Přejít k hlavnímu obsahu

Poznáte, zda žijete s manipulátorem? Toto jsou nejběžnější manipulační techniky

Info ikona
manipulace

Zjistěte, jak rozpoznat manipulaci, a jaké zvolit protistrategie. Zde je popis základních typů manipulačních technik včetně řeči těla. Nemáte náhodou po svém boku někoho, kdo tyto techniky využívá ve svůj prospěch a vám ubližuje?

Co je manipulace?

Pojem manipulace má různé podoby. Některé můžeme vidět na první dobrou, jiné jsou skryté a těžko odhalitelné. V psychologii se označuje manipulace jako působení na myšlení a chování druhé osoby. Manipulátor většinou na začátku jedná tak, aby si získal u svých obětí sympatie, až poté začne ukazovat svoji pravou tvář.

Jaké možnosti ochrany existují?

Prvním krokem je odhalit a určit nejběžnější manipulační techniky. Pak si můžete vybrat a použít příslušné protistragie.

Mnoho manipulačních technik je založeno na zasetí semínka pochybností, vyvolávání pocitu viny nebo využití nízkého sebevědomí.

Nejběžnější manipulační techniky

Trik přátelství

Pokud s námi někdo soucítí a je náš přítel, je mnohem těžší odmítnou jeho přání. Trik přátelství nejprve vytváří příjemnou atmosféru a to je ten správný základ pro ovlivňování manipulátorem. Zkušení pozorovatelé si mohou všimnou řeči těla nebo nějakých výroků, které ve vaší hlavně rozsvítí červenou vlajku.

Opakování je matka moudrosti, ale i manipulace

I neustálým opakováním můžeme být manipulováni. Manipulátor se často snaží zvýšit důvěryhodnost neustálým opakováním jako při vymývání mozků. Vzhledem k tomu, že se často počet opakování často zvyšuje, zvyšuje se i tendence daný fakt přijmout. Ano, my lidé jsme docela jednoduše zranitelní.

Emoční triky

Apelovat na pocity člověka je často účinnější než obracet se k jeho rozumu. Řeči, které pravděpodobně selžou na logické úrovni, lze někdy prosadit na emoční úrovni. Tuto techniku používá manipulátor, pokud vás chce vymanit ze schopnosti logického uvažování.

Selektivní informace

K manipulaci se velmi často používá „opomenutí“ příslušných informací nebo jejich úplné zatajení. I hranice mezi pravdou a lží stále nabízí lhářům spoustu volnosti. Zkoumání možných zájmů manipulátorů vám poskytne vodítko a nabádá k opatrnosti.

Strach je nejlepší manipulátor

My, lidé, se velmi často řídíme pocity. Proto manipulativní lidé rádi podporují obavy. Přehánějí nepříjemné informace a pokud možno budí dojem nepříjemného tlaku.

Vytrvalost je základ

Manipulátoři fungují velmi průhledně. Požádají vás, abyste se na nějaký úkol podívali, a poté se zeptají, zda byste úkol nemohli zcela převzít. Jejich vytrvalost významně zvyšuje pravděpodobnost, že řeknete ano. Manipulátoři mají tendenci být důslední.

Emocionálně zneužívajícího partnera nepoznáte jenom podle vyhrožování

svetzeny.cz

Jíte vejce každý den? Zjistěte, co dělá s vaším tělem

svetzeny.cz