Přejít k hlavnímu obsahu

Cítíte se osaměle? Na vašem zdraví se to odrazí hůř než nadváha. Zažeňte úzkosti i nudu pomocí těchto 3 tipů

Info ikona
Pocit osamělosti

Světová pandemie koronaviru zasáhla do životního tempa většiny lidí. Menší počet kontaktů, nařízený home office a práce z domova mohou mít nevalný vliv na lidskou psychiku. Jak se vyhnout nudě a pocitům úzkosti z osamění? Důležité je si najít i doma vhodnou zábavu, která vás zbaví negativních myšlenek a zažene chmurnou náladu. Vyzkoušejte proto pár našich tipů, které vám pomohou navrátit se zpět k psychické pohodě.

Dá se říct, že dlouhotrvající pandemie a s ní spojená striktní omezení normálního života nás donutila přehodnotit své priority. Něco na tom ale bude. Udělejte to i vy a využijte častého pobytu doma ve svůj prospěch.

1. Dejte šanci pozitivním myšlenkám

I když současná doba není pro nikoho zrovna snadná, snažte se i nyní najít kolem sebe něco pozitivního. Máte nový koníček, umíte něco nového nebo je zrovna mimořádně hezké počasí? Radujte se z maličkostí. Každou svou novou schopnost řádně oceňte a nezapomínejte se také řádně odměnit. Pokud máte čas, snažte se pomáhat svému okolí. Dojděte na nákup staršímu sousedovi nebo se zapojte do různých dobrovolných aktivit ve vaší obci. Dobrý skutek vám poskytne hřejivý pocit užitečnosti a zvedne náladu. Navíc se snažte si uvědomit, že se díky překonávání překážek stáváte mnohem silnější osobností.

Způsoby, jak si připomenout vzpomínky na štěstí v době, kdy jsme nešťastní

svetzeny.cz

3. Vraťte se ke svým zanedbávaným zájmům

Abyste předešla nudě a pocitu osamělosti z domácí izolace, vraťte se ke svým starým zájmům. Zvolte ideálně takové, kterým se zvládnete věnovat doma nebo v okolí svého bydliště. Je důležité, abyste dělala něco, co vás naplňuje. Například při práci na home office využijte času navíc, který byste jinak strávila cestou do práce, pro návrat k činnostem, které jste dosud zanedbávala. Jděte si po ránu zaběhat, zahrajte si na svůj hudební nástroj, zkoukněte znovu oblíbený seriál či si natrénujte vlastní taneční sestavu. Pokud ráda vaříte, vaše rodina jistě ocení, když jim k obědu nachystáte vaši novou kulinářskou dobrotu. Nebojte se ani experimentovat a zkoušet nové věci. Zkrátka dělejte vše, co vám přinese pocit spokojenosti a zároveň zažene špatnou náladu.

4. Relaxujte, meditujte a zacvičte si

Abyste se cítila skutečně uvolněně, potřebujete pravidelný každodenní pohyb. Nemusí být nijak náročný, důležitá je zejména jeho pravidelnost. Choďte často ven na čerstvý vzduch, běhejte a začněte také s domácím cvičením. Stále oblíbenější aktivitou, která vám dokáže navodit jak psychickou, tak i fyzickou pohodu, je relaxační jóga. Pokud patříte mezi začátečníky, vyhledejte si pravidelné online lekce, kterých je na internetu plno.

Stejně důležitá je i relaxace. Během dne využijte domácího prostředí, abyste našla chvilku jen sama pro sebe. Věnujte se sobě a svým myšlenkám, které si v klidu srovnávejte. Zapojte do chvilky jenom pro vás své oblíbené rituály. Můžete si třeba aplikovat příjemnou osvěžující masku na obličej, poslouchat oblíbenou muziku nebo si užít teplou koupel. Uvidíte, že se začnete cítit svěže a odpočatě a hned budete mít lepší náladu.

10 životních pravd a hodnot, které změní váš osud

svetzeny.cz

Manuál jak (ne) zničit dětskou dušičku

svetzeny.cz