Přejít k hlavnímu obsahu

Desatero pitného režimu: Kolik vody byste měla vypít a kdy vám hrozí dehydratace

V poslední době je pitný režim stále diskutovanější. Řeší se, kolik vody byste měla vypít, kdy byste ji měla pít a kdy naopak ne, a jestli jí nepijete zase moc...Přestaňte se zmítat ve stále měnících se poučkách a raději k pitnému režimu přistupte se zdravým rozumem. Přinášíme vám desatero, které vám v něm udělá konečně jasno.

Dostatek vody je pro tělo nezbytný a dehydratace vám může vážně uškodit. Nic se ale nesmí přehánět. Jaká jsou tedy základní doporučení?

1.

Nestresujte se, když nevypijete 2 l tekutin. Ve skutečnosti neexistuje žádné přesné doporučení. Potřeba tekutin je individuální a závisí na počasí, vydané energii, hmotnosti, věku...

2.

Nárazové pití je nebezpečné, protože nadměrně zatěžuje ledviny a srdce. Proto je důležité pít pravidelně během celého dne.

3.

Základem pitného režimu by měla být neperlivá voda. Vhodné jsou také bylinkové čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy.

4.

Dostatek tekutin podporuje metabolizmus, správný pitný režim tak pomáhá v boji s přebytečnými kily.

5.

Nedávná studie prokázala, že ženské tělo se při zátěži rychleji dehydratuje než mužské. Vysvětlení je jednoduché: ženy mají méně svalů, tudíž i menší podíl vody ve svalech, a proto si tělo musí brát více vody z oběhu.

6.

Před tréninkem je třeba pít, ideálně v menších dávkách např. 4×100 ml. Tekutiny lze částečně nahradit šťavnatým ovocem.

7.

Káva a dehydratace? Poslední studie popírají tvrzení, že káva odvodňuje organizmus. Při konzumaci kávy do 300 mg kofeinu (cca 5 šálků) k dehydrataci nedochází a kávu můžete započítat do celkového příjmu tekutin.

8.

Naopak horečnaté stavy způsobují dehydrataci organizmu, takže přísun tekutin je třeba zvýšit.

9.

Pozor na slazené nápoje. Litr limonády může totiž počtem kalorií směle konkurovat vepřovému řízku.

10.

Nedostatečný příjem tekutin může zapříčinit bolesti hlavy, zvýšit únavu, způsobit zácpu či nesoustředěnost.

TIP!

Občas můžete pitný režim doplnit i nealkoholickými koktejly, které vás osvěží a doplní vám potřebné tekutiny, když už jste obyčejné vody "přepitá". Umíchejte si třeba nealkoholické mojito z vody Rajec!

Budete potřebovat:

· měsíček (cca 1/6) limety · 4-5 lístků máty peprné · 1 vrchovatou lžičku třtinového cuku · ledovou tříšť, popř. kostky ledu· 0,1 l pramenité vody Rajec Máta

Postup:

1. Do sklenice vymáčkneme měsíček limety, přidáme třtinový cukr a mátu a paličkou na mojito (případně jiným nástrojem) rozdrtíme.

2. Sklenici dosypeme ledovou tříští, popř. kostkami ledu, a dolijeme pramenitou vodou Rajec Máta.

3. Vše promícháme dlouhou lžící a sklenici ozdobíme plátkem limety.

Snimek_obrazovky_2014-08-05_v_14.38.16