Přejít k hlavnímu obsahu

Sezónní nemoci a nálada: Jak se bránit splínu, když tělo stávkuje, radí psycholožka

Každoroční období chřipek a nachlazení s sebou nepřináší jen rýmu, kašel a únavu, ale může se odrazit i na naší psychice. Pokud se během nemoci cítíte podrážděně, smutně nebo úzkostně, nejste v tom sami. Proč nás sezónní nemoci zasahují i na duševní úrovni a jak se s tím vypořádat, vysvětluje psycholožka Umay Wolf.

NeMOC není náš nepřítel. Naopak vytváří prostor k zamyšlení se nad sebou, jak fungujeme, nebo nefungujeme v souladu sami se sebou, s ostatními, se světem. Nemoc nás často upozorňuje na to, že jsme se v poslední době odklonili od zdravého životního stylu a sami na sebe zapomněli. Připomíná nám, abychom se zamysleli nad tím, jak MOC jsme každý den dbali na čtyři základní pilíře fyzického zdraví — dostatečný pitný režim, kvalitní spánek, vyváženou stravu a potřebný odpočinek. Jak dobře jsme si nastavovali zdravé hranice, abychom si ochránili zásoby energie. Když své zdroje vyplýtváme a dostatečně je nedoplňujeme, tělo řekne nemocí DOST!

Mohlo by se vám líbit

Dejte si šálek oleato kávy. Nový recept, který vás nastartuje, rychleji dostane z nemocí a podpoří i hubnutí

Káva je nedílnou součástí našich dnů a mnoho lidí si bez ní nedokáže představit ráno. Někdo nedá dopustit na čistou černou, jiný si ji neumí představit bez cukru a mléka. A někdo rád experimentuje a vylepšuje si kofeinový životabudič kurkumou, skořicí nebo máslem. Po sociálních sítích koluje i trik, který radí přidat do kávy lžičku olivového oleje. Nový trend v kávové kultuře, nazvaný Oleato, slibuje nejen skvělou chuť, ale i přínos pro zdraví a vitalitu. 
svetzeny.cz

Jak se bránit splínu, když tělo stávkuje

Když denně neuspokojíme základní fyzické potřeby svého těla, psychika a „nadstavbové mentální programy“ nebudou mít o co se opřít, z čeho vyrůstat a rozvíjet se. Tělo je náš přítel či rádce, který nás vede k sebepéči. Ten, kdo nevnímá nemoc těla jako užitečné varování a výzvu k větší péči o sebe, ale místo toho s ní bojuje, aniž by se snažil pochopit, co mu tělo naznačuje, bude strádat i po psychické stránce. Bude prožívat potřebu těla po odpočinku a nabrání sil jako zátěž, nudu, pocity viny, stres, že není zase tak MOC výkonný jako obvykle. Bude cítit bezMOC.

Tito lidé fungují v módu přežití, což je copingový mechanismus traumatizace. Jen dělají a dělají, aby někomu dokazovali, že jsou dost dobří, potřebují totiž evaluaci zvenčí. Nedokážou si vybírat a vyznat se v tom, co je jejich volba v souladu s nimi, ale jsou vláčeni očekáváním ostatních a plněním snů druhých. Takovým lidem vřele doporučuji navštívit odborníka psychologa-psychoterapeuta, aby jim pomohl najít jejich střed (sebe-vědomí), jejich skutečné potřeby a způsoby, jak je naplnit bezpečně a zdravě.

Mohlo by se vám líbit

Jarní únava není lenost: Zda postihla i vás, může odhalit jednoduchý test. Pak je důležité doplnit, co tělu chybí

Zatímco příroda se začíná pomalu probouzet a sluneční paprsky nabírají s koncem zimy na síle, u mnoha z nás je tomu opačně. Nejčastěji se potýkáme s pocity vyčerpání a nedostatkem energie, které jsou následkem dlouhé zimy. Jarní únava se přitom týká mnoha lidí, kterým může komplikovat život. Jarní únava přitom není lenost a rozhodně by s ní neměla být zaměňována. Zda postihla i vás, může odhalit jednoduchý test, který vám pomůže i v tom, jaké prvky a živiny je důležité doplnit, aby se tělo zase probralo.
svetzeny.cz

Dopady na psychiku jsou u každého jiné

Každý máme jinou hranici tolerance frustrace a bolesti, takže každý bude velmi individuálně prožívat nepohodlí spojené s aktuálně propuknutou nemocí. Nemoc jako chřipka je spojená často s bolestí, s bolestí svalů, hlavy apod. Kdybychom se zeptali několika lidí, kteří právě zažívají příznaky chřipky, aby svou bolest oškálovali od 1 do 10, s tím, že 10 je největší, co vůbec jejich tělo snese, byli bychom asi hodně překvapeni rozdílností odpovědí.

Na to, jak někdo prožívá bolest, má vliv mnoho faktorů. Obecně je známo, že bolest lépe snášejí ženy než muži. Jsou od přírody přirozeně vybaveny na bolesti až utrpení spojené například s porodem. Z můžu si občas děláme legraci, když i s „rýmičkou“ jsou zcela neschopni fungovat.

Zvládání bolesti, také souvisí s celkovou odolností organismu. Když se někdo vědomě vystavuje nepohodlí a zátěži, protože si chce otestovat své (zdravě nastavené) hranice, trochu je pak dokáže i posunout a připravit se tak na „horší časy“. Ale mělo by k tomu docházet pouze v situacích výjimečných, a ne na dlouho, aby nezačal fungovat sebedestruktivně. Například sem patří otužování se, postění se, cvičení a celková snaha o seberozvoj fyzický, duševní i duchovní. To vede k mentálnímu i fyzickému zocelení a lepší regulaci svých emocí. Člověk, který ví, že se na své zocelené tělo může spolehnout, nemívá velké výkyvy nálad. Když je v souladu tělo a duše, když tělo dostává, co potřebuje (viz 4 pilíře zdraví) je i psychika více stabilní

Čtěte také: 10 věcí, které dělají štíhlé padesátnice: Desatero k lepšímu zdraví, krásnější postavě a dlouhodobé spokojenosti

Ne, není to genetika. Není to ani nějaký tajný trik, o který se s vámi někdo zapomněl podělit. Štíhlé ženy po padesátce prostě dělají určité věci jinak, a hlavně konzistentně. Nedrží žádné extrémní diety, nelámou rekordy v běhu a nežijí ani jen o salátu. Jen si osvojily pár jednoduchých pravidel, která jim pomáhají udržet si štíhlou postavu i energii na vrcholu.

Tělo se hlásí o odpočinek

Hodně lidí ale zapomíná na odpočinek, ten může být pasivní i aktivní. Když nevyvážíme všechny pilíře a vhodně nekultivujeme sebepéči s „otužováním se“, tělo si o péči řekne nemocí. Chce totiž pouze pasivně odpočívat a nabrat sílu a energii na další fungování.

Únava, pokud není chronická a neodkazuje spíše na syndrom vyhoření, ale spíše na výraznou aktuální připravenost těla k pasivnímu odpočinku, je jen signál k sebepéči. Únavu špatně psychicky prožívají lidé, kteří si myslí, že odpočinek patří až do hrobu.

Vysoká teplota umí potrápit

Horečka je stav těla, kdy se snaží „spálením“ transformovat sebe sama, jako když Fénix povstal z popela. Horečka nad 38 °C nás upozorňuje na období klidu, které bychom měli svému tělu dopřát, aby se mohlo transformovat, ideálně na lepší verzi sebe sama. Pokud ale nevyužijeme tento čas k sebereflexi, nepochopíme důvody těla i psychiky ke změně. Budeme muset podobnou situací procházet často, což neprospěje našemu psychickému stavu a může to výrazněji ovlivnit naši náladu a prožívání světa i sebe sama. Vše se opakuje, než dojdeme k aha momentu a prozření.

Mohlo by se vám líbit

Co všechno dokáže vitamin C: Pomůže proti vypadávání vlasů, krvácení dásní, ale i s lepší náladou. Jak poznat, že ho máte nedostatek

„Céčko“ patří mezi nejznámější vitamíny, po kterých se sháníme, když nás skolí chřipka nebo nachlazení. Obvykle si pak koupíme v lékárně nějaké ty pilulky nebo kilo pomerančů ve snaze rychle podpořit imunitu a dát se dohromady. Jenže vitamín C má v našem těle ještě další důležité funkce. A ne, trochu ovoce nebo pár pilulek vám pro jeho doplnění stačit nebude. Je třeba si jeho příjem hlídat neustále. Jinak totiž hrozí zdravotní problémy.
svetzeny.cz

Horečka nad 40°C je již nebezpečná, může nám vytvářet halucinatorní stavy, kdy náš mozek nedokáže fungovat tak, jak by potřeboval. Když máte horečky těchto rozměrů, neměli byste být sami, ale měl by se o vás někdo postarat, být vám nablízku a k dispozici.

Devatero zásad, jak se s neduhy popasovat:

  1. Ptejte se sami sebe a svého těla, co právě potřebuje.

  2. To, co potřebuje vaše tělo, mu dopřejte v takové míře a intenzitě, jak si o to říká.

  3. Omezte kontakt s vnějším světem na minimum a dovolte si nořit se sami do sebe a fungovat sebepečujícím stylem.

  4. Pokud potřebujete k základnímu fungování pomoc ostatních, řekněte si o ni včas.

  5. Přijměte fakt, že nyní je čas pouze na léčení a odpočinek a že nic jiného není prioritou.

  6. Oprostěte se od srovnávání sebe s druhými nebo se svou verzí bez nemoci, buďte co nejvíce v teď a tady.

  7. Dovolte si odpočívat a nabrat síly bez výčitek. Pokud máte potřebu se něčím zabývat, zabývejte se jen tím, jak můžete svůj stav zlepšit a jak se mu příště prevencí vyhnout (co můžete dělat jinak teď a v budoucnu).

  8. Pokud nejste nemocní sami, ale je nemocný někdo z vašich blízkých nebo kolega v práci, projevte pochopení a nabídněte pomocnou péči, buďte tolerantní k jejich projevům a podpořte přijetím a soucitem jejich brzké uzdravení.

  9. Pokud kolegy nebo blízké chcete motivovat ke změně k přístupu sami k sobě, aby se jim podobné situace neopakovaly moc často nebo minimálně, dejte jim v závěru nemoci nebo po návratu do práce otázky: Co můžeš dělat konkrétně jinak nebo přestat dělat úplně, každý den, abys byl/a zdravá/vý fyzicky i psychicky? Jsi ochotný/ná věnovat se na denní bázi naplňování svých 4 pilířů zdraví – pitný, spánkový, výživový a odpočinkový režim? Kdy začneš?...

Přerušovaný půst zejména po starší ženy opravdu funguje, musíte ale zvolit vhodný model. Proč tomu tak je, vysvětlují nutriční experti

Text: Umay Wolf

Mgr. et Mgr. Umay Wolf

Jsem jednooborová psycholožka, terapeutka, arteterapeutka, lektorka a empowerment koučka. Od roku 2021 jsem frekventantkou komplexního psychoterapeutického výcviku zaměřeného na řešení, od začátku výcviku jsem zvládla přes 1700 terapií, hlavně v online verzi. Mám za sebou systemický výcvik v rodinných konstelacích, konsteluji 14 let. Pracuji jako psycholog ve zdravotnictví, jsem v předatestační přípravě z klinické psychologie. Mám i soukromou online praxi. Věřím, že jakákoliv změna je možná a jde ruku v ruce s motivovaností i s aktivním přístupem k problému. Mám důvěru v to, že pokud má člověk odhodlání a podporu okolí, je možné vyřešit i problém, který se na začátku jeví jako nepřekonatelný. Působím také na portálu Terapie.cz.

www.terapie.cz

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit