Přejít k hlavnímu obsahu

Rýmu není radno podceňovat

Info ikona
Nachlazení

S podzimem nepřichází jenom pohodlné večery s knížkou a nohama v teple, ale také se zvýšeným rizikem nachlazení. Rýmu většina z nás označuje za banální nachlazení. Následky ale mohou být vážnější, než si myslíte.

S přicházejícím sychravým počasím je čím dál těžší odolávat různým virózám a nachlazení. Rýma je spolu s kašlem jedním z nejčastějších onemocnění dětí i dospělých. Jedná se o zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny a jeden z příznaků chřipky a nachlazení. Rýma bývá často ignorována coby banální problém a mnozí se řídí známým lidovým rčením, že léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Málokdo si ale uvědomuje, že může vést k dalším  komplikacím, jako jsou záněty dutin, průdušek či středního ucha. A ty mohou být bolestivé a mít daleko vážnější a dlouhodobější důsledky. 

MŮŽETE NAKAZIT OSTATNÍ

Nástup rýmy a její průběh bývá zpravidla u všech podobný. První příznaky se začínají objevovat zhruba 48 hodin po napadení organismu virem, kdy se cévky v nosní sliznici rozšiřují, což způsobuje otok. Z tohoto důvodu máme v prvních třech až čtyřech dnech ucpaný nos, zvýšenou tvorbu hlenu, bolí nás hlava a cítíme tlak ve vedlejších nosních dutinách. Dochází k celkové únavě a někdy bývá rýma doprovázena i zvýšenou teplotou. V těchto dnech je člověk navíc infekční a může lehce nakazit další osoby ve svém okolí.

RÝMA SE MŮŽE ROZVINOUT AŽ DO ZÁNĚTU

Děti jsou k nákaze mnohem náchylnější, protože jejich anatomie je odlišná a také jejich imunitní systém ještě není tolik vyvinut jako u dospělého člověka. Ty menší se také nedokážou dostatečně dobře vysmrkat a některé odmítají léky. Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s horní částí hrtanu, je u dětí širší, neustále otevřená a ve vodorovné pozici, proto se může rýma častěji rozvinout až do zánětu středního ucha (projevuje se plačtivostí způsobenou bolestí a pocitem zalehnutí ucha, horečkou a v některých případech dočasnou ztrátou sluchu). Vhodná léčba působí jako prevence vzniku opakovaných zánětů.

Čemu bychom měli věnovat pozornost při výběru vhodného léku?

V boji proti příznakům infekce horních cest dýchacích doporučujeme léčivé přípravky Olynth® s obsahem xylometazolinu, které zmírňují otok nosní sliznice, pomáhají zbavit se nahromaděných hlenů v nose i vedlejších nosních dutinách a ulehčují dýchání nosem. Rozprašovač vytváří jemný aerosol, který nedráždí nosní sliznici a ani u dětí nevyvolává nepříjemné pocity pálení v nose a nedráždí nosní sliznici.

Na výběr je několik variant tohoto léčivého přípravku. Olynth® HA s obsahem kyseliny hyaluronové* zvlhčuje vysušenou nosní sliznici. Olynth® 1 mg/ml, označený červenou barvou, slouží k rychlé úlevě od rýmy. Fialový Olynth® Plus pak díky léčivé látce dexpanthenol pomáhá ochránit nosní sliznici, která může být vlivem rýmy poškozená.

Podání léků Olynth® před spaním uvolní dutiny, a přispěje tak ke klidnému spánku bez ucpaného nosu a důkladnému odpočinku, tolik důležitému pro úplné uzdravení. V rámci komplexní léčby je vždy důležitý klidový režim, zvýšený příjem tekutin a strava bohatá na vitamíny, pomůže i zvlhčování vzduchu v místnosti a inhalace.

1 slide, created on 06/Oct/2020 - 11:44:40
*Ve formě sodné soli. Reklama na léčivý přípravek. Nosní sprej, roztok Olynth® HA 1 mg/ml a Olynth® 1 mg/ml obsahují xylometazolin-hydrochlorid. Nosní sprej, roztok Olynth® Plus 1 mg/ml + 50 mg/ml obsahuje xylometazolin-hydrochlorid a dexpanthenol. Jsou určeny k podání do nosu. Před použitím si pečlivě přečtěte celou příbalovou informaci. Držitel registrace: McNeil Healthcare (Ireland) Limited, Irsko. Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Walterovo náměstí 329/1, 158 00 Praha 5-Jinonice.
CZ-OL-2000060