Přejít k hlavnímu obsahu

Způsoby, jak si připomenout vzpomínky na štěstí v době, kdy jsme nešťastní

Info ikona
Vzpomínky na štěstí

Vracejí se k nim i ti, kdo tvrdí, že žijí jen přítomností. Příjemné zážitky mají magickou moc vykouzlit na tváři zasněný úsměv i v době, kdy se cítíme neštastní a na duši působí jako učiněný balzám. Může za to hormon štěstí oxytocin. Víte, co všechno funguje jako spouštěč vzpomínek a proč je vzpomínání důležité?

Spisovatel Jean Paul řekl, že: "Nejkrásnější ráj, ze kterého nemůžeme být nikdy vyhnáni, je ráj vzpomínek." A měl pravdu. Pohled do 
minulosti nás dokáže naplnit optimizmem a ztracenou energií. Jak vyvolat příjemné vzpomínky a myšlenkami se vrátit do období, kdy nám bylo dobře?

Čichové vjemy

Poproste maminku o recept na koláč, jehož vůně se o víkendech linula z trouby, nebo si uvařte třeba švestková povidla tak, jak je dělala vaše babička. Díky čichovým vjemům se rychle přenesete do jiné doby i scenerie. Podle amerického profesora psychologie Trygga Engena vůně funguje jako jakési rejstříkové heslo, které nám rychle umožní načíst některé vzpomínky z našeho mozku. Díky tomu vůně dokáže evokovat vzpomínky ještě mnohem účinněji než to, co vidíme a slyšíme.

Oblíbená místa

Kdo by se rád nevracel do rodné vísky nebo města, do míst, kde na každém kroku ožívají vzpomínky na bezstarostné dětství? Pobyt na místě, k němuž nás vážou hezké zážitky, má doslova terapeutické účinky. Okamžitě nastupuje pocit uvolnění a bezpečí.

Milý deníčku

Možná vám to připadá infantilní, ale podle psychologů má zapisování zážitků svoje opodstatnění. Vidí v něm významnou terapeutickou metodu. Naučíte se tak lépe vycházet sama se sebou, utřídit si myšlenky a hodnoty a získáte nadhled. Listování v deníku vám připomene, že život není černobílý. Deníkové záznamy vás přinutí být chvíli jen se svými zážitky a touhami a pomohou vám lépe poznat svoji identitu. Deník má svůj význam i v okamžiku, kdy musíte řešit složité životní situace. 

Na vlně hudby

Melodie jsou spolehlivým prostředkem k probuzení i těch nejhlouběji uložených vzpomínek. Při poslechu hudby se v mozku stimuluje schopnost vybavit si konkrétní místa, lidi, emoce. Hudba se s velkým úspěchem využívá i k léčebným účelům, například u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Dokáže jim projasnit paměť a oživit autobio-
grafické vzpomínky. 

Šťastné obrázky

Okamžiky, které stály za to, abyste je zachytili foťákem, fungují jako odraz a připomínka osobního štěstí. Hezké chvíle zapadlé v balastu všednosti naberou konkrétní obrysy a dávají naději. Nenechávejte obrázky důležitých událostí a hezkých zážitků na dně skříně.