Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vztahu prospívá spánek bez oblečení?

Možná nejste zvyklí na to spát nazí. Výsledky průzkumů vás ale možná donutí změnit názor. Hned několik z nich nezávisle na sobě potvrdilo, že spaní bez pyžama zvyšuje intimitu mezi partnery a celkově prohlubuje partnerský vztah.

Nejnovějšího průzkumu Cotton USA se zúčastnilo na tisíc Britů. Přes polovinu z nich uvedlo, že považují svůj vztah za mimořádný, šťastný a nekonflitkní. Míru sounáležitosti, intimity a štěstí potom označili v průměru hodnotou 9, 2 na stupnici od 1 do 10. Přitom se jednalo o ty páry, které spí společně v posteli většinu noci v objetí oděni maximálně do spodního prádla. Oproti tomu 48 % zbývajících respondentů, kteří spí v oblečení, označilo své vztahy za komplikované s nižší mírou intimity a porozumění.

Proti stresu

Podle vztahové koučky Amber Madison je fyzická blízkost stěžejním pilířem spokojeného vztahu, kterému vládne vyrovnanost. Intimita a fyzická dostupnost dle ní také zbavuje páry stresu a posiluje emoční kapacitu jedince.

Pozitivní závěry přinesla i studie provedená na univerzitě v Minnesotě. Prokázalo se, že při neustálém kontaktu s pokožkou člověka, kterého milujeme, se vyplavuje o 39 % více oxytocinu, hormonu lásky, důvěry a věrnosti, a to zejména u žen, které považují tyto atributy obecně za důležitější než muži. Pozitivní přínos je pak znatelný zejména z dlouhodobého hlediska. Ženy s vyšší mírou oxytocinu se nejen cítí šťastnější, ženštější a mají vyšší sebevědomí, ale dokáží si také prý více užívat sex a dosahují více orgasmů během styku.

Něco navíc

Externí vjemy výrazně ovlivňují i kvalitu spánku. Při výzkumu v San Franciscu vyšlo najevo, že lidé,  kteří spí nazí a zároveň mají příjemné povlečení z bavlny, mají daleko kvalitnější spánek a dokonce usínají rychleji.

Spát bez pyžama prospívá také pokožce, která lépe dýchá a tím se rychleji regeneruje, předchází riziku vaginálních infekcí a dokonce zpomaluje stárnutí. Při nižší tělesné teplotě a vyšší prostupnosti kyslíku pokožkou se uvolňuje růstový hormon, který má zázračnou omlazující moc. A ještě jeden benefit na závěr. Lidé, kteří spí bez pyžama, i rychleji hubnou. Klesá jim totiž hladina kortizolu, který je častou příčinou nočního vlčího hladu a chutí na sladké.