Přejít k hlavnímu obsahu

Vypadávání vlasů trápí čím dál tím více lidí: Toto je 5 osvědčených způsobů, jak jej zastavit!

Info ikona
Ztráta vlasů

Vypadávání vlasů trápí čím dál více lidí. Na vině může být porucha štítné žlázy, nedostatek železa, stres i užívání některých léků. Jak tento proces zastavit? Máme pro vás 5 osvědčených způsobů, které fungují. Vyzkoušejte je i vy.

1. Středomořská strava

Středomořskou stravou se označuje typický jídelníček národů, které žijí ve Středomoří. Ten je složený z ryb, ovoce, zeleniny, obilovin, luštěnin, masa, mléčných výrobků, vína a olivového oleje. Studie italských vědců z roku 2017 dokázala, že tento způsob stravy dovede snížit riziko androgenní alopecie, nebo alespoň zpomalit její nástup. Nejlepších výsledků dosáhli ti, kteří tuto stravu konzumovali alespoň třikrát týdně.

2. Vyhýbání se stresu

Lehko se to řekne, ale hůř se to udělá. Stres škodí našemu zdraví v mnoha ohledech, bohužel má vliv i na vypadávání vlasů. Vědci z Harvardu v červnu tohoto roku publikovali studii, ve které popisují proces, kterým chronický stres narušuje kmenové buňky vlasových folikulů, což vede následně k vypadávání vlasů. Stres asi nikdo z nás není schopen zcela eliminovat ze svého života, ale existují způsoby, jak jeho míru snížit. Základem je dostatek spánku, pestrá vyvážená strava, pravidelné cvičení (nejvhodnější je jóga, při které se uvolňuje „hormon štěstí“ dopamin). Měli byste si také najít nějakou činnost, kterou budete dělat pravidelně a odpočinete si u ní. Může to být poslech hudby, četba, meditace či dechové cvičení, to je individuální. Zkrátka cokoliv, co vás nabije pozitivní energií.

Info ikona
Cvičení večer

3. Doplňky stravy

Rozhodně stojí za to vyzkoušet i doplňky stravy, protože ne všechny vitamíny lze snadno získat ze stravy. Příkladem může být vitamín D, který bude potřeba po létě doplnit, protože už nebude tolik slunečního svitu. Vědecká studie z roku 2018 zjistila, že nedostatek vitamínu D má spojitost s propuknutím alopecie. Tento vitamín se také doporučuje brát, pokud chcete podpořit opětovný růst vlasů. Doporučené množství je 800-1000 IU denně. Dále se doporučuje braní biotinu, který se podílí na syntéze mastných kyselin v těle. Je nezbytný pro životní cyklus vlasů a v případě jeho nedostatku dochází k tomu, že vlas vypadne.

4. Účesy, které nezatěžují vlasy

Pokud máte problém s vypadáváním vlasů, nejsou pro vás vhodné příliš utažené účesy – culíky, copy, hladké drdoly. Vlasům je třeba dopřát co největší odpočinek, ideálně je noste rozpuštěné.

Info ikona
Vlasy

5. Domácí masky

Jedním z největších rizikových faktorů vypadávání vlasů je nedostatek bílkovin ve stravě. Prevencí proti vypadávání vlasů může být i domácí proteinová maska. Vyzkoušejte například vaječnou. Stačí smíchat půlku avokáda, jedno vejce, jednu lžičku kokosového oleje a půl lžičky medu. Směs naneste na vlasy a nechte 30 minut působit. Poté vlasy umyjte šampónem. Pokud chcete podpořit růst nových vlasů, pomoci může šťáva z cibule. Studie z roku 2002 zjistila, že cibulová šťáva podporuje růst vlasů. Kúru je potřeba dělat pravidelně, nejlépe obden a po dobu alespoň dvou týdnů. Šťávu z cibule aplikujte na pokožku hlavy a nechte ji pár minut působit, poté vlasy umyjte šampónem. Někdo ji nechává působit i přes noc, aby maximalizoval účinky.

Zdroje

Springer.com Harvard.com Pubmed.gov Wiley Online Library Pubmed.gov