Přejít k hlavnímu obsahu

Potraviny poskytující první pomoc při nachlazení: Co pomůže na rýmu, kašel, bolest v krku a horečku?

Je tu podzim a s ním i období respiračních onemocnění. Poradíme vám, jaké potraviny vám poskytnou první pomoc při rýmě, kašli, bolesti v krku a horečce. Fungují osvědčené recepty od našich babiček i nové poznatky vědců, kteří se zabývají potravinami a jejich léčebnými účinky.

Co jíst, když máte rýmu?

V první v řadě vsaďte na teplé polévky, konkrétně nejlépe pomůže slepičí vývar. Polévka má slabé antibiotické účinky, měla by celkově posílit váš organizmus a ulevit vám od ucpaného nosu. Čínští lékaři do ní navíc pro posílení efektu přidávají ženšen, můžete však vyzkoušet i česnek, který má antibakteriální a antivirové vlastnosti. Navíc vám polévka dodá potřebné tekutiny, lékaři z Mayo Clinic upozorňují na to, že je velmi důležité při nachlazení pít dostatek tekutin. Dle německých výzkumů také může pomoci zvýšené konzumace řeřichy seté. Zapomínat byste neměli ani na tolik oblíbené chilli papričky, které vás dokážou pořádně „protáhnout“ a ulevit od ucpaného nosu. Z nápojů se nejlépe osvědčil lipový čaj ideálně slazený medem.

Mohlo by se vám líbit

Nadměrný stres můžete eliminovat tancem nebo meditací. Naučte se všechny triky

Pokud se váš seznam úkolů v práci stále prodlužuje a vy prostě nemůžete najít klid, tyto tři jednoduché tipy by mohly pomoci posílit vaše duševní zdraví.
svetzeny.cz

Které potraviny zmírní kašel?

Vyplatí se vyzkoušet tradiční recept našich babiček, tím je cibule. Ta totiž usnadňuje odkašlávání. Látky obsažené v cibuli pozitivně působí na dýchací cesty, ředí hlen a povzbuzují sliznice k zvýšené činnosti. Vyzkoušet můžete například cibulový odvar, který sice nechutná nikterak dobře, ale pomáhá. Stačí najemno nakrájet dvě cibule a zalít je půl litrem horké vody. Poté je třeba odvar scedit, osladit medem či cukrem a popíjet během dne. Antiseptické účinky má i česnek, který je alternativou k cibuli. Pokud máte suchý dráždivý kašel, vyzkoušejte zázvor. Studie z roku 2013 prokázala, že dokáže mírnit tento typ kašle a uvolnit dýchací cesty. Jen pozor na množství, nadměrná konzumace zázvoru může dráždit žaludek. Rovněž může pomoci i křen, který má antibakteriální účinky, uvolňuje hleny a tlumí dráždivý kašel.

Info ikona
Kašel

Co pomůže od bolesti v krku?

Bolesti v krku spolu se zvýšenou teplotou značí angínu, s tou byste určitě měli zajít k lékaři, ale můžete si dopřát podpůrnou léčbu ve formě stravy. Skvěle funguje citrón, ten můžete přidat do čaje, někdo dokonce kousky citrónu cucá. Vhodné je také kloktat šťávu z citrónu spolu s teplou vodou. Alternativou je kloktání slané vody, která napomáhá ničit škodlivé bakterie v krku. Proti bolesti v krku efektivně působí i kořen lékořice, který se zalije vodou, scedí, a následně kloktá. Stejně jako na rýmu a kašel, i na bolest v krku platí česnek. Studie prokázaly, že alicin, který je v něm obsažen, je účinný v boji proti infekcím.

Mohlo by se vám líbit

Vlákninová dieta: Příjem vlákniny zlepší vaše trávení, ale i váhu

Vlákninová dieta funguje rychle a skvěle! Rozproudí látkovou výměnu, příjemně vás zasytí, prospěje zdraví a ještě navíc zabrání při hubnutí tolik obávanému jo-jo efektu!
svetzeny.cz

Jak srazit horečku?

Nejprve je třeba říct, že zvýšená teplota (37-38 °C) horečka (38-40 °C) je přirozenou obrannou reakcí našeho těla na infekci. Naše tělo zvyšuje tělesnou teplotu, aby se účinněji mohlo bránit virům a bakteriím. Avšak postupně zvýšená teplota či horečka tělo vyčerpává, proto se ji snažíme srazit. Jaké potraviny nám k tomu mohou dopomoci? Při horečnatých onemocněních se doporučují zejména citróny a pomeranče, málokdo však ví, že účinně působí i jahody, maliny a jablka. Důležité je také hodně pít, protože při horečce hrozí dehydratace. Pokud horečka neustupuje a přidávají se příznaky jako jsou bolest v krku, vyrážka, záchvaty či dehydratace, je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroje: Mayo Clinic, NCBI, Healthline, NCBI, Medical News Today, MANDŽUKOVÁ, Jarmila. Co jíst, když--: praktický domácí lékař. Benešov: Start, 2001. ISBN 80-86231-17-8.

Mohlo by se vám líbit

Zpomalte proces stárnutí: Potraviny, které minimalizují počet vrásek a díky kterým budete vypadat mladší

Věděli jste, že pramen mládí se ukrývá přímo ve vaší kuchyni? Tyto zázračné potraviny minimalizují počet vrásek a udrží vaši pleť hladkou a mladistvou. Navíc si na nich výborně pochutnáte. Které si zamilujete nejvíc?
svetzeny.cz