Přejít k hlavnímu obsahu

10 životních pravd a hodnot, které změní váš osud

Někdy vás asi překvapí, jak snadné je ztratit povědomí o tom, co je v životě opravdu důležité. S nabitým diářem, prací, dětmi a koníčky člověk ani nemá čas se soustředit na vlastní pocity. Letí na autopilota, hlavně aby všechno stihl. Někdy i rodinné oslavy, prostě chvíle, kdy máte mít radost a užívat si společnost lidí, které máte rádi, se stávají rutinní záležitostí, která vás spíš obtěžuje.

Když se věci nedaří tak, jak jste si to naplánovali, často za to může právě ten autopilot. Zapomněli jste, co je pro vás podstatné… Připomenout si důležité životní pravdy není snadné, zvlášť když se zrovna řítíte opačným směrem. Dlouhodobě vám ale přinesou štěstí nebo minimálně klid. Zopakujte si je s námi a zkuste si na ně vzpomenout pokaždé, kdy se vám nebude dařit. Uvidíte, že začnete i méně příjemné situace vnímat s větší lehkostí.

1. Před úspěchem bývá pád

Žádný učený z nebe nespadl. Nikdo, kdo je úspěšný, se jím nestal ze dne na den. Ostatně jak jinak než chybami zjistíte, že jdete správným směrem? Chcete-li se někam posunout, musíte být trpěliví a pořád stejně pilní.

2. Mít nabitý program neznamená být produktivní

Představte si své kolegy v práci nebo svého šéfa. Lítat po schůzkách, posílat desítky e-mailů denně nezaručí dokonanou práci, leckdy spíš jen frustraci z promarněného dne. Snažte se svůj den využít efektivně – i když musíte sedět na poradách, přispějte svými nápady do diskuse, pošlete e-maily a esemesky, které jste odkládali, promyslete si strategie na další schůzky… A do budoucna si svého času važte a využívejte ho rozumně.

Jak být přitažlivá a sexy? Pouze v kráse to není! Sedm způsobů, jak dostanete každého muže

Některé ženy jsou přitažlivé, ačkoli mají pár kilo navíc a nenosí trendy oblečení. a jsou tu i takové, které se mohou snažit sebevíc, a stejně tolik atraktivní nejsou. Jak tedy vykouzlit osobní půvab a být pro sebe i své okolí přitažlivá?
svetzeny.cz

3. Jste stejně dobří jako ti, kterými se obklopujete

Není tajemstvím, že lidé, se kterými trávíte čas, vás ovlivňují. Snažte se proto být s těmi, co vás inspirují, myslí to s vámi dobře a pomáhají vám s osobnostním růstem. Co s těmi ostatními? Pokud vás shazují, deprimují a máte pocit, že vás okrádají o čas, bylo by lepší se s nimi přestat stýkat.

4. Svůj život řídíte vy

To, co žijete, kde to žijete a s kým to sdílíte, je důsledek vašeho vlastního jednání. Jestli se vám to nelíbí, neobviňujte osud a ostatní, začněte s tím raději něco dělat. Budoucnost je ve vašich rukou, tak se nebojte udělat si ji podle svého gusta. Pokud se cítíte zamrzlí, potřebujete změnu. Pro tu ale, jak jistě víte, musíte riskovat a možná obětovat jistotu. Sny se přece neplní samy od sebe. Pokud si pořád nejste jistí, odpovězte si na jednoduchou otázku: Když to neuděláte, bude vás to do konce života mrzet?

5. Strach je špatný rádce

Nebojte se riskovat. Nebojte se plnit si sny. Nebojte se změny. Jak se říká: co je to nejhorší, co se vám může stát?

6. Když odpustíte, bude vám líp

Říká se, že chybovat je lidské, odpouštět zas božské. Pokud vám někdo ublížil, nečekejte na jeho omluvu. Věřte, že váš život bude mnohem snazší, když mu odpustíte i tak. Nenávist a negativní pocity z minulosti vám můžou zkazit hezké dny současnosti. Pamatujte si, že když někomu odpustíte, neznamená to, že schvalujete či zlehčujete jeho zlé chování a konání – jen jste se rozhodli žít bez křivd.

 

Jak být úspěšný a získat v životě vše, co chcete

Chcete už být konečně úspěšní? Je dnes ten den, kdy se do toho vrhnete po hlavě? Nejprve si představte, kde budete v příštích pěti letech. Možná na pláži, pracujete na dálku a pijete svůj oblíbený koktejl. Zní to jako sen? Může to být realita.
svetzeny.cz

7. Žijte přítomností

Zapomeňte na chvíli na minulost, přestaňte se soustředit na budoucnost. Zkuste si týden žít jen ze dne na den a neplánovat nic kromě oběda či večeře. Pokud trpíte na úzkost, uvidíte, že se vám uleví. Jestli to pro vás není snadné cvičení, možná je potřeba, abyste si ujasnili dvě věci: minulost neovlivníte, je lepší ji přijmout a budoucnost je nejistá, každým dnem ji můžete změnit, tak proč se strachovat?

8. Sebevědomí si zvýšíte jen vy sami

Jestli se hodnotíte podle toho, jak úspěšní či bohatí jsou lidé ve vašem věku a okolí, děláte chybu. To je cesta do pekel. Myslíte si, že Mozart, který údajně skládal hudbu v pěti letech, žil šťastný život? Zvládla jste překonat složité životní překážky? Získala jste skvělou práci? Máte úžasného partnera, který by podle vás mohl dobýt i jiná srdce? Vychovali jste hodné děti? Pak byste si sebe měli vážit a uvědomit si, že jste spousty věcí dosáhla jen díky sobě.

9. Život je krátký

Každým dnem svět přijde o miliony lidí, kteří si možná mysleli, že se dožijí více let. Není důležité, jak dlouho žijeme, ale jestli jsme se svým životem spokojení. Říkáte si „tohle musím stihnout“, „tohle chci jednou za život zažít“? Nečekejte. Nechcete jen EXISTOVAT, chcete ŽÍT.

10. Změně se nevyhnete

Jen když ji přijmete, najdete v ní něco pozitivního. Přece nechcete každým dnem dělat jedno a to samé. Změny vítejte s otevřenou myslí i náručí.

Klíčové rozdíly mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi: Hodně čtení, málo pomluv

Úspěch vyžaduje silnou vůli, trpělivost a hodně tvrdé práce. Někteří lidé věří, že jsou předurčeni k úspěchu, jiní sebe naopak odsoudili. Vykládají, jak jsou nešťastní, jak jim život hází klacky pod nohy a úspěch je v nedohlednu. Skutečností je, že tento postoj dělá z člověka vítěze nebo poraženého.
svetzeny.cz

Tohle jsou varovné signály, že jste v toxickém zaměstání

Velkou část svého života trávíme prací. Jak ale zjistit, že je práce špatná a neprospívá našemu psychickému zdraví. Prozradíme vám to!
svetzeny.cz