Promotion
Promotion
Promotion

Potraviny poskytující první pomoc při nachlazení: Co pomůže na rýmu, kašel, bolest v krku a horečku?

Promotion
Promotion

Co jíst, když máte rýmu?

V první v řadě vsaďte na teplé polévky, konkrétně nejlépe pomůže slepičí vývar. Polévka má slabé antibiotické účinky, měla by celkově posílit váš organizmus a ulevit vám od ucpaného nosu. Čínští lékaři do ní navíc pro posílení efektu přidávají ženšen, můžete však vyzkoušet i česnek, který má antibakteriální a antivirové vlastnosti. Navíc vám polévka dodá potřebné tekutiny, lékaři z Mayo Clinic upozorňují na to, že je velmi důležité při nachlazení pít dostatek tekutin. Dle německých výzkumů také může pomoci zvýšené konzumace řeřichy seté. Zapomínat byste neměli ani na tolik oblíbené chilli papričky, které vás dokážou pořádně „protáhnout“ a ulevit od ucpaného nosu. Z nápojů se nejlépe osvědčil lipový čaj ideálně slazený medem.

Které potraviny zmírní kašel?

Vyplatí se vyzkoušet tradiční recept našich babiček, tím je cibule. Ta totiž usnadňuje odkašlávání. Látky obsažené v cibuli pozitivně působí na dýchací cesty, ředí hlen a povzbuzují sliznice k zvýšené činnosti. Vyzkoušet můžete například cibulový odvar, který sice nechutná nikterak dobře, ale pomáhá. Stačí najemno nakrájet dvě cibule a zalít je půl litrem horké vody. Poté je třeba odvar scedit, osladit medem či cukrem a popíjet během dne. Antiseptické účinky má i česnek, který je alternativou k cibuli. Pokud máte suchý dráždivý kašel, vyzkoušejte zázvor. Studie z roku 2013 prokázala, že dokáže mírnit tento typ kašle a uvolnit dýchací cesty. Jen pozor na množství, nadměrná konzumace zázvoru může dráždit žaludek. Rovněž může pomoci i křen, který má antibakteriální účinky, uvolňuje hleny a tlumí dráždivý kašel.

Kašel
Info ikona

Co pomůže od bolesti v krku?

Bolesti v krku spolu se zvýšenou teplotou značí angínu, s tou byste určitě měli zajít k lékaři, ale můžete si dopřát podpůrnou léčbu ve formě stravy. Skvěle funguje citrón, ten můžete přidat do čaje, někdo dokonce kousky citrónu cucá. Vhodné je také kloktat šťávu z citrónu spolu s teplou vodou. Alternativou je kloktání slané vody, která napomáhá ničit škodlivé bakterie v krku. Proti bolesti v krku efektivně působí i kořen lékořice, který se zalije vodou, scedí, a následně kloktá. Stejně jako na rýmu a kašel, i na bolest v krku platí česnek. Studie prokázaly, že alicin, který je v něm obsažen, je účinný v boji proti infekcím.

Jak srazit horečku?

Nejprve je třeba říct, že zvýšená teplota (37-38 °C) horečka (38-40 °C) je přirozenou obrannou reakcí našeho těla na infekci. Naše tělo zvyšuje tělesnou teplotu, aby se účinněji mohlo bránit virům a bakteriím. Avšak postupně zvýšená teplota či horečka tělo vyčerpává, proto se ji snažíme srazit. Jaké potraviny nám k tomu mohou dopomoci? Při horečnatých onemocněních se doporučují zejména citróny a pomeranče, málokdo však ví, že účinně působí i jahody, maliny a jablka. Důležité je také hodně pít, protože při horečce hrozí dehydratace. Pokud horečka neustupuje a přidávají se příznaky jako jsou bolest v krku, vyrážka, záchvaty či dehydratace, je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroje: Mayo Clinic, NCBI, Healthline, NCBI, Medical News Today, MANDŽUKOVÁ, Jarmila. Co jíst, když--: praktický domácí lékař. Benešov: Start, 2001. ISBN 80-86231-17-8.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion

Roční předplatné Svět Ženy

Svět ženy
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion