že je méně možností, jak sportovat. Tělocvičny a fitness centra jsou uzavřené, pohyb je limitovaný, nemůžeme se zapojit do kolektivních sportů, a je tak mnohem těžší udržet si motivaci a pravidelnou cvičební rutinu. Navíc mnoho lidí pracuje z domova, takže jim chybí i pohyb v rámci dopravy na pracoviště, ať už je to chůze nebo jízda na kole. Také jsme vystaveni více lákadlům, zatímco v kanceláři bychom se při práci neládovali nejrůznějšími dobrotami, doma je snadné sáhnout po pytlíku chipsů a během chvilky jej při práci zkonzumovat. A je tu i riziko přejídání se z nudy nebo pro zahnání stresu.

 

Tipy na hubnutí v lockdownu

  • Pijte více vody. To vám pocitově pomůže cítit se plnější a nepřejídat se. Dostatek tekutin je klíčový pro naše zdraví. Vynechte však ochucené nápoje a slazené minerálky.
  • Najděte si nějakou fyzickou aktivitu. Víme, že to není snadné a všem nám chybí naše oblíbené stroje v posilovně či sportovní lekce. Ale to není důvod pro to zůstat pasivní! Často se zapomíná na to, že i obyčejnou chůzí lze spálit spoustu kalorií. Navíc procházka v přírodě prospěje i vašemu duševnímu zdraví. Rovněž existuje nepřeberné množství videí zdarma na internetu s ukázkami, jak cvičit doma. Využijte toho a najděte si to pravé cvičení pro vás.
  • Vařte si sami. Zapomeňte na dovážku, která vás bude svádět k tomu objednat si tučné nezdravé jídlo. Nakupte si zásobu zdravých potravin a vařte si sami. Studie dokazují, že lidé, kteří si sami vaří, mají větší úspěchy ve shazovaní nadbytečných kil.
  • Dodržujte denní rutinu. Určete si časy, kdy vstáváte a chodíte spát, dostatek spánku je důležitý. Sestavte si denní plán aktivit a sepište si týdenní jídelníček. Nezapomeňte si tam poznačit i dny, kdy pravidelně budete cvičit.

Vyzkoušejte japonskou metodu na ploché břicho. Efekt je vidět za dva týdny.

svetzeny.cz

Manuál na sexy křivky aneb Vyvracíme mýty o hubnutí

svetzeny.cz