Přejít k hlavnímu obsahu

Emocionálně zneužívajícího partnera nepoznáte jenom podle vyhrožování

Info ikona
Emocionálně zneužívající partner

Jak poznáte emocionálně zneužívajícího partnera? Někdo na první dobrou, jindy je to trochu těžší. Manipulativní chování není nejlehčí odhalit, ale jako první varovný signál by pro vás měl být váš nepříjemný pocit. Poslouchat sama sebe je totiž základ.

1. Partner, který vyhrožuje

Vyhrožování rozchodem, rozvodem, potlačováním lásky, upírání sexu nebo cokoli jiného v tomto duchu vytváří strach a úzkost ze vztahu. Jedná se o formu manipulace. To zahrnuje i zahalené hrozby jako „poslední žena, která tohle udělala, je pryč!“. Hrozby mohou také způsobit, že se budete cítit pod tlakem, abyste dělali věci, které vám nejsou příjemné nebo je děláte proto, abyste se vyhnuli následkům.

2. Partner, který používá ponižující jazyk

Nadávky, ponižující jazyk nebo urážení. Zatímco někteří z nás nadávají více než ostatní, některé projevy partnera by nám měly rozsvítit červené SOS světýlko.

3. Partner, který se vás snaží izolovat

Obvykle se je snaží odtrhnout od své rodiny, přátel a systému psychické podpory. To ponechává oběť více závislou na zneužívajícím partnerovi a ztěžuje to odchod. Jedna věc je, aby partner, který vás miluje a stará se o vás, poukázal na přátele, kteří jsou nezdraví nebo vám nepomáhají být tou nejlepší verzí vás. Další věcí je mít partnera, díky kterému se budete cítit provinile a on bude požadovat, abyste přestali trávit čas s lidmi, kteří vás milují a chovají se k vám dobře.

Info ikona
Manipulace

Milada (38): Krutou pravdu jsem se dozvěděla na silvestrovské oslavě. Můj život se od základu změnil. Jaký je názor psychologa?

svetzeny.cz

4. Partner, který se vám vysmívá, dělá si z vás legraci

Vykřikování nadávek, krutý sarkasmus, ošklivé přezdívky nebo urážky týkající se vašeho vzhledu vás přivádějí do rozpaků a vytváří ve vás špatný pocit. Dělat to na veřejnosti je obzvláště ponižující a trapné, ale nikdy by to nemělo být tolerováno ani v soukromí. Tento typ hrubého a ponižujícího chování je urážlivý a brání případným produktivním rozhovorům mezi partnery.

5. Partner, který vás „oslepuje“

Oslepení je forma manipulace, která podkopává realitu a má nechat partnera nejistého a zpochybňuje jeho zdravý rozum. Tento bod má mnoho podob, mimo jiné popírání faktů, lhaní a zneplatňování reality, obviňování z paranoie a to, že se nestalo to, co se ve skutečnosti stalo.

6. Partner, který je neustále kritický a krutý

Tyto kritické výtky mohou být jemné nebo zjevné, ale vždy slouží k tomu, aby vás potlačily a narušily vaši sebeúctu. Je rozdíl mezi partnerem, který vás požádal, abyste nenechali své ponožky na podlaze a partnerem, který vás zasáhne mnohem tvrději svou kritikou. Například vám říká, že jste tlustá, že byste se sebou měli něco dělat, nebo že se za vás stydí.

Každá kalorie se počítá: Fitness trenér vám poradí, jak zhubnout snadno a bez striktního omezování

svetzeny.cz

7. Partner, který postaví zeď

Stonewalling, který je jedním z největších předzvěstí rozvodu, je to, když člověk postaví slovní a emocionální zeď a odmítne se zapojit do jakékoli konverzace. Zřeknou se obvyklého zájmu, že s nimi někdo mluví, a úplně zamrznou. Tato studená zeď znemožňuje dialog a řešení problémů.

8. Partner, který vás ovládá

Partner, který vám neustále říká, co si oblékat, s kým si promluvit, kam máte povoleno jít, nebo někdo, kdo za vás rozhoduje nebo plánuje, aniž by s vámi konzultoval, má vysokou kontrolu. Může to dojít tak daleko, že vás bude sledovat nebo kontrolovat telefon. Existuje rozdíl mezi párem, kde došlo k nevěře, a oba souhlasí s obdobím transparentnosti, aby se vyléčilo porušení důvěry, a někým, kdo je ve své podstatě jen žárlivý a trvá na pečlivém sledování svého partnera.

9. Partner, který na vás křičí nebo uráží

Tento bod často souvisí s nadáváním. Partner, který má neustále zuřivé výbuchy, zvyšuje hlas nebo křičí a je urážlivý. Pokud máte pocit, že neustále chodíte po špičkách, abyste zabránili explodování partnera, máte problém.

Sečteno a podtrženo:

Nikdy byste neměli být ve vztahu, který vám způsobuje špatný pocit ze sebe nebo vám způsobuje bolest. Pokud se ve vztahu necítíte dobře a ptáte se, zda je to nutné, tak není. Musíme poslouchat sami sebe a pokud se vám něco zdá přes čáru, tak to tak jednoduše je podle vašich nastavení a pravidel. Jak praví jedno přísloví: „Pokud máte pocit, že musíte něco změnit, není to pocit.“ Pokud se snažíte zjistit, zda je váš vztah zdravý nebo naopak zneužívající, možná budete potřebovat pomoc terapeuta, abyste získali určitou podporu a jasnost v celé situaci.

Nejistota a strach: Jak politické názory mohou vnést hádky do rodin a rozvrátit vztahy

svetzeny.cz

Trendy v milostném životě pro rok 2021? Sexuální mindfulness, sex po videochatu, orgasmus pro oba partnery

svetzeny.cz