Přejít k hlavnímu obsahu

Co se stane s vaším mozkem, když budete pít kávu každý den: Vědecká studie potvrdila, že káva mění jeho strukturu a může ovlivňovat paměť

Patříte mezi jedince, kteří si rádi dávají kávu? Ranní káva dokáže povzbudit na celý den, ale co vědci z Univerzity v Basileji prokázali? Není tajemstvím, že kofein patří mezi nejčastěji konzumované stimulační drogy. Vědci objevili, že pravidelným pitím kofeinu může docházet ke změnám v šedé hmotě mozkové.

Dokážete si představit den bez kávy? Často je kofein nazývaný jako potenciální návyková látka, na kterou vzniká psychická závislost. Kofein je celosvětově nejčastěji užívaným psychostimulantem, který se konzumuje především ve formě kávy, čaje, energetických nápojů a limonád. Pro mnohé je hnacím motorem, ale jak se říká, nic se nemá přehánět.

Vědci z Basilejské univerzity nyní ve studii prokázali, že pravidelný příjem kofeinu může změnit šedou kůru mozkovou. Zdá se však, že tento účinek je pouze dočasný. Na konci každého desetidenního období vědci zkoumali objem šedé hmoty.

Postrach mládí: Tyhle potraviny způsobí předčasné stárnutí. Vyřaďte je ze svého jídelníčku

Chcete vypadat stále svěže a ve skvělé kondici? Pak se raději obloukem vyhýbejte potravinám, které podle vědců způsobují předčasné stárnutí, v čele s vyšší tvorbou vrásek a ztrátou pružnosti pokožky. Zjistěte, které pokrmy nejvíce kazí cestu za hledáním elixíru mládí.
svetzeny.cz
„Ačkoli je kofein většinou považován za nenávykový, pozorovaná fyzická a psychická závislost upevňuje jeho pravidelnou konzumaci díky posilujícím účinkům vyvolaným kofeinem, stejně jako motivu odolávat abstinenčním příznakům a zvyšovat bdělost,“ dodává Reichertová.

Průběh studie a překvapivý výsledek

Výzkumný tým byl vedený doktorkou Carolin Reichertovou a profesorem Christianem Cajochenem z Basilejské univerzity a UPK (Psychiatrická nemocnice Basilejské univerzity). Studie se zúčastnila skupina 20 zdravých mladých jedinců, kteří denně pili kávu. Dostali tablety, které užívali po dobu dvaceti dnů, a byli požádáni, aby během této doby nekonzumovali žádný jiný kofein. V prvních deseti dnech dostávali tablety s kofeinem, v druhých deseti dnech zase tablety bez této účinné látky (placebo). Na konci každého desetidenního období vědci zkoumali objem šedé hmoty mozkové těchto 20 subjektů pomocí skenování mozku. Ve spánkové laboratoři také zkoumali kvalitu spánku účastníků pomocí záznamu elektrické aktivity mozku (EEG).

Výsledek byl překvapivý, kofein konzumovaný v rámci studie neměl za následek špatný spánek. Vědci však pozorovali změny v šedé kůře mozkové, jak uvádějí v časopise Cerebral Cortex. Šedá hmota označuje části centrální nervové soustavy tvořené buněčnými těly nervových buněk, zatímco bílá hmota zahrnuje především nervové dráhy a dlouhá prodloužení nervových buněk.

Jak si dle vědců spolehlivě prodloužit život: Pomůže pití kávy. Musíte však dodržet doporučované množství

Kdo by se nechtěl dožít vysokého věku? Dle vědců si můžete spolehlivě prodloužit život, když budete pít kávu, jeden z nejoblíbenějších nápojů vůbec. Je však třeba dodržet doporučované množství. Ověřte si, zda pijete optimální množství kávy denně.
svetzeny.cz

Pokud je však kofein konzumován večer, může narušit náš spánek. Nedostatek spánku může zase ovlivnit šedou hmotu mozkovou, jak ukázaly předchozí studie. Může tedy pravidelná konzumace kofeinu ovlivnit strukturu mozku v důsledku špatného spánku? Zjistili, že hloubka spánku účastníků byla stejná bez ohledu na to, zda užívali kofeinové nebo placebo kapsle. Zaznamenali však významný rozdíl v šedé kůře mozkové v závislosti na tom, zda subjekt užíval kofein nebo placebo. Po 10 dnech užívání placeba byl objem šedé hmoty větší než po stejné době užívání kofeinových kapslí. Rozdíl byl zvláště markantní v pravém spánkovém laloku, včetně hipokampu, tedy oblasti mozku, která je nezbytná pro konsolidaci paměti.

Naše výsledky nutně neznamenají, že konzumace kofeinu má negativní vliv na mozek, uvedla spoluautorka studie Dr. Carolin Reichertová.

Ačkoli se zdá, že kofein snižuje objem šedé hmoty, již po 10 dnech kávové abstinence se u testovaných osob výrazně zregenerovala.

Zdroj článku