Přejít k hlavnímu obsahu

Rizika internetových seznamek: Je do vás blázen a vše vypadá až moc dobře? Možná jste se stala obětí tzv. Catfishingu!

Na seznamce vás oslovil pohledný americký voják a jak se zdá, je do vás úplný blázen. Nemůžete uvěřit, že zrovna vás potkalo takové štěstí. Kroťte své nadšení, možná jste se jako spousta dalších žen stala obětí tzv. Catfishingu. Co to je a na jaké varovné signály byste si měla dát pozor, to se dozvíte v dnešním článku.

Catfishing

Catfishing je termín z angličtiny, který označuje klamavou činnost, kdy se podvodník vydává za fiktivní osobu ve snaze obohatit se na oběti nebo získat od ní kompromitující materiály a následně ji vydírat. Bohužel těchto internetových podvodů v poslední době přibývá. Scénář je vždy podobný, podvodník se často vydává za sympatického muže s úspěšnou kariérou (generál, lékař, člen námořnictva a dokonce i princ). Když se se ženou sblíží a získá její důvěru, začne z ní pod různými záminkami „dolovat“ peníze.

Příkladem může být nedávný případ z Plzeňska, kdy důvěřivá 39letá žena zaslala domnělému americkému generálovi více než půl milionu korun. Ženu naprosto zmanipuloval, slíbil jí společný život v Americe a sňatek. Vymyslel si, že aby do Čech mohl odjet, potřebuje peníze na odchod z armády. Dokonce neváhal ženu zastrašovat tím, že pokud peníze nepošle, mohlo by to poškodit vztahy mezi USA a Českou republikou až natolik, že by z toho byla válka. Naivní žena muži peníze poslala. V tu ránu se po podvodníkovi slehla zem. Když si žena chybu uvědomila, vše oznámila policii. Podobných případů, kdy podvodník zneužil důvěřivosti žen je bohužel mnoho, jak tedy poznat, kdy to s vámi dotyčný myslí vážně a kdy z vás chce jen vymámit peníze?

Mohlo by se vám líbit

Skutečný příběh luxusní společnice: Proč si muž zaplatí společnici i přes to, že vám intimní život funguje?

Proč si někdo objedná společnost a je ochotný za ni platit, je určitě otázka, která napadne spoustu z vás. Proč mě podvedl, když náš intimní život funguje? To je možná otázka, kterou si klade spousta žen, když odhalí nevěru.
svetzeny.cz

Varovné signály, že se může jednat o podvod

• Vztah se vyvíjí příliš rychle – Pokud pozorujete, že daný muž na vás příliš spěchá, hned vás slibuje svatbu a společný život, aniž byste se byť jednou viděli, zpozorněte.

• Nechce vám ukázat svůj obličej – Pokud vám váš protějšek nechce ukázat svou tvář, je to varovný signál. V lepším případě můžete zjistit, že se daná osoba snažila dělat se lepší tím, že někomu cizímu ukradla fotografie. V tom horším případě se jedná o podvod a vy jste uvízla v síti lháře a manipulátora. Je možné, že si podvodník bude hledat různé výmluvy, proč vám obličej nechce ukázat. Nenechte se obalamutit a případně včas kontakt utněte.

• Podezřelý profil – Účet na sociální síti byl založen teprve nedávno, neobjevují se na něm žádné interakce (sdílení, komentáře) od domnělých přátel, to vše by vás mělo varovat. A i když se profil jeví reálně, nedůvěřujte slepě uvedeným informacím. Dnes si za peníze můžete koupit sledující i komentující uživatele, takže podvodník takto může mít vytvořené umělé publikum, které mu dodává na důvěryhodnosti.

• Vypadá to až příliš dobře – Pokud životní příběh vašeho nového protějšku vypadá příliš dobře, než aby to celé byla pravda, je třeba se dvakrát zamyslet nad tím, zda si dotyčný svůj příběh nepřikrášlil, nebo zda se nejedná o podvod. Samozřejmě bychom vám přáli, abyste narazila na seznamce na dokonalého muže svých snů a věříme, že je to možné, ale opatrnosti není nikdy dost.

• Tvrdí, že často pracovně cestuje – Netvrdíme, že každý, kdo jezdí často na služební cesty je podvodník. Jen je práce v zahraničí častou výmluvou, proč se s vámi podvodník nemůže sejít, nebo si s vámi zavolat prostřednictvím videohovoru. Navíc je to pak skvělá záminka, jak z vás dostat peníze, protože podvodníci si často vymýšlí příběhy o tom, jak v zahraničí uvízli a nutně potřebují peníze na cestu zpět domů.

• Dojemný příběh – Podvodníci se budou snažit vás citově vydírat, manipulovat a probudit ve vás lítost. Často si vymýšlí příbehy o těžkém dětství nebo příšerném rozvodu. Rovněž dokáží také barvitě líčit své aktuální těžkosti ve snaze dostat z vás co nejvíce peněz.

• Žádost o peníze – Toto by pro vás vždy měla být definitivní stopka. Nikdy neposílejte žádné peníze svým ctitelům ze seznamek, velmi pravděpodobně vám zbydou jen oči pro pláč. A rozhodně jim nedávejte ani údaje o své kartě či účtu. Pokud máte podezření, že jde o podvodné jednání, obraťte se na Policii ČR, která případ prošetří.

Mohlo by se vám líbit

Poznáte, zda žijete s manipulátorem? Toto jsou nejběžnější manipulační techniky

Zjistěte, jak rozpoznat manipulaci, a jaké zvolit protistrategie. Zde je popis základních typů manipulačních technik včetně řeči těla. Nemáte náhodou po svém boku někoho, kdo tyto techniky využívá ve svůj prospěch a vám ubližuje?
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Milada (38): Krutou pravdu jsem se dozvěděla na silvestrovské oslavě. Můj život se od základu změnil. Jaký je názor psychologa?

Někdy se zrada objeví jako blesk z čistého nebe. To se stalo naší čtenářce Miladě, která nám poslala námět na příběh. Vypráví o tom, jak se dozvěděla, že jí lže jeden z nejbližších. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz