Přejít k hlavnímu obsahu

5 znaků, že máte doma manipulátorku. Týká se to i vás?

Manipulace je taktika, kterou lidé používají k ovlivňování ostatních ve prospěch svých vlastních zájmů. Manipulátoři jsou lidé, kteří mají sklon využívat manipulace k dosažení svých cílů a kontroly ostatních. Mohou to být vaši přátelé, rodinní příslušníci, partneři nebo dokonce spolupracovníci. Přečtěte si, jak spolehlivě odhalit manipulátora či manipulátorku.

Mohlo by se vám líbit

6 vlastností, které má žena, kterou muž nikdy neopustí

Každý člověk disponuje v životě souborem dobrých a špatných vlastností se kterými nějakým způsobem nakládá, pracuje a více či naopak méně je potlačuje a projevuje. Ve vztahu jde tak často o to, aby se tyto vlastnosti vzájemně potkaly a propojily.
svetzeny.cz

Manipulátorku doma nechcete

Mít doma manipulátorku je obtížná situace, která může mít negativní dopad na vaše fyzické i psychické zdraví. Je třeba si všímat následujících pěti znaků manipulace, abyste mohli včas rozpoznat, že žijete s manipulátorkou. Pokud se vám tyto znaky zdají povědomé, je důležité jednat. Hledejte podporu u důvěryhodných přátel, rodiny nebo odborníků a udělejte první krok k osvobození se ze spárů manipulátorky. Udržujte si zdravé hranice, vyjadřujte své potřeby a pocity a snažte se lépe porozumět manipulativním taktikám.

1. Nepřiměřená kontrola

Jedním z nejznámějších znaků manipulátorů i manipulátorek je neustálá snaha o kontrolu. Pokud máte doma osobu, která se snaží ovládat vaše myšlenky, činy a rozhodnutí, je to zřejmý znak manipulace. Manipulátoři často používají taktiky, jako je kritika, vydírání a zastrašování, aby dosáhli svého cíle. Pokud se cítíte, jako byste neustále žili pod drobnohledem a nemáte svobodu ve svém vlastním domě, pořádně zvažte pokračování takového vztahu. Pokud se vám přítelkyně či manželka dívá do telefonu, kontroluje váš notebook v době vaší nepřítomnosti, nebo po vás chce podrobný výčet vašich činností, něco je opravdu špatně.

2. Přesvědčivá rétorika

Manipulátoři mají často výjimečné verbální schopnosti a dokážou přesvědčit ostatní, aby udělali to, co chtějí. Jsou schopni manipulovat slovy a používat emocionální vydírání, aby dosáhli svých cílů. Pokud si všimnete, že se vaše přítelkyně či manželka neustále přetvařuje, vytváří dramatické situace a využívá vaše emoce ke svému prospěchu, je to další znak, že žijete s manipulátorkou. Může jít i o uměle vyvolaný pláč, který ve vás má vzbudit lítost nebo špatné svědomí, ačkoliv nemusíte být v tu chvíli na vině.

Mohlo by se vám líbit

Toto chování žen je jasným důkazem jejich velmi nízkého sebevědomí

Mít o sobě špatné mínění dnes není vůbec nic neobvyklého. Od zpochybňování vašeho jednání, neustálého kontrolování, zda děláte věci správně nebo dokonce shazování vlastních názorů a myšlenek. Trápí vás nízké sebevědomí? Jak ho odhalit v chování u žen?
svetzeny.cz

3. Neustálé obviňování

Manipulátoři se často snaží přesunout odpovědnost za své vlastní chyby a neúspěchy na ostatní. Pokud máte doma osobu, která vás neustále obviňuje za všechny problémy ve svém životě a odmítá převzít odpovědnost za své vlastní jednání, je to známka manipulace. Manipulátoři se snaží udržet svůj obraz neposkvrněný a přesunout vinu na ostatní, aby si uchovali kontrolu a dobrou image.

4. Emoční vydírání

Emoční vydírání je jednou z nejefektivnějších manipulačních taktik manipulátorů. Pokud máte doma manipulátorku, pravděpodobně jste se setkali s emocionálním vydíráním. Manipulátorky používají vaše city a emoce jako zbraň k dosažení svých cílů. Mohou vám vyčítat, že jste sobečtí nebo nezodpovědní, a vyvolávat pocity viny nebo studu. Tím vás chtějí přimět k tomu, abyste udělali, co po vás chtějí. Často také můžete slyšet, že kvůli vám skončí v lepším případě v blázinci.

Mohlo by se vám líbit

Nemoci podle měsíce narození: Květen podle vědců může zvýšit riziko osteoporózy a zácpy

Vědci z Columbia University Medical Center provedli úžasný výzkum, který naznačuje, že měsíc, ve kterém jste se narodili, u vás může zvýšit či naopak snížit pravděpodobnost výskytu určitého onemocnění. Ačkoliv samozřejmě stále největší roli hraje zdravá životospráva, jedná se o velmi zajímavý objev ohledně onemocnění.
svetzeny.cz

5. Izolace od ostatních

Manipulátoři často usilují o kontrolu nad sociálním prostředím svých obětí. Pokud máte doma manipulátorku, může se vás snažit izolovat od vašich blízkých, rodiny a přátel. Může o vás šířit negativní informace, přesvědčovat vás o škodlivosti vašich ostatních vztahů, nebo vám může direktivně nařizovat, s kým se smíte vídat a s kým ne. Cílem takového jednání je oslabit vaši podporu a závislost na ostatních, aby nad vámi měla manipulátorka větší kontrolu.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček