Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vztahu prospívá spánek bez oblečení?

Jak vztahu prospívá spánek bez oblečení?

Možná nejste zvyklí na to spát nazí. Výsledky průzkumů vás ale možná donutí změnit názor. Hned několik z nich nezávisle na sobě potvrdilo, že spaní bez pyžama zvyšuje intimitu mezi partnery a celkově prohlubuje partnerský vztah.

Nejnovějšího průzkumu Cotton USA se zúčastnilo na tisíc Britů. Přes polovinu z nich uvedlo, že považují svůj vztah za mimořádný, šťastný a nekonflitkní. Míru sounáležitosti, intimity a štěstí potom označili v průměru hodnotou 9, 2 na stupnici od 1 do 10. Přitom se jednalo o ty páry, které spí společně v posteli většinu noci v objetí oděni maximálně do spodního prádla. Oproti tomu 48 % zbývajících respondentů, kteří spí v oblečení, označilo své vztahy za komplikované s nižší mírou intimity a porozumění.

Proti stresu

Podle vztahové koučky Amber Madison je fyzická blízkost stěžejním pilířem spokojeného vztahu, kterému vládne vyrovnanost. Intimita a fyzická dostupnost dle ní také zbavuje páry stresu a posiluje emoční kapacitu jedince.

Pozitivní závěry přinesla i studie provedená na univerzitě v Minnesotě. Prokázalo se, že při neustálém kontaktu s pokožkou člověka, kterého milujeme, se vyplavuje o 39 % více oxytocinu, hormonu lásky, důvěry a věrnosti, a to zejména u žen, které považují tyto atributy obecně za důležitější než muži. Pozitivní přínos je pak znatelný zejména z dlouhodobého hlediska. Ženy s vyšší mírou oxytocinu se nejen cítí šťastnější, ženštější a mají vyšší sebevědomí, ale dokáží si také prý více užívat sex a dosahují více orgasmů během styku.

Něco navíc

Externí vjemy výrazně ovlivňují i kvalitu spánku. Při výzkumu v San Franciscu vyšlo najevo, že lidé,  kteří spí nazí a zároveň mají příjemné povlečení z bavlny, mají daleko kvalitnější spánek a dokonce usínají rychleji.

Spát bez pyžama prospívá také pokožce, která lépe dýchá a tím se rychleji regeneruje, předchází riziku vaginálních infekcí a dokonce zpomaluje stárnutí. Při nižší tělesné teplotě a vyšší prostupnosti kyslíku pokožkou se uvolňuje růstový hormon, který má zázračnou omlazující moc. A ještě jeden benefit na závěr. Lidé, kteří spí bez pyžama, i rychleji hubnou. Klesá jim totiž hladina kortizolu, který je častou příčinou nočního vlčího hladu a chutí na sladké.