Přejít k hlavnímu obsahu

Vypadejte o několik let mladší i bez drahých krémů: Banánová maska, olivový olej a další přírodní metody, které pomáhají v boji proti vráskám

Přirozený proces stárnutí nemine nikoho, ale lze ho svým způsobem oddálit, ačkoliv záleží na několika dalších faktorech, mezi které patří třeba genetika, životospráva apod. U většiny se vrásky vyvíjejí mezi 40. a 50. rokem, kdy kůže ztrácí vlhkost a pružnost. Krémy proti vráskám obvykle obsahují retinoly odvozené od vitaminu A, antioxidanty a protein zvaný kolagen. Zkusit ale můžete bojovat proti vráskám i pomocí následujících přírodních metod.

Info ikona
Aloe vera

Aloe vera

Aloe vera má četné léčivé vlastnosti. Studie prokázaly, že denní užívání gelových doplňků s aloe vera po dobu 90 dnů výrazně snížilo počet vrásek. Kromě toho se také ukázalo, že gel z aloe vera silně hydratuje pokožku a pomáhá produkci kolagenu.

Banánová maska

Banány obsahují přírodní oleje a vitamíny, které mohou zlepšit zdraví pokožky. Zkuste rozmačkat čtvrtinu banánu na hladkou pastu, kterou poté naneste v tenké vrstvě na pokožku a nechte působit 15 až 20 minut. Poté ji opláchněte teplou vodou.

Chyby v líčení přidávají na věku: Vyhněte se pudru i křiklavým stínům

svetzeny.cz

Info ikona
Potraviny

Superpotraviny

Potraviny bohaté na zdraví prospěšné živiny jsou často označovány jako „superpotraviny“. Existuje celá řada potravin, které pomáhají v boji proti vráskám a posilují celkové zdraví. Mezi takové se řadí například artyčoky, avokádo, chia semínka, skořice, ovoce, bílky, zázvor, ovesné vločky, losos, sardinky, batáty, rajčata nebo vlašské ořechy.

Éterické oleje

Aplikace malého množství esenciálních olejů smíchaných s nosným olejem může pomoci s redukcí vrásek. Esenciální oleje se často aplikují ve specifických kombinacích, které léčí pokožku, aniž by ji podráždily, pokud jsou dostatečně zředěny nosným olejem. Mezi esenciální oleje, které mohou pomoci v boji proti vráskám, patří například: granátové jablko, rozmarýn, santalové dřevo, kadidlo, mrkvové semínko, hroznové semínko, levandule, růže, pelargónie nebo třeba jojoba. Někteří lidé jsou na použití esenciálních olejů citliví, měli byste tedy před jeho použitím provést test na citlivost. Naneste malé množství oleje na vnitřní stranu zápěstí a vyčkejte 24 hodin. Pokud ucítíte jakýkoliv náznak pálení, štípání či dojde k zarudnutí pokožky, olej nepoužívejte. Při aplikaci esenciálních olejů vždy používejte nosný olej!

Masáž

Masáž obličeje po dobu tří až pěti minut denně prováděná prsty může pomoci zmírnit stres a také pomoci v boji proti vráskám. Masáž obličeje dnes nabízí hodně kosmetických salonů, můžete si ji ale udělat jednoduše i doma tak, že na obě strany obličeje silně zatlačíte prsty a budete jimi krouživými tahy pohybovat po celé ploše obličeje.

Módní přešlapy, které vás dělají starší: Na jaře se vyvarujte přemíry květů, tmavých outfitů a kapri kalhot

svetzeny.cz

Info ikona
Olivový olej

Olivový olej

V roce 2001 byla provedena studie, ve které bylo zjištěno, že lidé, kteří jedli stravu bohatou na olivový olej, byli méně náchylní k vráskám. Dále bylo zjištěno, že olivový olej může chránit pokožku před vznikem dalších vrásek. Olivový olej totiž obsahuje sloučeniny, které mohou zvýšit hladinu kolagenu v pokožce. Vědci také zjistili, že brokolice, rajčata, čočka či fazole mohou mít podobný ochranný účinek proti vráskám. Všechny tyto potraviny bývají součástí zdravého jídelníčku a pro většinu lidí je jejich konzumace bezpečná.

Probiotika a jogurt

I pravidelná konzumace probiotik, jako jsou ta, která se nachází v jogurtech nebo se prodávají jako doplňky stravy, může snížit výskyt vrásek a zlepšit celkové zdraví pokožky. Díky jedné studii bylo zjištěno, že myši, které byly krmeny probiotickým jogurtem, měly zdravější kůži a lesklejší srst než ostatní myši. Ve studii na lidech si zase vědci všimli, že aplikace probiotik na kůži pomáhá posilovat pokožku proti stresorům, jako je sluneční záření.

Kila navíc nevadí: Naučte se správně oblékat s nadváhou

svetzeny.cz

Zdroje: NIH, Healthline, PMC