Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Udělala jsem manželovi něco odporného za zády. Jeho kamarád mě teď sprostě vydírá! Elena (41)

Info ikona
Zklamaná žena

Můj manžel, se kterým jsem patnáct let vdaná, má nejlepšího kamaráda Zbyňka. Skoro se dá říct, že jsou jako bratři. Vyrůstali spolu, protože jejich rodiče se kamarádili, chodili na stejnou základní i střední školu, sdíleli pokoj na internátu a později si také zůstali blízcí. Jenže! Udělala jsem hroznou chybu, která by tohle silné přátelství rozbila. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

„Patří do rodiny, stejně jako já patřím do té jeho,“ říkal mi kdysi Pavel, tedy můj manžel, když mi vyprávěl, co všechno se Zbyňkem zažili. Přišlo mi to moc hezké, že má někoho, kdo je mu takhle blízký a s kým má moře vzpomínek. Roky ubíhaly, vzali jsme se, měli dvě děti… a podobně i Zbyněk, který se oženil, měl jednoho syna, rozvedl se a znovu oženil. Obě jeho partnerky jsme přijali mezi sebe a bylo mi vlastně líto, že po rozvodu tu první příliš nevídáme. To ovšem pro to, co vám chci vyprávět, není důležité.

Podraz

Vloni jsme byli všichni na chatě. Jeden večer, když šli naše pubertální děti spát, protože byly unavené ze sjezdovky, jsme hodně pili. V tu dobu jsme s Pavlem procházeli poměrně vážnou krizí. Zjistila jsem totiž, že si píše dost erotické zprávy s kolegyní z práce. Zapřísahal se, že s ní nic neměl, ale nemůžu tvrdit, že bych neměla pochybnosti.

Nakonec jsme ve společné místnosti zůstali se Zbyňkem sami. Ve dvě ráno nás napadlo, že si roztopíme saunu. Kdybychom raději šli spát, udělali bychom lépe. Ano, asi tušíte, co se stalo. Je mi to hrozně líto, stydím se a nejraději bych si nafackovala.

Poradna: Začala jsem bydlet s přítelem. Nečekala jsem, že hned první den se pro mě promění v noční můru. Martina (30)

Společné bydlení je významným krokem, někdy ovšem nemusí být snadné. Třeba když se k vám partner stěhuje i se svým čtyřnohým kamarádem, s nímž jste se příliš nespřátelili. Jak situaci řešit radí Martině speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Chce to říct manželovi!

Druhý den byl očistec. Nemohla jsem se na Zbyňka ani podívat. Měla jsem šílené výčitky svědomí a mám je dodnes. Nicméně jsem doufala, že budeme dělat, že se nic nestalo. Ale to jsem netušila, co přijde. Zbyněk byl do mě roky zamilovaný a po tomhle si myslel, že má šanci. Vypisoval mi srdceryvné zprávy o tom, jak jim to doma neklape a že po mně vždycky toužil. Odmítala jsem ho. Nechci manžela opustit. Dost možná proto, že mám sama máslo na hlavě, jsem se přestala pídit po tom, zda s kolegyní něco měl, nebo ne, a krize se zažehnala.

Zbyněk se rok snažil, takže jsem se vyhýbala návštěvám, čehož si Pavel dokonce všimnul. Nicméně nijak jsme se v tom nevrtali. Zřejmě by ho nikdy nenapadlo, že se mezi námi mohlo něco stát. V poslední době se ale romantické zprávy o tom, jak by nám bylo hezky, změnily. Zbyněk mě začal vydírat. Prý manželovi všechno řekne, jestli to neudělám sama. Nevím, zda doufá, že bychom pak mohli být spolu, nebo se chce mstít, ale z myšlenky, že Pavel během chvilky přijde o manželku i nejlepšího kamaráda, je mi úplně špatně.

Prosím, nesuďte mě. Sama vím, co jsem provedla.

Svůj příběh do redakce poslala čtenářka Elena.

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Eleno, z této zapeklité situace dostat se bez úhony, je poměrně obtížné. Pro začátek si shrňme fakta. Do vašeho dlouhodobého vztahu se vloudil stereotyp, možná se nahrnuly neřešené problémy, pocit blízkosti a radost z intimity vyprchal, načež se Váš muž sblížil s kolegyní. Někde u vás dvou vznikla trhlina, kterou jste se pokusili zacelit každý jinde. Muž s jinou ženou, Vy jste také dovolila, aby se k Vám někdo fyzicky přiblížil. Někdy člověk zkrátka jedná pudově a impulsivně. Pravděpodobně jste neodolala chvilkové touze po příjemném pocitu, obdivu, vzrušení, a tím jste si podvědomě vyladila pocit nedocenění a nedostatek lásky ve vztahu.

Poradna: Těšila jsem se na romanticky stráveného Valentýna. Večer však skončil fiaskem. Tohle v tento den zažít nechcete (Lucka 31)

Z každého vztahu si něco odneseme. Rozhodně by ale neměl ten předešlý negativně ovlivňovat současný. Tak jako je tomu v případě Lucky a Martina. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Pravé nebo falešné kamarádství

Nostalgie z pocitu pevného a nezlomného kamarádství mezi dvěma muži je pryč. Zbyněk ukázal svou pravou tvář, pokud vyrukoval s tím, že chce Pavlovi říci, co se stalo, není to kamarádský akt, ale podpásovka nejtěžšího kalibru. Tohle skutečný kamarád nikdy neudělá, protože si je vědom toho, že ublíží Pavlovi i Vám.

Eleno, já Vás určitě neodsuzuji, vše se děje z nějakého důvodu a oba nějakou měrou s vaším mužem přispěli ke krizi ve vztahu. V životě děláme všichni chyby, neodsuzujte tedy ani sama sebe. Už to nezměníte. Co změnit můžete, je váš postoj, čili vztah jako takový - k Pavlovi. Pokud jste opravdu přesvědčena, že jako pár máte šanci, pokuste se vyladit to, co vám nefunguje.

Zbyňkovi bych řekla osobně (ne přes psané zprávy), že ublíží svému kamarádovi, ale i sobě, protože první, co Pavel udělá, je, že Zbyňka zavrhne. Myslím, že stojí za to dát Zdeňkovi najevo, že pokud vás chce vídat a udržovat přátelské vztahy, musíte za tím, co se stalo, udělat tlustou čáru. Cítí se odvržený, na Pavla žárlí, protože má partnerku, kterou by chtěl mít pro sebe. Proto kolem sebe kope. Jakkoli je to těžké, musíte mu vyjádřit nějakou míru pochopení, dát mu nějaké povzbuzení, říci mu například, že je prima chlap, ale že vedle Vás není místo. Situaci můžete ustát jen smírem. Kritikou, odsuzováním a odmítáním se pustíte do boje s jeho egem, který nemáte šanci vyhrát.

Určitě si sedněte s Pavlem, mluvte o tom, co se mezi vámi děje a proč. Řekněte si, co můžete oba udělat pro to, abyste si byli blíž, Čas ukáže, jak silná jste dvojka a jestli je vůbec možné, aby vás cokoli rozdělilo…


Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Milování v každém věku. Jaké je to ve 30, 40 nebo 60?

V každém věku má milování něco do sebe. Někdy tápeme a hledáme, jindy zkoušíme a blázníme, pak si zase užíváme a jsme spokojení. V jaké fázi se nacházíte právě teď a co můžete pro svůj nejlepší sex udělat?
svetzeny.cz

Petra (31): Miluju svého manžela. Čekám miminko, jen mě děsí představa, komu bude říkat táto

Chybovat je lidské, někdy jde však o přešlap, který může druhému velice ublížit. Do takového problému se dostala Petra (31). Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz