Přejít k hlavnímu obsahu

Vy už zase máte kašel? Svět ženy poradí, jak se ho zbavit

Info ikona
Vy už zase máte kašel? Svět ženy poradí, jak se ho zbavit

Začne to pokuckáváním, pokračuje drážděním na hrudníku a končí téměř vykašláváním plic. O takové zážitky nikdo nestojí. Když ale víte, jaký kašel vás trápí, můžete s ním rychle skoncovat.

Asi to znáte všichni. Nemůžete spát, v práci se potichu dusíte, než abyste své kolegy rušili nepřetržitým kašláním, a břišní svaly vás bolí, jako byste dělali sedy lehy dvě hodiny v kuse. Když se konečně odhodláte dojít si do lékárny pro nějaký ten volně prodejný sirup či tablety, první dotaz magistry zní: ,,Jaký druh kašle máte?“ Na tuhle otázku byste si proto měli odpovědět, ještě než vkročíte do lékárny a začnete s léčbou. Na každý druh kašle platí totiž něco jiného. pokud chcete dosáhnout kýžené úlevy, musíte vědět, jaký problém potřebujete řešit.

Stres z pandemie?
 Odbourejte napětí relaxací a meditací

svetzeny.cz

Suchý kašel

Možná ho znáte pod označením ,,neproduktivní“. Říká se mu tak, protože při něm nedochází k vykašlávání hlenu. Trápí vás spíš dráždění v krku a někdy i bolest na hrudi. Zní jako dávení až dušení bez úlevy. Je typický pro začátek nachlazení a vlivem léčby se často mění na produktivní vlhký kašel. Může ho vyvolat také velké množství prachu nebo cigaretový kouř.

Jak ho léčit?

V lékárně vám doporučí léky, které tlumí kašel a snižují dráždivost v krku. Odborně se nazývají antitusika. pořídit si můžete kodeinová i nekodeinová. Pozor ale na dlouhodobé užívání těch kodeinových, která mohou způsobovat závislost. pokud se pro ně přesto rozhodnete, dodržujte přesné dávkování a pokyny lékárníka. Nezapomeňte taky dodržovat pitný režim, dostatečně větrat a zvlhčovat vzduch.

Rýmu není radno podceňovat

svetzeny.cz

Vlhký kašel

Je vlastně opakem suchého. když vás přepadne, vykašláváte při něm hlen, který je hustý a lepkavý. V lékárně o něm mluví jako o kašli produktivním. Hleny se hromadí v plicích, a tak máte tendenci je vykašlávat. Na chvíli se vám sice uleví, ale dráždění na hrudi je brzy zpět. Je vám daleko lépe v polosedě, protože ve vodorovné poloze máte potřebu kašlat ještě víc.

Jak ho léčit?

Na vlhký kašel potřebujete některý z léků ze skupiny mukolytik. Rozpouštějí hustý hlen a umožňují jeho snazší uvolňování. Jeho účinek se dostaví postupně, sekret v plicích je tak hustý, že se nedokáže dostat skrz dýchací trubice. Nikdy nezkoušejte vlhký kašel zahnat tlumicími léky. Zastavili byste odstraňování hlenu z průdušek a infekci zbytečně prohloubili. Výjimkou je malá dávka zklidňujících prostředků na noc, ať se můžete vyspat. mukolytika by vás totiž zbytečně dráždila. Nepodávejte je proto po páté hodině večer.

Tipy, jak si nezničit záda během práce z domova

svetzeny.cz

Chronický kašel

Kašlete déle než osm týdnů a nevidíte známky zlepšení? Pak se určitě svěřte do rukou lékaře, který odhalí příčinu a určí vhodnou terapii. Jestliže chronický kašel nebudete řešit, může vám způsobovat bolesti hrudníku, poruchy spánku, zvracení nebo inkontinenci. Rozhodně tento symptom nepodceňujte, může být signálem závažného onemocnění, jako je astma, onemocnění srdce nebo reflux jícnu.

Jak ho léčit?

Ke zjištění příčiny musíte podstoupit rentgen plic, vyšetření na ORL nebo na alergologii. Lékaři někdy zvolí i bronchoskopické vyšetření, při kterém se vám speciálním přístojem (bronchoskopem) podívají do dýchacích cest. Zákrok se provádí minimálně v lokální anestezii.

Nemusíte nakupovat drahé potraviny. Tyto typicky české vám dodají energii i vitaminy

svetzeny.cz

Na internetu opatrně!

Snad každý, kdo si kdy zřídil e-mail, se ve spamových zprávách setkal s nabídkou internetového prodeje léků. A pastilky nebo sirupy na kašel se v nich objevují velmi často. Lákají na podezřele nízké ceny a super účinky. Často se ale jedná o levné padělky, které vám v lepším případě způsobí žaludeční potíže. Patříte-li k těm, kteří rádi nakupují na internetu, hledejte jen v e-shopech osvědčených lékáren. Jejich seznam najdete na webu olecich.cz. Pak už jen zvolíte přípravek na ten váš druh kašle a můžete vybírat z širokého sortimentu.

Víte, co byste neměli dělat ihned po probuzení? My ano!

svetzeny.cz

Kašel a koronavirus

Nejčastější příznaky onemocnění COVID je horečka, suchý dráždivý kašel a únava. Ve výjimečných případech byl popsán i produktivní kašel, při němž vykašláváte hlen, který stéká z nosu či dutin. V lékárnách můžeme zakoupit řadu registrovaných volně prodejných léčivých přípravků na léčbu kašle, mezi kterými je velké zastoupení produktů na bázi přírodních látek. Přípravky k léčbě kašle jsou dostupné nejčastěji ve formě tablet, prášků rozpustných ve vodě, pastilek, kapek, sirupů a pastilek.

Jak milovat pracovní dny stejně jako víkend? Pomůžou vám tyto návyky

svetzeny.cz