Přejít k hlavnímu obsahu

Způsoby, jak si připomenout vzpomínky na štěstí v době, kdy jsme nešťastní

Info ikona
Vzpomínky na štěstí

Vracejí se k nim i ti, kdo tvrdí, že žijí jen přítomností. Příjemné zážitky mají magickou moc vykouzlit na tváři zasněný úsměv i v době, kdy se cítíme neštastní a na duši působí jako učiněný balzám. Může za to hormon štěstí oxytocin. Víte, co všechno funguje jako spouštěč vzpomínek a proč je vzpomínání důležité?

Spisovatel Jean Paul řekl, že: "Nejkrásnější ráj, ze kterého nemůžeme být nikdy vyhnáni, je ráj vzpomínek." A měl pravdu. Pohled do 
minulosti nás dokáže naplnit optimizmem a ztracenou energií. Jak vyvolat příjemné vzpomínky a myšlenkami se vrátit do období, kdy nám bylo dobře?

Čichové vjemy

Poproste maminku o recept na koláč, jehož vůně se o víkendech linula z trouby, nebo si uvařte třeba švestková povidla tak, jak je dělala vaše babička. Díky čichovým vjemům se rychle přenesete do jiné doby i scenerie. Podle amerického profesora psychologie Trygga Engena vůně funguje jako jakési rejstříkové heslo, které nám rychle umožní načíst některé vzpomínky z našeho mozku. Díky tomu vůně dokáže evokovat vzpomínky ještě mnohem účinněji než to, co vidíme a slyšíme.

10 životních pravd a hodnot, které změní váš osud

svetzeny.cz

Oblíbená místa

Kdo by se rád nevracel do rodné vísky nebo města, do míst, kde na každém kroku ožívají vzpomínky na bezstarostné dětství? Pobyt na místě, k němuž nás vážou hezké zážitky, má doslova terapeutické účinky. Okamžitě nastupuje pocit uvolnění a bezpečí.

Milý deníčku

Možná vám to připadá infantilní, ale podle psychologů má zapisování zážitků svoje opodstatnění. Vidí v něm významnou terapeutickou metodu. Naučíte se tak lépe vycházet sama se sebou, utřídit si myšlenky a hodnoty a získáte nadhled. Listování v deníku vám připomene, že život není černobílý. Deníkové záznamy vás přinutí být chvíli jen se svými zážitky a touhami a pomohou vám lépe poznat svoji identitu. Deník má svůj význam i v okamžiku, kdy musíte řešit složité životní situace. 

Na vlně hudby

Melodie jsou spolehlivým prostředkem k probuzení i těch nejhlouběji uložených vzpomínek. Při poslechu hudby se v mozku stimuluje schopnost vybavit si konkrétní místa, lidi, emoce. Hudba se s velkým úspěchem využívá i k léčebným účelům, například u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Dokáže jim projasnit paměť a oživit autobio-
grafické vzpomínky. 

Šťastné obrázky

Okamžiky, které stály za to, abyste je zachytili foťákem, fungují jako odraz a připomínka osobního štěstí. Hezké chvíle zapadlé v balastu všednosti naberou konkrétní obrysy a dávají naději. Nenechávejte obrázky důležitých událostí a hezkých zážitků na dně skříně.

Manuál jak (ne) zničit dětskou dušičku

svetzeny.cz

Jak být úspěšný a získat v životě vše, co chcete

svetzeny.cz