Přejít k hlavnímu obsahu

Co s vaším tělem udělá jedna lžička skořice na lačno? Budete se divit jejím překvapivě rychlým účinkům

Info ikona
skořice

Oblíbené exotické koření světle hnědé barvy patří mezi zázračné superpotraviny. Tušíte správně. Řeč je o skořici, která nejenom oslnivě voní a skvěle chutná. Tahle pochoutka má totiž doslova blahodárný efekt na naše zdraví. Co s vaším tělem udělá, když si jí dopřejete malé množství každý den hned po ránu?

Skořice je prospěšná v mnoha ohledech. Nejen, že značně pomáhá metabolismu při hubnutí, ale je také velmi chutná a zdravá. Právem proto patří mezi nejzdravější a nejchutnější koření na planetě. Zjistěte, v čem je skořice pro zdraví tak jedinečná a na co je třeba si dávat při její konzumaci pozor.

Dva druhy skořice

Skořice, jak už její název napovídá, pochází z rostliny zvané skořicovník. Této rostlince se ořezávají stonky, ze kterých se poté vyjme vnitřní zelená kůra, která se usuší a někdy také nadrtí či namele do podoby sypkého koření. V takovéto podobě, tedy jako celou hnědou kůru nebo sypké koření, ji už pravděpodobně znají všichni.

Hodí se ale také vědět, že existují dva typy skořice. Zatímco skořice Čínská (Cassia) je dostupnější a rozšířenější, podle webu cs.medlicker.com je o něco prospěšnější pro naše zdraví skořice Cejlonská neboli pravá. Ta je zároveň vhodnější pro každodenní konzumaci, protože na rozdíl od té Čínské obsahuje méně kumarinů, které mohou mít ve větší míře škodlivý vliv na játra. Pokud se tedy rozhodnete, že si skořici budete dopřávat každý den, nejdříve si pečlivě zkontrolujte druh skořice, který kupujete.

Přínosy pro zdraví

Podle webu cs.medlicker.com je skořice díky obsahu látky zvané cinnamaldehyd velmi prospěšná pro zdraví. Jak ve svém článku uvádí Mudr. Michal Vilímovský, skořice totiž nejen napomáhá ke správnému zažívání a mírní trávicí potíže, ale také dokáže udržovat správnou hladinu krevních cukrů. Navíc vaše tělo dokonale pročistí a udrží vás ve formě, protože funguje jako antioxidant, který navíc zpomaluje proces stárnutí. Skořice má kromě toho i pozitivní vliv na naše myšlení, protože zlepšuje kognitivní funkce a paměť. Mimo to působí také protizánětlivě a antibakteriálně, takže vás její konzumace ochrání před vznikem nachlazení a mnoha nemocemi.

To ale není vše. Oblíbené exotické koření napomáhá také ke správnému prokrvení a funkci orgánů a chrání srdce. A pokud vám jsou všechny tyto benefity pořád málo, jedním z dalších významných bonusů skořice je i to, že vám její pojídání pomůže s hubnutím, protože zrychluje metabolismus. S konzumací skořice ve vyšší míře ale buďte opatrná, pokud máte potíže s játry nebo trpíte diabetem. V takových případech se o pravidelné konzumaci raději poraďte se svým lékařem.

Co dokáže lžička skořice denně?

Podle webu farmazdravi.cz dosáhnete, pokud si dopřejete lžičku skořice každé ráno nalačno, nevídaných účinků na vaši celkovou kondici. Samozřejmě ji nemusíte konzumovat samotnou. Ideální je přisypat skořici do kávy, smoothie nebo jiného oblíbeného nápoje. Velmi chutná je také v jogurtu, tvarohu a lehčích dezertech.

V případě, že nemáte čas, můžete vyzkoušet osvědčený a rychlý recept v podobě sklenice horké vody se lžičkou medu a skořice. Jak už zde bylo řečeno, skořice vám pomůže získat kondici i postavu vašich snů. Kromě toho vás ale ochrání také před vznikem mnoha nemocí a bacily, kožními problémy a nastydnutím. Téměř každému sladkému jídlu navíc skořice dodá tu správnou chuť a lákavou vůni. A co takhle dopřát si hned po ránu ovocné smoothie nebo capuccino posypané skořicí? My v redakci říkáme jednoznačně ano!

Zdroj: https://cs.medlicker.com/; https://farmazdravi.cz/