Přejít k hlavnímu obsahu

6 neobvyklých příznaků menopauzy, o kterých jste nikdy neslyšeli

Info ikona
Příznaky menopauzy

Témata menopauzy a perimenopauzy již dávno nejsou tabu. O fázi, kterou si projde každá žena, se mluví otevřeně a to je jedině dobře. Některé příznaky jsou všem známé, ovšem existují i takové, o kterých jste možná ještě nikdy neslyšeli. Které to jsou a jak se s nimi vypořádat?

1. Omezení čichu a chuti

Tentokrát se nejedná o příznaky Covidu, ale o příznaky perimenopauzy a menopauzy. A co za tím stojí? Příčinou je klesající hladina estrogenu: pokud klesá, naše ústa jsou sušší než obvykle. Může se jednat o nedostatek vitaminu B12, ale zároveň to také může být způsobeno menopauzou. Voda v ústech stimuluje naše chuťové receptory. Pokud je jí méně, může to ovlivnit i naše vnímání chuti. Více, než jedna třetina žen prožívá během menopauzy změny v těchto dvou smyslových zážitcích. Ve studii, kterou inicioval web PinkLady, téměř polovina z 46 procent respondentů uváděla změny v čichu a 42 procent mělo omezené vnímání chuti. A jak se s tímto problémem vypořádat? Dbejte na dostatečný pitný režim!

2. Noční můry a živé sny

Během období menopauzy může nastat obtížnost usínání a udržení hlubokého spánku. Snížení hladiny estrogenů a progesteronu v krvi může vést k prodloužení REM fáze spánku. To znamená, že naše vědomí je bližší bdělému stavu. Během této fáze můžeme zažívat realističtější sny, ve kterých se barvy a smyslové vnímání projevují intenzivněji. Tato změna může mít i negativní dopad, například v podobě nočních můr nebo hororových scénářů, které se zdají být reálnými. Zbavit se nočních můr není jednoduché, pomoci by vám ovšem mohlo omezení pití kávy a alkoholu, omezení stresu a vytvoření své rutiny před spánkem.

Příznaky menopauzy donutily ženu vypít 3 litry vína denně: Málem kvůli nim zemřela

svetzeny.cz

3. Změna kůže

Možná jste si všimli, že se vaše pokožka během let změnila, což je naprosto přirozené. Snížená hladina estrogenu ovlivňuje tvorbu kolagenu, což má za následek, že naše kůže ztrácí svou původní elasticitu, kterou jsme měli v mládí. Tato proměna se netýká pouze obličejové pokožky, ale může také způsobit ztenčení pokožky v intimní oblasti. Přirozený výtok prochází změnami a zvyšuje se pravděpodobnost vzniku plísňových infekcí. I když se jedná o běžný příznak menopauzy, v případě pochybností je vždy dobré se poradit s lékařem.

4. Zimnice

Návaly horka jsou známým příznakem menopauzy, ale už jste slyšeli o zimnici? Tento symptom není běžně tak známý, přesto je poměrně častý. I když se při stoupajících teplotách často potíme, stále můžeme zažívat záblesky chladu, který proniká až do kostní dřeně. Je dobré mít v domácnosti k dispozici termofory a teplé deky. A v zimních měsících vám může pomoci tzv. princip cibulového oblékání. Vrstvy oblečení můžete přidávat nebo odebírat podle vaší citlivosti na teplotu. Ženám ve středním věku by tak ve skříni rozhodně neměl chybět pořádný teplý svetr.

Selhává paměť? Odpověď můžete najít v menopauze

svetzeny.cz

5. Lámavé nehty

Vedle projevů na kůži se změny spojené s menopauzou mohou objevit i na konečcích prstů. Nehty bývají měkčí a tenčí, což zvyšuje jejich náchylnost k lámání. Částečně za tím může být i snížená hladina estrogenu, který stimuluje tvorbu důležitého keratinu. Pokud jste se svými nehty nespokojená, můžete zvýšit odolnost nehtů použitím bezbarvého laku nebo Shellacu.

6. Náhlé závratě

Zvedli jste se příliš rychle a zdá se vám, že se celý svět motá? Když se nám občas v běžném životě točí hlava, není to důvod k obavám. Nicméně, během menopauzy může být tento jev častější a intenzivnější. Je pravděpodobné, že změny v hormonálním systému ovlivňují náš smysl pro rovnováhu. Pokud jsou však závratě mimořádně silné a objevují se náhle a často, je vhodná konzultace s lékařem - může to být způsobeno nízkým krevním tlakem, dehydratací nebo dokonce stresem.

Zdroj článku