Přejít k hlavnímu obsahu

Brání vám špatná nálada ve vykonávání každodenních povinností? Udělejte si krátký test a zjistěte, zda nemůžete mít depresi

Info ikona
Smutek

Přestože bývá v poslední době slovo „deprese“ hojně zneužíváno pro veškeré druhy špatné nálady, ve skutečnosti jde o závažné duševní onemocnění, které musí být včasně diagnostikováno a léčeno, jinak můžou být následky fatální. Zkuste si provést krátký test a zvažte, zda se vás tento problém také netýká.

Info ikona
Smutek

Co je deprese doopravdy

Deprese je porucha nálady, která způsobuje přetrvávající pocit smutku a ztráty zájmu o cokoliv. Bývá také nazývána velká depresivní porucha nebo klinická deprese. Ovlivňuje způsob myšlení, cítění i chování a může vést nejen k emocionálním, ale i fyzickým potížím. Lidé s depresemi mohou mít problém s prováděním každodenních činností a někdy mohou dokonce dospět do bodu, kdy začnou uvažovat o sebevraždě. Deprese není slabost a nelze se z ní dostat pouze tím, že si člověk jednoduše přestane s něčím zatěžovat hlavu. Může vyžadovat dlouhodobou léčbu, psychoterapie nebo medikaci.

Nevzdávejte se svých snů: Uvěřte síle myšlenky a splňte si přání

Máte spoustu přání, ale téměř žádné z nich se vám ještě nesplnilo? Než se začnete litovat a považovat za věčného smolaře, zkuste se zamyslet nad tím, jak si přejete. Možná, že až přijdete na to, jakým způsobem si správně přát a uvěříte v sílu myšlenky, splníte si mnoho dávných tužeb. Co udělat, aby se vaše sny splnily a jak správně své přání formulovat? Přinášíme vám pár tipů.
svetzeny.cz
Info ikona
Smutek

Příznaky deprese

Rozdíl mezi špatnou náladou a depresí je především ten, že u depresí tyto pocity přetrvávají delší dobu a přichází dokonce i v okamžiku, kdy člověku zdánlivě nic nechybí. Mezi hlavní příznaky deprese patří pocity smutku, plačtivosti, prázdnoty nebo beznaděje, výbuchy vzteku, podrážděnost nebo frustrace kvůli maličkostem, ztráta zájmu nebo potěšení z většiny nebo všech běžných činností, jako je třeba sex nebo koníčky, poruchy spánku, včetně nespavosti nebo přílišného spánku, únava a nedostatek energie, snížená nebo zvýšená chuť k jídlu, úzkost, rozrušení nebo neklid, pocit bezcennosti nebo viny, fixace na minulá selhání nebo sebeobviňování, zpomalené myšlení, problémy s myšlením, soustředěním, pamětí, časté nebo opakující se myšlenky na smrt a nevysvětlitelné fyzické problémy, jako jsou třeba bolesti zad nebo hlavy.

Minulé životy dle numerologie: Odvíjí se od životního čísla. Byli jste vůdci, čarodějové, otroci či šamani?

Zajímalo by vás, kým jste byli v minulém životě? Odpovědět vám může numerologie. Ta věří, že se váš minulý život odvíjí od životního čísla. Vypočtěte si jej, zabere to jenom chvilku. Poté budete moci zjistit, kým jste v minulém životě byli.
svetzeny.cz
Info ikona
Smutek

Test

Pokud u sebe pozorujete nějaký z příznaků, zkuste si udělat krátký test a na konci zkontrolujte výsledky. U následujících otázek si na papír poznačte čísla dle vaší odpovědi: 1 – vůbec ne, 2 – několik dní, 3 – více než polovinu dní, 4 – skoro každý den. Na konci testu čísla sečtěte.

  • Máte malý nebo žádný zájem či potěšení z dělání čehokoliv?
  • Máte pocit deprese, hlubokého smutku či beznaděje?
  • Máte potíže s usínáním, budíte se předčasně nebo spíte příliš dlouho?
  • Máte pocit únavy či nedostatku energie?
  • Máte sníženou chuť k jídlu nebo se naopak přejídáte?
  • Máte ze sebe špatný pocit, že jste selhali nebo jste zklamali sebe či svoji rodinu?
  • Máte potíže se soustředěním na věci, jako je třeba sledování televize?
  • Pohybujete se nebo mluvíte tak pomalu, že si toho ostatní mohli všimnout?
  • Máte někdy myšlenky, že by bylo lepší, kdybyste už nebyli nebo si ublížili?

Výsledky

Tento test neslouží jako diagnostický nástroj. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o svém duševním zdraví nebo se necítíte dobře, navštivte svého lékaře nebo jiného odborníka.

9-17 bodů: Žádné nebo mírné příznaky deprese

Pravděpodobně jste občas jen smutní nebo máte špatnou náladu, ale zřejmě se nejedná o depresivní onemocnění. Pokud máte i přesto pochyby nebo vaše pocity přetrvávají, navštivte lékaře či jiného odborníka.

18-26 bodů: Střední indikace deprese

Vyskytují se u vás častěji příznaky podobné depresi, je tedy možné, že by se u vás mohlo onemocnění rozvinout nebo už se rozvinulo. Měli byste zvážit návštěvu lékaře či odborníka na duševní zdraví.

27-36 bodů: Silné příznaky deprese

Pravděpodobně trpíte depresí. Pokud již nenavštěvujete lékaře či odborníka na duševní zdraví, měli byste v nejbližší možné době zvážit jejich návštěvu.

Během 4 let zhubla Australanka 50 kilo: Úžasnou proměnou prošla díky jednoduché změně jídelníčku

Jodie Marquardt dokázala zhubnout 50 kilo během čtyř let. Mnohým lidem se to nepovede za celý život. Jaký je její recept na úspěch? Zjistěte, jaký sport Jodie pomohl a které změny jídelníčku bylo nutné provést. Úžasná proměna australské maminky vás bude motivovat k dodržení letošního předsevzetí.
svetzeny.cz