Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat, že nám chybí důležitý vitamín, který chrání před rakovinou, roztroušenou sklerózou, infarktem a respiračními nemocemi?

Info ikona
Vitamin D

Vitamin D je pro organizmus naprosto nezbytný. Má prokazatelný vliv na správné fungování imunitního systému. Většina z nás však trpí jeho nedostatkem. A to se projevuje různými zdravotními problémy, jejichž příčina je zdánlivě neznámá…

Kde se bere

Nejpřirozenější způsob, jakým tělo získává vitamin D, je ten, že si ho samo tvoří - postupnou přeměnou z cholesterolu v játrech a ledvinách. K tomu, aby pak v kůži vznikla jeho účinná forma, je nezbytně nutné působení UV slunečního záření. Takto organizmus získává většinu (až 90 %) své zásoby vitaminu D. Hlavním potravinovým zdrojem je olej z tresčích jater, losos, sardinky, vaječné žloutky nebo houby. 

Chvilka na sluníčku

Není pravda, že k dostatečné tvorbě vitaminu D stačí sedět čtvrt hodiny na slunci. To platí snad jen v pravé poledne v uprostřed léta. Na sluníčko se vydáváme často namazaní přípravky s účinnými UV filtry, které tvorbě vitaminu brání. Kromě toho klesá produkce „déčka“ s postupujícím věkem a po 60. roce života je už zcela nedostatečná. Určitě to neznamená opékat se celý den na slunci, ale zařaďte do stravy potraviny bohaté na vitamin D nebo si v lékárně kupte doplňky stravy.

4 nejzdravější potraviny světa, které musíte zařadit do svého jídelníčku

svetzeny.cz

Podpořte imunitu

Co se stane, pokud bude lidem, kteří prokazatelně trpí nedostatkem tohoto vitaminu, podáváno vyšší množství? Výsledky prokázaly, že vzestup koncentrace „déčka“ u nich významně zlepšil zdravotní stav. Příznivě to totiž ovlivnilo aktivitu skoro tří stovek genů, které přímo i nepřímo souvisejí s výskytem nejrůznějších chorob. Vitamin D tak vlastně přispívá k regulaci imunitního systému, který při jeho dostatku funguje lépe (včetně ochrany před nádorovými nemocemi). A naopak, pokud někomu chybí, stoupá riziko onemocnění - od běžných infekcí až po nejzávažnější choroby. Tento význam vitaminu D však bývá často podceňován. 

Existuje prevence?

Výskyt autoimunitních onemocnění, mezi něž například patří roztroušená skleróza, některé poruchy štítné žlázy či diabetes, v populaci stále stoupá. Nedostatek vitaminu D je spojována také s osteoporózou, zubními kazy, srdečními onemocněními, vysokým krevním tlakem i rakovinou. K rozvoji těchto chorob dochází v důsledku toho, že se imunitní systém „zblázní“ a začne působit proti některým tkáním vlastního těla. Příčin je mnoho - například nadužívání antibiotik, kouření, stres… Zato látek, které by proti takovým poruchám imunity působily, aniž by ho zároveň oslabovaly, je velmi málo. A jednou z nich je právě vitamin D - k jeho „zázračným“ účinkům patří například to, že dokáže účinně ovlivňovat imunitní odpověď, aby byla organizmu ku prospěchu, nikoli naopak. Výzkumy skutečně potvrdily, že roztroušená skleróza (autoimunitní, chronické zánětlivé onemocnění nervové soustavy) se častěji vyskytuje u lidí trpících nedostatkem „déčka“.

Proti infarktu a cukrovce

Díky svému vlivu na imunitní systém dokáže vitamin D usměrňovat i zánět. A právě zánět souvisí s rozvojem asterosklerózy a poškození cév i se vznikem tzv. metabolického syndromu a diabetu 2. typu. Proto by tento vitamin neměl chybět v léčbě diabetiků a kardiaků.

Na věku záleží

Pediatři jsou povinni dbát u kojenců na prevenci křivice (rachitis) vitaminem D3. Díky tomu v Česku křivice prakticky vymizela. Bohužel nevymizela osteoporóza, která má sice více příčin, ale bez vitaminu D riziko jejího vzniku prudce stoupá. Přitom na osteoporózy se umírá 3x častěji než na maligní melanom! Nedostatek D se podílí i na úbytku svalové tkáně, což je hrozba pro stárnoucí populaci. Dochází totiž častěji k pádům, které vedou ke zlomeninám, snížené pohyblivosti i závažným infekcím ohrožujícím život.

Vyzkoušejte japonskou metodu na ploché břicho. Efekt je vidět za dva týdny.

svetzeny.cz

Nejšílenější diety všech dob, které byste držet nechtěli

svetzeny.cz