Přejít k hlavnímu obsahu

Léčivé vlastnosti domácích mazlíčků: Co udělá jejich každodenní přítomnost s vaším tělem a psychikou?

Ať už doma svého čtyřnohého mazlíčka máte nebo o jeho pořízení teprve uvažujete, děláte rozhodně dobře. Vědci totiž už nějakou dobu potvrzují, že chlupatí přátelé mají úžasný vliv na naše zdraví i psychiku. Stojí totiž při nás v dobrém i ve zlém a je jim jedno, co máme zrovna na sobě nebo jakou máme náladu. A to už stojí za to sdílet svůj život s chlupatým společníkem, nemyslíte? Následující důvody vás v tom jen utvrdí.

Vašeho čtyřnohého mazlíčka nezajímá, jestli jste zrovna úspěšná v práci, máte dobrou náladu, nebo zda jste vytřela podlahu či umyla nádobí. Má vás zkrátka rád takovou, jaká jste. Vždy a za každé situace. Pokud tedy zvažujete, že byste si domů pořídila nějaké zvířátko, rozhodně už dál neváhejte. Jeho přízeň a věrnost váš život dokonale obohatí. Jestli se často cítíte smutně a osaměle, možná je právě domácí mazlíček tím, kdo vám v životě chybí. Je jedno, zda si pořídíte křečka, kočku či pejska. Uvidíte, že výhody, které nám poskytuje společnost zvířat, jsou prostě nepřehlédnutelné. 

Mazlíčci mají blahodárný vliv na psychiku

Zvláště v době pandemie se mnoho lidí potýká s různě vážnými psychickými problémy. Ty jsou ale, jak se zdá, mnohem menší u majitelů čtyřnohých kamarádů. Až teprve ve chvíli, když se přitulíte k příjemnému chlupatému klubíčku u vás na gauči, zjistíte, jak moc vám váš pejsek, kočička nebo jiný domácí mazlíček pomáhá. Zvířata totiž dokáží vycítit emoce svých páníčků, takže se k vám empaticky přitulí, kdykoliv je potřebujete. Jsou to věrní a oddaní přátelé, kteří vám pomohou i beze slov. To ale není zdaleka všechno. Podle vědeckých studií má hlazení domácích mazlíčků pozitivní vliv i na naši náladu. Uvolňuje v našem těle hormony štěstí a vyvolává příjemné pocity. Navíc aktivity se čtyřnohými zvířecími přáteli snižují tvorbu stresového hormonu kortizolu, takže efektivně snižují psychické napětí.

Přitulte se ke svému čtyřnohému příteli a bude vám dobře.

Domácí mazlíčci probouzí vaše lepší já

Sdílení domácnosti s domácími mazlíčky má i další výhody, které pozitivně ovlivňují vaši osobnost. Pravidelnou péčí o svého zvířecího miláčka totiž prověříte a zlepšíte svou zodpovědnost. Navíc budete muset potrénovat i svou schopnost pečovat o druhé.

Stejně tak se vám bude péče o zvířátko hodit i při výchově vašich dětí, které se díky chlupatému kamarádovi mohou stát zodpovědnější a ohleduplnější. To, co se naučí při péči o zvířátka, se jim bude hodit i v dospělosti při výchově vlastních potomků. Kromě toho podle vědců starost o domácí mazlíčky zvedá dětem jejich sebevědomí, protože se díky ní cítí užitečné.

Cítíte se osaměle? Na vašem zdraví se to odrazí hůř než nadváha. Zažeňte úzkosti i nudu pomocí těchto 3 tipů

Světová pandemie koronaviru zasáhla do životního tempa většiny lidí. Menší počet kontaktů, nařízený home office a práce z domova mohou mít nevalný vliv na lidskou psychiku. Jak se vyhnout nudě a pocitům úzkosti z osamění? Důležité je si najít i doma vhodnou zábavu, která vás zbaví negativních myšlenek a zažene chmurnou náladu. Vyzkoušejte proto pár našich tipů, které vám pomohou navrátit se zpět k psychické pohodě.
svetzeny.cz

Postarají se o vaši pravidelnou dávku pohybu

Čtyřnozí věrní přátelé, a to zejména pejsci, potřebují každodenní a pravidelný pohyb, který s nimi pro své i jejich dobro musíte každý den absolvovat. Pokud tedy nemáte křečka nebo morče, kterým vystačí prostorná klec. Prší, je děsné vedro nebo fouká vítr? No a co. Ani tohle vaše domácí mazlíčky od touhy po pohybu neodradí. Když totiž pomineme, že stejně jako my mají své neodkladné základní tělesné potřeby, které jim musíte umožňovat, mají zároveň velkou touhu po pravidelných procházkách po okolí i volném běhání v přírodě. Právě pravidelné vycházky tedy prospívají nejen jim, ale také vám. Díky nim se totiž rozhodně nebudete nudit a uděláte něco pro své zdraví. Pořízení pejska vás tak s velkou pravděpodobností zbaví lenosti i případné nadváhy. Nehledě na to, že vám vykouzlí nejeden úsměv na rtech.

Pravidelná chůze vám zachrání zdraví: Tři hlavní důvody, proč je tím nejzdravějším lidským pohybem

Říkáte si, že byste měla udělat něco pro své zdraví, ale nejste zrovna talentovaná sportovkyně a u žádného tréninku dlouho nevydržíte? Možná, že pro vás máme dokonalé řešení. Pro skvělou fyzickou a psychickou kondici totiž vždycky nepotřebujete jenom náročné cvičení a permanentku do fitka. Ve spojení se zdravým stravováním si totiž vystačíte i s pravidelnými procházkami. Zjistěte, v čem je chůze jako jeden z nejpřirozenějších pohybů pro nás tak prospěšná.
svetzeny.cz

Nedostatek výživných látek má vliv na vznik očních chorob. Jak sestavit jídelníček pro oči?

Americké přísloví Jsme to, co jíme, lze s jistou mírou nadsázky pozměnit i takto: tak, jak se stravujeme, vidíme. Výživa je jedním z důležitých stavebních kamenů zraku. Vhodnou výživou můžeme nejen zlepšit svůj zrak, ale také předcházet očním chorobám.
svetzeny.cz