Přejít k hlavnímu obsahu

Potraviny, které zrychlí váš metabolismus bez ohledu na genetiku: Čím jej nakopnete? Nejsou to jen dobře známé chilli papričky

Info ikona
Potraviny a metabolismus

Mít rychlý metabolismus je sen mnoha lidí. Pokud vám nebyl geneticky dán, nezoufejte. Existují totiž potraviny, které jej dovedou „nakopnout“. Nejsou to jen dobře známé chilli papričky, které další potraviny byste určitě měli zařadit do svého jídelníčku?

Bílkoviny jsou základ, vsaďte na vajíčka

Pokud chcete zrychlit svůj metabolismus, je třeba konzumovat hodně bílkovin. Vajíčka jsou skvělým způsobem, jak příjem bílkovin zvýšit, protože mají nízký obsah tuku a kalorií (jedno větší vajíčko má zhruba 76 kalorií). V jednom vajíčku se nachází zhruba 6,3 gramů bílkovin, to činí 25,2 % potřebného denního příjmu bílkovin. Mechanismus, kterým vajíčka náš metabolismus zrychlují, se nazývá termický efekt. K tomu, aby vaše tělo vajíčka strávilo, musí vynaložit více energie, a tím i zvýší rychlost vašeho metabolismu. Je to z důvodu, že bílkoviny naše tělo tráví obecně déle než sacharidy. Nejenže tělo vynaloží více energie na to, aby bílkoviny z vajíček zpracovalo, ale vajíčka vás ještě navíc zasytí na delší dobu, a tím pádem je menší šance, že sáhnete po kalorickém jídle.

Nehty vypovídají mnohé o vašem zdraví: Dokáží vás upozornit na cukrovku, poruchu štítné žlázy i rakovinu. Neignorujete tyto varovné signály?

svetzeny.cz

Z nápojů volte kávu a čaj

Chcete nakopnout a urychlit váš metabolismus? Pak vám mohou pomoci i oblíbené nápoje – káva a čaj. Vědecká studie z roku 2011 došla k závěru, že lidé, kteří konzumovali minimálně 270 miligramů kofeinu denně (toto množství odpovídá zhruba 3 šálků káv), spálili navíc 100 kalorií denně. Má to i další benefity, pokud cvičíte, studie z roku 2013 naznačuje, že kofein se zdá být účinný při zvyšování výkonu při cvičení. Účinky se samozřejmě liší dle tělesné hmotnosti a věku daného člověka. Pokud nemáte rádi kávu, alternativou pro vás je pití čaje, konkrétně toho zeleného a matcha. Čaj totiž obsahuje tzv. katechiny, které dokáží metabolismus zrychlit. Studie z roku 2010 zjistila, že schopnost těla spalovat tuk dokáže čaj zvýšit až o celých 17 %.

Info ikona
Bílý čaj

Účinky chilli papriček jsou dobře známé

Chcete-li zrychlit váš metabolismus, je dobře známo, že vám k tomu mohou dopomoci i chilli papričky. Ty totiž obsahují látku zvanou kapsaicin, jejíž vliv na zrychlení metabolismu byl prokázán několika vědeckými studiemi. Souhrnná studie publikovaná ve vědeckém časopise Appetite v roce 2012 shrnula poznatky z předchozích 20 vědeckých prací, které se touto problematikou zabývaly. Došla k závěru, že kapsaicin může vašemu tělu pomoci spálit až 50 kalorií denně navíc. K tomu je potřeba konzumovat jednu Jalapeño papričku denně. Kapsaicin má i další účinky, které jsou hubnutí velmi prospěšné. Je také známo, že snižuje chuť k jídlu. Můžete například vyzkoušet kořenit svá jídla kajenským pepřem, napomáhá to spalování tuku, vědci ovšem upozorňují, že tento účinek se může týkat pouze lidí, kteří nejsou zvyklí běžně konzumovat pálivá jídla.

Info ikona
Kájenský pepř

Vypadávání vlasů trápí čím dál tím více lidí: Toto je 5 osvědčených způsobů, jak jej zastavit!

svetzeny.cz

Další potraviny, které zrychlí váš metabolismus

Mezi další potraviny, které dovedou váš metabolismus zrychlit, patří: fazole a luštěniny, kakao, zázvor a jablečný ocet. Luštěniny mají vysoký obsah bílkovin, které jsou pro rychlý metabolismus nezbytné. Výzkum z roku 2013 ukázal, že pouhé dva gramy zázvorového prášku rozpuštěné v horké vodě, vedou k tomu, že vaše tělo spálí o 43 kalorií víc, než když byste pili jen samotnou vodu. Kakao zrychluje metabolismus a stimuluje spalování tuků dle výzkumu provedeného na myších v roce 2016. Jablečný ocet řada lidí na dietě, aby urychlila svůj metabolismus, ale je třeba dodržet jisté zásady, abyste si nepodráždili žaludek a nezkazili zuby. Je třeba jej ředit alespoň jedním šálkem vody.

Zdroje Healthline.com, Pubmed.gov, Pubmed.gov, Pubmed.gov, Krosslabs.com, NCBI, NCBI, Science Direct