Přejít k hlavnímu obsahu

Caesar, Kleopatra a Marcus Antonius: Starověký příběh lásky a intrik s tragickým koncem. Jaké bylo prokletí milenců Kleopatry?

Kleopatra ve svých pouhých 22 letech okouzlila tehdy vojevůdce Caesara, kterému bylo 52 let. Jejím cílem bylo s jeho pomocí získat vládu, kterou jí její třináctiletý bratr Ptolemaios upíral. Zdálo by se, že mohlo jít o největší milostný příběh Antiky, ale její skutečnou láskou byl římský generál Marcus Antonius.

Info ikona
Kleopatra

Posílení egyptsko-římských vazeb milostnou aférou

Poslední egyptský faraon nebyl ani Egypťan, ale ani muž. Kleopatra VII. pocházela z řecké ptolemaiovské dynastie, uměla hovořit aramejsky, řecky, egyptsky, hebrejsky, etiopsky či latinsky, byla neobyčejně krásná, vtipná a charismatická. V době, kdy se svým bratrem Ptolemaiem XIII. dostala k moci, byla svým bratrem utlačována a Egypt byl ve stálém úpadku. Jediný způsob, jak mohla zachránit svou říši, bylo získat vnější podporu. Tehdy vstoupil na scénu slavný římský vojevůdce Julius Caesar.  Poté, co Caesar porazil Pompeje, se nějaký čas zdržoval v Alexandrii. Toho Kleopatra využila a dřív, než se mohl stát římský diktátor obětí taktiky jejího bratra, se vplížila do královského paláce do Caesarova pokoje. Caesar jí podlehnul na první pohled a ještě ten večer se pomilovali. Poté mu Kleopatra svěřila její trápení s bratrem a Caesar jí slíbil veškerou potřebnou podporu. Tím však jejich aféra neskončila.

Mohlo by se vám líbit

Starověcí Řekové své ženy nelíbali, sukně jim připadaly mužné a další věci našich předků, které dnes již nejsou k pochopení

Existuje určitá představa o romantice ve starověku, kterou v lidech umocnily snímky jako Trója, Gladiátor nebo seriál Spartakus. Ale pokud se na historii podíváte více zblízka, zjistíte, že v minulosti nebylo vše tak romantické, jak se může zdát, a uvidíte i bizarní postupy jako je praní prádla v moči, nošení ananasu na večírky jako symbol bohatství a další.
svetzeny.cz
Info ikona
Caesar

Caesarovo dítě

Kleopatra brzy zjistila, že čeká Caesarovo dítě. Porodila mu jeho jediného syna a dala mu jméno Ptolemaios Caesar, Ptolemaios (XV.) Filopatór Filométór nebo Caesarian (malý Caesar). Když se však dozvěděli tuto zprávu  Římané, byli pobouřeni. Mít dědice s napůl římskou krví z „necivilizované“ egyptské společnosti pro ně bylo nepřijatelné. Situace eskalovala poté, co Caesar zemřel. Kleopatra pak byla přesvědčena, aby odešla do Říma a svého syna vychovala jako Římana. Caesar však před svou smrtí předal svůj odkaz svému prasynovci Octavianovi a Augustovi. Když pak Kleopatra po přečtení závěti Caesara zjistila, že její syn nebyl ustanoven jeho dědicem, vrátila se raději do Egypta, jelikož ji Římané neměli v oblibě.

Mohlo by se vám líbit

Starověká indická tajemství pro nádherné vlasy, kterými se ženy již po staletí řídí

Ajurvédské znalosti pocházejí z Indie před více než 5000 lety a jsou formou vědy o uzdravování a zásadách zdravého způsobu života. Moderní způsob života ve vás může vyvolat pocit, že je třeba používat nejnovější kosmetické přípravky k dosažení perfektního vzhledu vlasů. Ale osvědčené metody, které ženy z Indie již tisíce let používají, mohou být lepší k dosažení hustých, zdravých a lesklých vlasů.
svetzeny.cz
Info ikona
Egypt

Marcus Antonius

Římský generál Marcus Antonius soupeřil o moc s Octavianem, pozdějším císařem Augustem. Kleopatra se snažila Egypt před touto válkou ochránit, jenže to se jí nepodařilo a její říše se tak opět ocitla v ohrožení. Ještě během pobytu v Římě se však Kleopatra spřátelila s Marcem Antoniem, takže když byla její autorita opět v nebezpečí, požádala jej o schůzku v Tarsu (dnešním Turecku). Plánovala, že Antonia svede ještě sofistikovanějším způsobem a získá si jeho důvěru tak, jako se jí to tehdy povedlo u Caesara. Marcus Antonius byl Kleopatrou zcela okouzlen. Dokonce natolik, že zapomněl na svou manželku v Římě a trávil maximum svého času s Kleopatrou. I Kleopatra se do Antonia hluboce zamilovala a během jednoho roku mu porodila dvojčata Alexandra Héliose a Kleopatru Seléné II. Tento milostný příběh však netrval dlouho.

Tragický konec lásky

V Římě mezitím Augustus řádil a jeho moc rostla. Když se k němu donesla zpráva o aféře Antonia s Kleopatrou, zuřil, jelikož Antoniovo manželkou byla jeho sestra. Vyhlásil pak egyptské říši válku. Protože chtěl Antonius chránit hrdost Kleopatry, přidal se na stranu své milenky. Augustus byl však úspěšný. Nejenže Egypťany porazil, ale také se stal jediným vládcem římské říše. Ponížený a poražený Antonius se pokusil zabít nalehnutím na meč, ale ani v tomto nebyl úspěšný. Jeho zraněné tělo převezli ke Kleopatře, která se skrývala v mauzoleu. Antonius tak naposledy vydechl v náručí své milované. Kleopatra, která nebyla schopna čelit ztrátě svého království i milence, brzy poté spáchala sebevraždu. Tak skončil nejen milostný příběh, ale i věk faraonů a Řím se stal novou supervelmocí světa.

Mohlo by se vám líbit

Spřízněné duše: Možná jste mezi těmi, kteří pravou lásku hledají marně. Jakých nejčastějších chyb se lidé dopouštějí?

Spřízněnou duši touží najít asi většina lidí. Některým se to poštěstí už v mládí, jiní delší dobu hledají, ale nakonec najdou. Pak jsou tu ale ti, kteří marně bloudí a jejich pravá láska stále nepřichází. V čem dělají chybu, jaké jsou nejčastější mýty, které o spřízněných duší panují?
svetzeny.cz

Zdroj: Historyhit