Přejít k hlavnímu obsahu

Výpadky nebo ztráta paměti: Nemusí jít o degenerativní onemocnění, ale o menopauzu

Stává se vám, že zapomínáte, co jste chtěli říct, někdy nevíte, pro co jdete do pokoje, netušíte, co jste chtěli napsat nebo říct? Občas se to stane asi každému a není třeba tomu přikládat speciální význam. Když se tyto příznaky objevují častěji, pak mohou nastat problémy v práci i doma. Nemusí jít jen o ztrátu paměti nebo jiná degenerativní onemocnění. Příčina může být v nastupující menopauze.

Výpadky paměti

Je běžné, že během rané a střední fáze menopauzy dochází ke zhoršené koncentraci, zapomínání nebo výpadkům paměti. Otázkou je, co tento jev způsobuje. Vliv na to má snížení hladiny hormonů v těle. Během perimenopauzy hladina estrogenu stoupá a poté klesá, což u mnoha žen může být spojeno právě s nastupující menopauzou. Právě estrogen je jedním z hlavních hormonů, který ovlivňuje paměť před nebo během menopauzy. Zhoršená paměť a zapomínání se často spojuje s Alzheimerovou chorobu nebo demencí, ale studie ukázaly, že u většiny žen je to právě menopauza, která na to má vliv.

Pokles estrogenu a menopauza

Klesající hladina estrogenu je během menopauzy naprosto normální jev. Objevuje se mnoho příznaků jako jsou návaly horka, noční pocení. úzkosti, změny nálad, výkyvy nálad a podobně. U někoho mohou být horší, někdo je zvládá v pohodě. Během menopauzy nemusí být v tak dobré kondici takzvaná pracovní paměť. Schopnost vše si pamatovat a používat nové informace, které v práci získáváte, nemusí fungovat tak, jak jste zvyklí. Kromě toho vědci popisují, že estrogen může hrát významnou roli v pozornosti i náladě. Když hladina kolísá, může trpět funkce mozku.

Info ikona
žena

Ženy nad 50 a nadměrné pocení: Důvodem nemusí být vždy menopauza, pomoci vám mohou i bylinky

Pocení je sice přirozené a našemu tělu prospěšné, ale čeho je moc, toho je příliš. Propocené prostěradlo po probuzení, neustále vlhké dlaně nebo pot po návalu horka dobře znají ženy kolem padesátky. Jaké jsou důvody a jak s takovými potížemi bojovat?
svetzeny.cz

Dá se ztráta paměti v době menopauzy léčit?

Obecně se nedoporučuje na problémy s pamětí v souvislosti s menopauzou užívat hormonální substituční terapii. Některé ženy, které hormonální substituční terapii podstoupily pro jiné symptomy menopauzy, zaznamenaly zlepšení paměti. Obecně se paměť zlepší, když se zmírní projevy menopauzy. Jde o dočasný stav. Můžete ho zlepšit několika doporučeními.

Jak zlepšit paměť v době menopauzy?

Cvičení

A to fyzické i duševní. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá růstu a opravě buněk a krevních cév v mozku. Cvičit mozek můžete různými křížovkami, sudoku, cvičením na posílení paměti a podobně.

Menopauza a otázky, na které se bojíte zeptat

Menopauzu nemusíte nutně protrpět. Řadu jejích projevů lze poměrně jednoduše ovlivnit a zmírnit. Stačí jen myslet trochu dopředu a včas přijmout preventivní opatření.
svetzeny.cz

Odpočívejte

Nedostatek spánku se na zhoršení paměti může velmi nepříjemně podepisovat. Vytvořte si spánkový rituál a ten den co den dodržujte. Jděte spát ve stejnou dobu, vstávejte ve stejnou dobu. V ložnici udržujte příjemné teploty, připravte si příjemné místo pro usínání.

Jezte

Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny zlepšuje paměť a schopnost učení. Zařaďte do své stravy lososa, tuňáka, sardinky, ústřice, vejce, mléko, jogurty, ovesné vločky a mnoho dalšího. Ze zeleniny můžete využít špenát, kapustu a další. Pestrá a bohatá strava je tím, co vám dodává potřebné vitamíny, minerály.

Dejte si červené víno

Některé studie poukazují na to, že jedna sklenice červeného vína v týdnu může pomoci v problémech s pamětí. V hroznových slupkách se nachází antioxidant, který pomáhá chránit mozkové buňky proti volným radikálům.

Zdroj článku