Přejít k hlavnímu obsahu

Emoce se vám časem propíšou do obličeje: Zjistěte, které pocity vám dělají vrásky na čele, kolem očí či úst

Info ikona
vrásky

Vrásky jsou mapou našeho života. Jejich tvorba nesouvisí jen s tím, jak zdravě žijeme, ale také s tím, jaké emoce v sobě nosíme. Ty se totiž propisují do obličeje. Které vrásky budete mít, když budete smutnit, rozčilovat se nebo se nadměrně stresovat?

Vrásky na čele

Dělat si vrásky na čele se neříká jen tak pro nic za nic. Vrásky na čele můžete mít z mnoha důvodů, ale nepodceňujte emoce. Dle odborníků mohou vrásky na čele souviset s nevyřešeným traumatem či šokem, který jste v minulosti utrpěli. Pokud jste úzkostní, můžete častěji zvedat obočí, což také vede k tvorbě vrásek na čele. Horizontální linie na čele mívají lidé, kteří usilovně přemýšlí.

Vrásky mezi obočím

Mračíte se často? Pak se nedivte, až se vám udělají vrásky mezi obočím. Rovněž mohou být dvě hluboké vrásky mezi obočím znakem toho, že nad věcmi usilovně přemýšlíte. Jedna žena věnující se alternativní léčbě pomocí akupunktury sdělila, že tento typ vrásek vídá u žen, které jsou kariéristky mající náročnou práci. Také se tato vráska vyskytuje u nedočkavců a frustrovaných lidí.

Nadčasový módní trend: Pruhovaný svetr je dokonale všestranný

svetzeny.cz

Vrásky kolem očí

Máte vějířky kolem očí? Pak to značí, že se rádi smějete, jste pozitivní a dobře naladěný člověk. Vějířky kolem očí totiž vznikají od smíchu. Pokud jsou však tyto vrásky velmi hluboké, mohou značit i frustraci a napětí. Může se to týkat například jedinců, kteří často dělají obtížná rozhodnutí. Zajímavostí je, že ve studii, která zkoumala vnímání emocí, byli lidé mající vějířky kolem očí vnímáni jako více upřímní. Naopak vrásky pod očima se pojí s negativními emocemi, hlavně se smutkem. Mohou se začít tvořit i v důsledku stresujícího životního stylu.

Info ikona
Vrásky

Kvůli stresu může váš obličej stárnout mnohem rychleji,“ říká pro web Everyday Health doktorka Amy Wechsler, asistentka klinického profesora psychiatrie a dermatoložka. Je to dáno tím, že je to největší stimulátor toho hormonu jménem kortizol, který v době vystavení stresu volně proudí vaším systémem. „Kortizol zatěžuje každý orgán, krevní cévy se stávají křehčími, nové kožní buňky se netvoří tak rychle a buněčná obnova se může nakonec zpomalit o polovinu – je to v kostce stárnutí kůže,“ říká Dr. Wechsler.

Nejlepší módní tipy pro ženy nad 40 let: Rozlučte se s neonovými barvami nebo třásněmi

svetzeny.cz

Vrásky kolem úst

Vrásky nad horním rtem mívají často kuřáci nebo lidé trpící poruchami příjmu potravy. Někdy se tento typ vrásek objeví i u pesimisticky smýšlejících lidí. Také může tento typ vrásek souviset s podvýživou. Řadu lidí také trápí nosoretní rýhy. Ty vznikají nejčastěji od smíchu, ale také mohou být spojeny i se smutkem. Vrásky táhnoucí se od rtů dolů k bradě značí hluboký smutek. Prý takové vrásky mívají lidé, kteří se všeho přehnaně bojí.

Vrásky způsobuje i úbytek kolagenu

Přestat se mračit, smutnit či stresovat samo o sobě nestačí, abyste se vrásek zbavili. Je za ně odpovědný i úbytek kolagenu, k němuž dochází tím, jak stárneme. Kolagen je nejdůležitější strukturální protein pokožky, který ji udržuje pevnou a pružnou. Ubývání kolagenu spolu se stárnutím je něco, čemu samozřejmě nelze zabránit. Úroveň aktivity fibroblastů (látky produkující kolagen) však můžeme ovlivnit svým životním stylem a tím zpomalit tvorbu vrásek.

Zdroje: Brightside.me, The Association of Optometrists, Everyday Health, Katja Kokko

Vypadejte o několik let mladší i bez drahých krémů: Banánová maska, olivový olej a další přírodní metody, které pomáhají v boji proti vráskám

svetzeny.cz